Přechod Krkonoš s dětmi
Treky

Přechod Krkonoš s dětmi

Krkonošská hřebenovka je českou klasikou. Krásný houpavý hřeben, daleké výhledy, klid hor… Jak na přechod Krkonoš s dětmi?

Krkonoše – Česko

Typ
3-denní, 4-6 denní, Hřebenovka, Túra vhodná pro děti
Stát
Česko
Další státy
Česko, Polsko
Počet dní
4
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Délka
40 km
Nejvyšší bod
1513 m n. m.
Převýšení
1400 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Letos jsem si i jako „slaměná vdova“ řekla, že prostě na nějaký trek vyrazím. Sama s ročním děckem… Nakonec padla volba na mé milované rodné Krkonoše, které dobře znám, a kde je pomoc od rodiny na dosah. A byla to paráda! 4 slunečné dny, skoro 40 km v nohách a minimálně 20 kilo na ramenou (vepředu dítě, vzadu batoh). Užily jsme si to s dcerou obě. Pohodové tempo, spaní a jídlo na chatách, každý den čerstvé borůvky k svačině a spousta zážitků. Kdybyste někdo měl podobný nápad, ráda poradím ([email protected]) 🙂

Další tipy na jednodenní výlety po Krkonoších s dětmi najdete tady.

cestou na Luční boudu, Krkonoše s dětmi
cestou na Luční boudu, Krkonoše

Harrachov – Krakonošova snídaně – Vosecká bouda: 9 km, převýšení + 550 metrů

Z horského střediska Harrachov, na západním úpatí Krkonoš, vyrážíme směrem na hřeben. Tento den nás čeká největší převýšení, takže budí trochu obavy. Krásná cesta stinným lesem kopíruje tok řeky Mumlavy. Míjíme Mumlavský vodopád, za nímž výrazně ubývá svátečních turistů. Řeka tvoří tůňky vhodné k osvěžení, v lese je příjemný chládek i v létě. U rozcestí Lubošská bystřina stojí dřevěná útulna, kouske nad ní si cachtáme nohy a svačíme. Po dalších asi 3 kilometrech docházíme k bufetu Krakonošova snídaně, mají teplé nápoje a klobásu, nic nevaří.
Zbývají poslední dva kilometry, ale stoupání se přiostřuje. Opouštíme řeku Mumlavu, která pramení na rašeliništích na hřebeni, stejně jako Labe, které ovšem stéká z hřebene na druhou stranu. Celá trasa vedla po asfaltu, který končí u odbočky cyklostezky Terex asi kilometr pod Voseckou, poslední úsek vede po prašné široké cestě.
Od Vosecké boudy, posazené na východním cípu Krkonošského hřebene, dohlédneme až na Ještěd, ikonu Liberce. Pokoje jsou jednoduše zařízené, moderní sociálky jsou společné. Všude čisto. Dobře tu vaří. Je tu špatný signal a žádná wifi.
řeka Mumlava, Krkonoše
řeka Mumlava, Krkonoše

Vosecká bouda – Sněžné jámy – Mužské kameny – Novopacká bouda: 9 km, převýšení +300/-300 m

Úžasná trasa po Cestě českopolského přátelství přechází západní půlku hlavního krkonošského hřebene.
Od Vosecké se krátkou přípojkou vyhoupneme na hřeben a už se houpeme po zvlněné páteři Krkonoš. Mineme Svinské kameny a Tvarožník, fotíme si dramaticky posazené Schronisko na vrcholku Szrenica (1361 m) na polské straně, táhle stoupáme přes Violík k budce u Sněžných jam. Až sem je možné po široké prašné cestě dojet s terénním kočárkem, dál už trasa není sjízdná. (S kočárkem se dá stočit k Labské boudě a přes Vrbatku sjet na Horní Mísečky a případně až do Špindlu).
Výstup k Mužským kamenům, Krkonoše
Výstup k Mužským kamenům, Krkonoše
Impozantní ledovcové kary Sněžných jam mě svou velkolepostí vždy ohromí. Dál trasa vede po úbočí Vysokého kola (1509 m) po velkých kamenných kvádrech. Je potřeba vážit krok, některé kameny se můžou zhoupnout. Přes Velký Šišák klesneme do sedla pod Smělcem (nouzový přístřešek). Také stoupání na Mužské kameny vede po šutrech. Jak Mužské, tak Dívčí kameny jsou fotogenickou zastávkou a pak už zbývá jen pozvolné klesání k nově postavené Petrovce a dál po asfaltu až na Moravskou boudu kousek pod hřebenem. Spali jsme na Novopacké boudě, pokoje jsou zrekonstruované, vše nové a turisticky zařízené, milý vstřícný personál, signál tu je, wifi jsem nezkoušela.
    

