Přechod hřebene Košuta
Treky

Přechod hřebene Košuta

Karavanky – Slovinsko

Typ
2-denní, Hřebenovka
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2156 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vrchol Košutnikov turn je jen málokdy hlavním a jediným cílem při turistickém působení v této oblasti. Na to je hřeben Košuta příliš atraktivní a jedinečný, abychom se spokojili s vrcholem nebo částí hřebenovky. Výchozí bod pro nástup na celou fantastickou hřebenovku je třeba zvolit na jejím západním konci, tedy v blízkosti Ljubeljskeho sedla. Stará silnice již dávno není v provozu, na slovinské straně je dokonce zničen nájezd na cestu. Prašná cesta nás od jižního portálu Ljubelského tunelu vyvede pomocí několika serpentin na samotné sedlo, kde stojí pěkná dřevěná chata (otevřená jen o víkendech, bez ubytování). Na krátkém úseku přejdeme na rakouskou stranu a pokračujeme východním směrem po široké silnici. Nesmíme minout nenápadnou značenou odbočku, mířící vpravo do lesa.

Čeká nás poměrně strmý výstup lesem, později po částečně otevřeném terénu na zalesněný vršek Grunt (1 677 m). Pěšina zanedlouho vyjde z lesa a po otevřené louce dojde k vrcholu Košutica (1 968 m). Pokud se nám nechce stoupat na tento vrchol, můžeme jej obejít po pěkně vedené traverzové cestě, která nejprve schází k malebně položené dřevěnici na polaně Korošica, odkud se snadno dostaneme zpět na hřeben. Před námi se vypíná takřka kolmá skalnatá stěna vrcholu Veliki vrh (2 088 m).Výstup skalnatým žlebem se tváří jako zajištěná cesta, ale těch pár lan a kramlí snad ani nestojí za řeč. Pokud však vystupujeme ve skupině dáváme velký pozor na uvolněné kameny – značně nestabilní terén.Z vrcholu Veliki vrh se otevírá první obsáhlý výhled na průběh celé hřebenovky. Stezka je velmi dobře vedena víceméně v jižních, tedy travnatých svazích Košuty a mimo své délky a čím dál krásnějších pohledů nás ničím výjimečným nepřekvapí. Dosažením vrcholu Kladivo se dostáváme do druhé půle hřebene. Přechod přes vrcholy Tegoška gora a Macesje je jistým vyvrcholením celé anabáze. Především závěrečný úsek dokonale provětrá naší odolnost vůči závratím (celkově však snadné).

Hřebenovka končí výstupem na Košutnikov turn. Z vrcholu můžeme sejít na jih (polana Dolga Njiva, možnost táboření, dřevěná chata) nebo na severní, tedy rakouskou stranu (chata Koschutahaus). Přechod celým hřebenem lze za příznivých podmínek zvládnout za jeden den (cca 10 hod.). Nocleh na loukách na jižní straně masívu však bude vhodný, ne-li nezbytný.

Ubytování a jídlo

V celém obrovském a nesmírně přitažlivém horském prostoru slouží pouze jediná turistická chata. Pod jižními svahy Košuty stojí Dom na Kofcach (1 488 m, majetek PD, kapacita 48 lůžek, v provozu 1. 6.–30. 9. a o víkendech, tel. +386 41 691 033). K chatě je nejjednodušší přístup od silnice vedoucí přes Ljubeljské sedlo do Tržiče. Z osady Podljubelj (od hostince Ankele) vede lesní cesta nad Grabenovým potokem až k samotám Matizovec. Dále po značkách za hodinu vyjdeme k chatě na Kofcach (celkem 2,5 hod.). Výstup přímo z Tržiče zabere cca 3 hod., (při výjezdu do osady Jelendol nás dělí od chaty cca 1,5 hod. výstupu po lesní cestě).

Přístup na začátek

Od severu, tedy z rakouského Klagenfurtu, vede silnice č. 91 přes Ferlach na Ljubeljské sedlo (Loiblpass) s hraničním přechodem. Stará cesta je již uzavřena a motoristům slouží 1,5 km dlouhý tunel. Odtud klesá silnice do Tržiče a následně do Ljubljany, příp. Jesenice. Z Tržičě se po lokální silnici dostaneme do osady Dolina a Jelendol a dále až do Medvodje v závěru doliny Tržiške Bistrice. Nejbližší železniční stanice Kranj (15 km od Tržiče).

Základní trasa

Ljubeljse sedlo – Košutica 1,5 hod. – Veliki vrh – 1 hod. – Kladivo 1 hod. – Tegoška gora – Košutnikov turn 3 hod. – sestup na polanu Dolga Njiva 1 hod. Celkem 9–10 hod. (sestup až na chatu Dom na Kofcah + 4 hod., celkem dobrých 12 hod.).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: