Osmidenní přechod po hřebeni Velké Fatry a Nízkých Tater je jednou z nejdelších hřebenovek ve slovenských horách. Nádherný karpatský trek doplňuje pohostinné zázemí horských chat a útulen.
Velká Fatra, Nízké Tatry – Slovensko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Hřebenovka Velké Fatry
Přechod Velké Fatry začíná v Ružomberku. Z města vyrážíte ráno a máte před sebou tři dny ve Velké Fatře. Procházíte nádhernou divokou přírodou. Šťavnaté hluboké lesy, spousta zvěře, dostatek vody. Přejdete skalnatý Rakytov, obejdete tajemný Čierny Kameň zdoláte nejvyšší vrchol Velké Fatry Ostredok (1592 m). Cestou rozhodně nezapomeňte navštívit vyhlášenou Chatu pod Borišovem (možnost noclehu). Rozpis po dnech je níže.
Hřebenovka Nízkých Tater
Projdete horským střediskem Donovaly a je před vámi pět dnů v Nízkých Tatrách. Nádherná hřebenová túra převážně po holých kopcích s nezapomenutelnými výhledy. V oblasti Poľana potkáte kamzíky. Pokoříte Nejvyšší vrchol Nízkých Tater Ďumbier (2046m) a o něco nižší Chopok (2024m). V závěru putování přejdete známý vrchol Kráľova hoľa (1946m), prameniště několika významných slovenských řek a odtud už čeká sestup do Telgártu.
Ubytování a jídlo
Zážitkem je přenocování v útulnách, které jsou pro tento účel vybudované. Najdete v nich kamna, dřevěné pryčny, stoly a lavice. Bývají zde zápalky, svíčky a něco málo k snědku. Obvykle to tam nechávají turisté ze svých přebytků. Vždy je v dosahu pitná voda. Další možností jsou různé horské chaty s obsluhou, ve větších osadách i penziony. Vodu vždy doplníte při přenocování, přes den se stane, že na vodu nenarazíte. Základní potraviny lze po trase dokoupit – Ružomberok, Donovaly, Motorest Čertovica, Telgárt.
Potřebné vybavení
Spacák, karimatka jsou nutné, neboť v útulnách jsou pouze dřevěné pryčny, někdy se spí na podlaze. Během prázdnin hrozí, že se nevejdete do útulny a budete tedy nuceni spát venku. Přibalte v tomto období rozhodně stan/přístřešek. Samozřejmě s sebou vařič, čelovku, pořádnou pevnou obuv, repelent, lékárničku atd. Na podzim (byl jsem na konci září) možné sněžení. Vodu doplňujte pravidelně. Jsou úseky zcela bez vody! Útulny bez obsluhy jsou samozřejmě bez jídla!
Přístup na začátek
Do Ružomberku autem, vlakem, autobusem. Ideální je vlakové spojení z Prahy. Využijte určitě noční rychlíky. Z Prahy vyjíždíte před půlnocí a ráno jste vyspalí v Ružomberku. A můžete odpočatí vyrazit na cestu.
Přístup z konce
Z Telgártu nejlépe autobusem do Popradu. Odtud potom možno znovu nočním rychlíkem přímo do Prahy.
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
- Ružomberok. Přes centrum směr Malino Brdo (sjezdovky)
- Smrekovica, vojenská zotavovna, dnes hotel. Lze se tam ubytovat. Je to trochu nóbl, ale vcelku za přijatelný peníz.
- Útulna po Suchým vrchom. Romantická, velice dobře udržovaná útulna po pravé straně. Není příliš vidět. Než začnete stoupat na Suchý vrch je vpravo před vstupem do lesa lavička a z ní je vidět (musíte se otočit) v údolíčku chatka. Rozhodně zde přenocujte. Kytara k dispozici.
- Donovaly. Spousta ubytování nejrůznějších kategorií, potraviny. Doporučuji ubytovat se v ubytovně státní lesů SR. Je vpravo, přímo na vaší trase při odchodu z Donoval (poznáte podle paroží na domě) Kuchyňka, teplá voda, povlečené postele.
- Ďurková, útulna se stálou obsluhou, vaří zde pár základních jídel, mají pivo. Obsluha je perfektní. Voda cca 300m.
- Chata M. R. Štefánika. Obsluha, teplá voda, restaurace…
- Ramža, dřevěná útulna v lese. Bez obsluhy. Voda je cca 200 m za chatou. Je to vynačené. Nádherné místo…
- Andrejcová, prostorná dřevěná útulna bez obsluhy. Voda u chaty. Krásné výhledy…
- Telgárt. Vesnice s jednou hospodou. Odtud autobusem, vlakem, případně stopem do Popradu.
Další možnosti túr v okolí
Z této hlavní trasy vede spousta turistických cest do všech stran. Trek je v podstatě možné ukončit každý den sestupem do civilizace. Z Chopku je možné sjet lanovkou.