Kubík doporučuje: Na Moravskou boudu a její okolí si nechte klidně celé odpoledne. Najdete tu shluk několika bud na slunné louce s pasoucími se kravami, dřevěné sousoší rodinky divočáků, dětské hřiště s trampolínou, restauraci… Co víc si rodič s dítětem může přát? Děti se vyblbnou a rodiče zatím můžou relaxovat u kávy 🙂

Novopacká bouda – Polední kameny – Luční bouda – Výrovka: 12 km, převýšení +300 m/-200 m

Po naučné stezce lesem se napojujeme zpátky na hlavní hřebenovku, která tady klesá do Slezského sedla (1198 m), které rozděluje krkonošský hřeben zhruba na východní a západní polovinu. Pokračujeme po červeně značené cestě česko-polského přátelství, která od Špindlerovy boudy stoupá po úbočí Malého Šišáku a Stříbrného hřbetu k Poledním kamenům, odkud se otvírá parádní výhled na Sněžku. Odtud čeká vyhlídkový úsek nad ledovcovými jezery polské strany Krkonoš – Wielki a Maly Staw s kulisou naší nejvyšší hory na obzoru.
Cestu česko-polského přátelství opouštíme kousek za Malym Stawem a po žluté míříme na Luční boudu, nejvýše položený pivovar u nás. Po občerstvení a ochutnávce místního piva Paroháč se pouštíme do výživného závěrečného stoupání celého výletu. Kopeček ke kapličce, která je památníkem obětem hor, dá zabrat, výhledy jsou odtud ale famózní. Pak už jen rychlý sestup a jsme na Výrovce.
Ubytování na Výrovce je o něco dražší (ale zas o dost levnější než na Luční), ale na pokoji jsou sociálky a také tu běží wifi.
Až k Luční boudě se dá dojet taky s kočárkem – a to nejlépe z Jánských Lázní přes chatu Na Rozcestí a Výrovku. Odvážlivci to možná zvládnou i dál na Sněžku (dlážděnou okružní trasou z polské strany). Hřeben mezi Špindlerovkou a Luční boudou bych pro kočárek nedoporučila.
Výhled na Sněžku z hřebene nad ledovcovými jezery, Krkonoše
Výhled na Sněžku z hřebene nad ledovcovými jezery, Krkonoše

Výrovka – Na Rozcestí – Renneroy boudy – Strážné: 7 km, sestup -600 m

Poslední den přechodu už zbývá jen sestup do civilizace, kde si nás vyzvedna babička. V chatě Na Rozcestí ještě vychutnáváme cappuccino s výhledy na Sněžku a pak od Dvorské boudy začínáme klesat. Variant trasy na Strážné je několik, volíme tu nejpřímější tzv. Lahrbuschem po červené. Trasa vede dost po asfaltu přes horské louky kolem Zadních a Předních Rennerovek a Lahrových bud a pak strmě lesem až k lomu na Strážném.

Výhled na Vyoské kolo a Sněžné jámy, Krkonoše s dětmi
Výhled na Vysoké kolo a Sněžné jámy, Krkonoše s dětmi

Varianty prodloužení

Komu by se dolů z hor ještě nechtělo, nabízí se možnosti, jak si přechod Krkonoš prodloužit. Např. přes Liščí hřeben a Černou horu až do Jánských Lázní (po cestě: Lesní bouda, Hrnčířské boudy, Kolínská bouda aj.), případně přes Sněžku na Pomezní boudy (chata Jelenka), případně až do Žacléře (chata Rýchory).

