Turecké národy dávají s oblibou horám s několika vrcholy název Beşparmak Dagi – Pětiprstá hora. Nějaký „Pětiprsťák“ proto trčí v každé zemi střední Asie. V Turecku je jich hned několik. Nejzajímavější z nich se zvedá nad obrovským slaným jezerem Bafa nedaleko Aydinu a měří 1367 metrů.
Bati Meteşe Daglari (Menderes Massif) – Turecko
Mapa oblasti
Podrobný popis
Turecké národy dávají s oblibou horám s několika vrcholy název Beşparmak Dagi – Pětiprstá hora. Nějaký „Pětiprsťák“ proto trčí v každé zemi střední Asie. V Turecku je jich hned několik. Nejzajímavější z nich se zvedá nad obrovským slaným jezerem Bafa nedaleko Aydinu a měří 1367 metrů. V antických dobách byl tento hřeben nazýván též Latmos – stejně jako město na jeho úpatí, z něhož zbyly dodnes pouze ruiny.
K ostře řezaným vrcholům Beşparmaku, z nichž nejvyšší se jmenuje Tekerlek Tepesi, se vztahuje podivná legenda. Na úbočí hory žil prý kdysi krásný pastýř Endymión, se kterým se vždy, když spal ve své jeskyni, přicházela pomilovat bohyně Seléné. Nakonec mu porodila patnáct dcer, aniž by jejich zploditele vůbec probudila. Endymión nakonec přemluvil Dia, aby celou tuto záležitost zastavil tím, že ho nechá usnout navždy. Tak se stalo, že se pastýř proměnil v jediného poloboha erotických snů. Není bez zajímavosti, že ještě ve středověku byla někde poblíž Latmosu uctíván kamenný sarkofág, o kterém se věřilo, že je Endymiónovou hrobkou. Dosud se toto místo nepodařilo objevit. Kromě zbytků antických staveb se ukrývají na svazích Besparmaku také křesťanské památky. Nejvzácnějším pokladem Beşparmaku jsou však unikátní prehistorické malby. První byla nalezena roku 1994 a dodnes bylo objeveno dalších 170. Nejčastěji se tyto neolitické památky nacházejí pod skalními převisy, na okraji malých jeskyní a poblíž pramenů.
Je přímo s podivem, že tato snadno dostupný Beşparmak zatím každoročně přiláká jen málo zahraničních turistů. Jedná se přitom o místo, kam k výletům přímo vybízí nejen malebná příroda, ale úžasné historické monumenty. Navíc sem lze s turistických center v Efezu nebo Kuşadasi dojet za pár minut. Besparmak lze snadno přejít od východu na západ a přitom navštívit většinu pozoruhodných míst a túru zakončit koupáním v jezeře Bafa.
Mezi jeho „pěti prsty“ vede několik stezek. Ideálním výchozím bodem, je obec Karpuzlu, na jejímž okraji leží ruiny starověkého sídliště Alinda. Odtud trasa pokračuje příjemnou venkovskou krajinou na západ a ztrácí se v horách. Svahy samotného Beşparmaku začínají u vesničky Çavdar. Při bloudění ve vrcholových partiích hory brzy upoutá pozornost byzantský Monastýr sedmi bratří ze 7. století, v jehož blízkosti se nachází jeskyně s malbami starými 8000 let. Další křesťanskou památkou jsou zbytky monastýru Stylos, odkud je to již jen kousek na tzv. Kral Yolu (Královská cesta). Jedná se o starověkou silnici dlážděnou velkými balvany. Trek končí u vesničky Kapikiri na břehu jezera Bafa. Zde stojí za vidění přilehlé ruiny někdejšího Latmosu, dnes nazývané Herakleia. Zajímavé památky se nacházejí i na ostrůvcích v jezeře a lze tam snadno podniknout výlet na zapůjčené loďce nebo kajaku.
Ubytování a jídlo
Ve vesnici Kapikiri a na dalších místech jezera Bafa funguje několik penzionů a restaurací. Při přechodu hory je třeba pamatovat na dostatečné zásoby vody, kterou lze cestou jen obtížně doplnit.
Potřebné vybavení
Běžná turistická výstroj a lehké trekové boty.
Přístup na začátek
Do Karpuszlu jezdí mikrobusy z Aydinu.
Přístup z konce
Podél jižního břehu jezera Bafa vede frekventovaná silnice, kde lze snadno stopnout bus do měst Söke, Selçuk (Efez) a Milas.
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
- Karpuzlu –Alinda – Çavdir
- vrchol Beşparmaku – Monastýr sedmi bratří
- Heraleia – Kapikiri – jezero Bafa
Další možnosti túr v okolí
Z Kapikiri lze zamířit na jih a kolem hory Teke Dagi (1276) dojít k římské památce Euromos a následně k vysoko v horách ukrytým vykopávkám Labrandy, jež byla posvátným místem někdejší Kárie.Tato túra zabere nejméně dva dny.