Gosaukamm – Rakousko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Těmto „Salzburským Dolomitům“ vklíněných mezi masívem Dachsteinu a pohořím Tennen musíme věnovat více pozornosti než jiným lokalitám. Krásný vysoký hřeben tvořený úplným bludištěm skalních jehel, věží a cimbuří ční od severu nad smaragdovými Gosauskými jezery jako nepřekonatelná hradba, zatímco k jihozápadu se ostře tvarované vrcholky svažují do zářivě zelených luk a pastvin a pozvolna klesají do půvabné doliny Lammertal. Přes svou odmítavou tvář jsou mnohé štíty hřebene dobře turisticky dostupné a jsou z nich vynikající výhledy do širokého okolí. Základní přístupovou cestou od severu je značený chodník č. 620, který od Vordere Gosausee stoupá nejprve lesem, místy po lučinách k chatě Gablonzer Hütte. Z terasy před chatou krásný pohled na severní srázy Gosaukamm, které tvoří vzorný zástup skalnatých hřebenů, a na Dachstein.
Od chaty stoupá cesta č. 611 „Austriaweg“ do sedla Obere Törlecksattel, odkud vzápětí klesá k rozcestí cest na loukách v plochém sedle Unterer Törlecksattel. Zde odbočíme vlevo po cestě č. 628. Po travnatém svahu dojdeme traverzem ke skalnímu výběžku vrcholu Kleiner Donnerkogel. Ten snadno překonáme (jištění) a strmějším výstupem dojdeme na prudce se svažující lučinu Hengfeld. Několika serpentinami vyjdeme k velkému vrcholovému kříži na vrcholu Grosser Donnerkogel (2 054 m) s úžasným pohledem na hladinu velkého jezera Vordere Gosausee. Z vrcholu se vrátíme cca 100 m zpět po výstupové cestě a odbočíme vlevo po travnaté pěšině klesající do sedla Gaissriesen Scharte. Opět strmým svahem dosáhneme dalšího vrcholu hřebene Gosaukamm – Steinriesenkogel (2 013 m). Ani zde však naše cesta nekončí. Pokračuje podél skalnatého severního zlomu až k ramenu vrcholu Strichkogel, kde stezka opouští hřeben a klesá širokým korytem Tiefenkar.
U malé skalní galerie (kóta 1 721 m) využijeme krátké neznačené spojky vedoucí jihovýchodním směrem (vlevo) a po chvíli narazíme na značený chodník vedoucí k zajímavému skalnatému vrcholu Angerstein. Nejprve dosáhneme snadno jihozápadního hřebene, přejdeme jej na druhou stranu, klesneme do úzkého kotle a pomocí zajištění vyjdeme ke kříži na vrcholu Angerstein (2 101 m) s vynikajícím rozhledem přes celý hřeben Gosaukamm zakončený na východě mohutnou hradbou nejvyššího vrcholu Grosse Bischofmütze (2 459 m). Z vrcholu sestupujeme stejnou cestou a po loukách dosáhneme chaty Theodor-Körner-Hütte. Pokračujeme po cestě č. 611 nádhernou pasáží vedoucí po horských loukách se skvělými pohledy na celý dolomitický hřeben Gosaukamm. Krátký strmý výstup přes stěnu Durchgang (skvělý pohled do kotliny Stuhlloch a na dominantní Biskupovu čepici – Bischofmütze) nás dovede do horního konce doliny Mahldalmriedl (možný sestup do údolí Lammertal).
Cesta Austriaweg však pokračuje dále. Širokým obloukem obcházíme skalnaté výběžky Bischofmütze a traverzem travnatých svahů dojdeme pohodlně k chatě Hofpürglhütte. Od chaty vede neznačený výstup na vrchol Bischofmütze (spíše horolezecká túra, III. UIAA, lámavá skála, objekltivně nebezpečné), zároveň je to však místo, kde končí první část přechodu kolem hřebene Gosaukamm. Od chaty můžeme pokračovat přes sedlo Steiglpass (2 015 m, před sedlem cca 100 m zajištěný, ale snadný úsek) do doliny Gosauských jezer a celý okruh tak uzavřít (podle zvolené trasy 9–12 hod., nebo – a to je mnohem atraktivnější, napojit se na částečně zajištěnou stezku č. 601 „Linzer Weg“, která ve zcela jedinečném vysokohorském prostředí překonává hlavní hřeben masívu Dachsteinu v sedle Reissgangsattel a vede až k chatě Adamekhütte.
Celý přechod lze zvládnout v rámci jednodenní, ale velmi dlouhé a vyčerpávající túry – dobrých 12 hodin.
Ubytování a jídlo
V samotném masívu Dachstein jsou pro výstupy na vrchol důležité pouze tři horské chaty. Na prvním míste to je Adamekhütte(2 196 m, maje- tek OeAV, kapacita 95 míst v cenách 16–22€ + 6 lůžek v zimním prostoru, v provozu 1. 6.–30. 9., tel. 0043 6136 8567, info: www.adamek.at). Na severu oblasti to je Simonyhütte(2 203 m, majetek OeAV, kapacita 120 míst, v provozu celo- ročně, tel. 0043 3622 23222). Nejvýše položenou chatou je Seethaler Hütte (také Dachsteinwarte Hütte, 2 740 m, kapacita 20 míst obsaditelných pouze nouzově, v provozu 1. 6.–15. 10., tel. 0043 3687 81036). Velká chata Austriahütte (1 638 m, majetek OeAV, kapacita 70 míst, v provozu celoročně, tel. 0034 664 1569081) má funkci výchozího bodu pod jižní stěnu Dachsteinu, ostatní chaty najdeme na vnějším okraji masívu. V oblasti hřebene Gosaukamm to jsou chaty Theodor Körner Hütte(1 466 m, majetek OeAV, kapacita 39 míst, v pro- vozu 1. 6.–1. 10., tel. 0043 664 9166303), dále Hofpürglhütte(1 705 m, majetek OeAV, kapacita 134 míst, v provozu 1. 5.–15. 10., tel. 0043 6453 8304, info: www.av-linz.at) a Gablonzer Hütte (1 550 m, majetek OeAV, kapacita 72 míst, otevřeno 1. 5.–15. 10., tel. 00436136 8465, info: [email protected]).
Přístup na začátek
Od severu zcela snadný – z dálnice A 1 (Wien – Salzburg) sjedeme výjezdem „Steyrmühl“ a přes Gmünden a Bad Ischl dosáhneme po silnici č. 145 Hallstattského jezera (výchozí body Hallstatt a Obertraun). Pět kilometrů před Hallstattem odbočuje na západ cesta č. 166, která po 10 km odbočuje do Gosau a k Přednímu Gosauskému jezeru. Pokud chceme masívu Dachsteinu dosáhnout od jihu, pak je nejvýhodnější jet po dálnici A 9 (Wels – Graz) přes Pyhrntunnel a v městě Liezen odbočit na silnici č. 146 do Schladmingu. Krátkou sedmikilometrovou odbočkou dosáhneme letoviska Ramsau pod jižními srázy Dachsteinu.
Nejvíce vyhledávanou trasou na vrchol Dachsteinu je cesta přes Adamekhütte od obce Gosau (779 m). Z této obce vede pod hory sjízdná silnice k 8 km vzdálenému Gosauskému jezeru, které je pak skutečným nástupním místem nejen pro samotný Dachstein, ale také do oblasti Gosaukamm. Pod tento nádherný rozeklaný hřeben můžeme dospět také ze zeleného údolí Lammertal – obcí Abtenau a Annaberg.