Alternativy

Trasu určitě lze pojmout i jako okruh nejlépe ze Špindlerova Mlýna, což usnadní logistický oříšek s dopravou (ovšem 1. nocleh bych pak zvolila např. na Vrbatce/Labské boudě).

Ubytování a jídlo

My jsme spaly na:

  • Vosecká bouda – turistický typ ubytování, sociálky společné, všude čisto, dobrá restaurace
  • Novopacká bouda – turistický typ ubytování, sociálky společné, všude čisto, restaurace funguje v Moravské boudě, kde je taky dětské hřiště
  • Výrovka – ubytování s vlastním sociálním zařízením, večeře formou rautu, jinak vaří i restaurace, pro děti boulder

Ceny ubytování (za nás dvě s roční dcerou, r. 2020): Vosecká a Novopacká do 700 Kč i se snídaní, Výrovka 680 Kč (snídaně +120 Kč)

Další alternativy po cestě:

  • Vrbatova bouda, Labská bouda
  • Špindlerova bouda, Erlebachova bouda, Petrova bouda
  • Luční bouda, Dvorská bouda

Další možnost prodloužení trasy např. přes Liščí hřeben a Černou horu až do Jánských Lázní (Lesní bouda, Hrnčířské boudy, Kolínská bouda aj.), případně přes Sněžku na Pomezní boudy (Jelenka)

NOUZOVÉ PŘÍSTŘEŠKY NA TRASE (nebo poblíž)

  • rozcestí Lubošská bystřina (3,5 km od Harrachova u Mumlavy)
  • 500 m nad Krakonošovou snídaní (na žluté)
  • U Čtyř pánů (Pančavská louka) – v případě jiné trasy na hřeben (např. spaní na Labské)
  • Ručičky (rozcestí po cestě z Harrachova z Rýžoviště na Dvoračky) – v případě jiné trasy na hřeben (např. spaní na Vrbatce)
  • Pod Smělcem (sedlo mezi Vysokým kolem a Mužskými kameny)
  • Nad Klínovkou (kousek od chaty Na Rozcestí)
  • další tipy tady: https://mapy.cz

Potřebné vybavení

Předpokládám, že se na hory nechystáte poprvé, ale s dětmi člověk nechce nechat nic náhodě. Takže na co myslet:

  • dost svačinek – na horských chatách většinou nemají moc sortiment pro malé prcky, kterým asi nebudete dávat tatranku, takže s sebou: ovocné kapsičky, křupky, chleba s lučinou, sušené ovoce, šunku, jogurt, jablko, dětský čaj, na ráno třeba dětskou ovesnou kaši….
  • dost teplého oblečení – jo, vy se asi dost zapotíte, ale mrňous většinu cesty sedí v nosítku – tak bacha, ať neprochladne. I v nejparnějším létě může na hřebeni foukat, znenadání se ochladit… Vždy s sebou mějte čepici a rukavice a samozřejmě bundu, případně i bundu „pro dva“, kam schováte prcka i v nosítku. Myslete i na nepromokavou variantu.
  • únikový plán – doporučuji dobrou přípravu, znalost ústupových možností z hřebene, uložené číslo na horskou službu, taxislužbu ve Špindlu (kam se dá z většiny míst trasy sejít za půl dne) apod. Nikdy nevíte, kdy se zkazí počasí, prcek dostane rýmičku apod.
  • lékárničku – náplast nebo paralen na chatě asi seženete, ale sirup na horečku nebo kapky do očí (když si tam malý expert hodí písek) už budou potíž. Sbalte si proto základní baby pomoc.
  • plastový pytel na mokré oblečení/plíny
  • lžičku a ultralight bryndák (ať trička co nejdéle vydrží)
  • termosku na teplý čaj

Základní trasa

Harrachov - Vosecká bouda - Moravská bouda - Výrovka - Strážné

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: