Přechod hřebene v polském pohoří Bieszczady
Treky

Přechod hřebene v polském pohoří Bieszczady

Existuje v Evropě kraj, který si podnes zachoval pověst „Divokého západu“. Kraj, kterým ještě v roce 1947 křižovalo na 10 000 ozbrojených vojáků, nesmířených s ukončením války. Kraj, který ze strachu a z bídy opustilo na 35 000 původních obyvatel a který byl po dlouhá léta skutečným koncem světa – Bieszczady.

Bieszczady – Polsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka
Stát
Polsko
Další státy
Polsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
16 km
Nejvyšší bod
1236 m n. m.
Převýšení
1000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Dnes, po bezmála 60ti letech, je vše samozřejmě jinak, přesto si tento tak trochu tajemný kout Polska zachoval punc výjimečnosti, osamělosti a romantiky. Vždyť na staré hroby, kamenné kříže a opuštěné vesnice s rozpadajícími se kostely můžeme v hlubokých lesích a údolích narazit dodnes.

Polské pohoří Bieszczady najdeme v nejjihovýchodnějším cípu země na polsko-ukrajinských hranicích. Pro milovníky čisté a nenarušené přírody představují holé poloniny s dalekými rozhledy zemi zaslíbenou. Tepnou oblasti je tok průzračné řeky Wetlina, kterou ze všech stran svírají hřebeny hor.

Jednodenní túra s výstupem na Hasiakowu Skalu

Funkci vstupní brány do tohoto kouzelného království trav plní protáhlá Polonina Wetlinska. Jakmile překročíme tok řeky, dobře značená stezka nás vyvede pásmem lesů na otevřené louky vrcholící kótou ve výši 1253 m. Přesně na tomto místě mně při jedné z návštěv přepadla krátká, ale o to vydatnější sněhová bouře. Charakterizovat ten běloučký „polystyrén“ sypoucí se z nebe, jako sníh snad ani nelze. Každopádně po čtvrthodině, než opět na celé čáře zvítězilo slunce, se krajina alespoň na okamžik převlékla do svatebních bílých šatů. Ale skutečně jen na okamžik. Po chvíli je opět vše zelené, pouze temný obzor se vzdalující se bouří připomíná, jak vrtkavé zde vládne počasí a jak prudké mohou být jeho změny.

Ale zpět na start. Nejdříve dorazíte do obce Wetlina, přesněji řečeno k autobusové zastávce „Wetlina Stare Sioło“. Odtud po žluté značce stupáte do sedla „Przełęcz Mieczysława Orłowicza“. V tomto místě se dáte v pravo (na východ) směrem na vrchol Szare Berdo po červené značce. Na druhou stranu hřebene byste stoupali na vrcholek Smerek (1222 m).

Za Szare Berdo krásná hřebenovka pokračuje dále až k vrcholku Osadzki Wierch (1253 m). Po celou dobu máte nádherné výhledy do okolí. Pomalu se do dostáváte k Husiakowe Skale (ještě cca 2,5 km). Odtud pak následuje sestup zpět do údolí, nejdříve po žluté, pak po černé značce až se napojíte na hlavní silnici v údolí. Tady buďto zkuste stopovat, anebo dojděte 2,5 km na autobusovou zastávku směrem zpět na Wetlinu.

Není to jen o horách…

Bieszczady jsou také gigantické plochy bukových a jedlových lesů, tajemné meandry pohraniční řeky San, osamělé a vylidněné vesnice. Bieszczady jsou také královstvím zvěře, včetně vlků, medvědů a dokonce volně žijících zástupců největšího evropského sudokopytníka – zubra. Pokud budeme přesyceni a zavaleni veškerou tou krásou přírody kolem nás, usedněme do vzorně restaurovaných otevřených vagonků Bieszczadské lesní úzkokolejky a vychutnejme si tuto nevšední krajinu z poněkud jiné perspektivy.

Na závěr snad jedno malé varování – nejezděme zde v letní sezóně, kdy hory doslova praskají ve švech. Odborníci radí – jedině podzim, nejlépe druhá půle října. V té době se trávy polonin zabalí do hnědého kožichu, bukové lesy hoří červení a žlutí a vrcholy se odmění nekonečnými modrými obzory.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Wetliny se dostanete autobusem, anebo autem od Prešova či z Polska od Rzeszowa.

Základní trasa

zastávka Wetlina Stare Sioło - Oszadzki Wierch - Szare Berdo - Roh - Hasiakowa Skala - Polonina Wetlinska - bus zastávka u rozc. Mala Rawka

Další možnosti túr v okolí

Nenáročná procházka polskými Dolomity v Ojcowském NP

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: