Máme před sebou dlouhou a osamělou túru. Otázka zní: „Jste rádi nebo naopak?“
Alpy/Karavanky – Slovinsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
K výchozímu bodu se dostaneme silničkou vedoucí z Tržiče do obce Jelendol. Odtud již jen po velmi úzké, prašné cestě až k rozcestí pod planinu Dovžanka. Zde lze na několika místech nechat u cesty auto.
Dále již pokračujeme po svých lesem, pěkně vedenou cestou až k svatostánku stojícím na krásné mýtině. Zde je ideální místo pro odpočinek. Cesta ubíhá rychle, a tak jsme asi za 15 minut u chaty Dom na Kofcach – 1488 m. Atmosféra je zde více než přátelská a výhledy na Savinjské Alpy i TriglavvJulských Alpách jsou výborné. Po duchaplném rozhovoru s téměř každým, kdo se namanul, vyrážíme posilněni či oslabeni místním Laškem Pivem, směr Kofce Gora. Doporučuji se nenechat zlákat k dlouhému popíjení a rozjímání na chatě s místními. To se také vymstilo, a tak tato část pochodu byla více než náročná. Pražící slunce, strmý travnatý svah a několik litrů Laško Pivo dokáže znepříjemnit chůzi i ostřílenému borci. Pod vrcholkem Kofce Gora – 1968 m. lze v menší úžlabině postavit dva stany, chráněné tak před všudypřítomným větrem. Ještě týž den dosahujeme jen na lehko nejzápadnějšího vrcholu hřebene Veliki Vrh – 2088 m.n.m.
Ranní stoupání na Kladivo – 2092 m v mlze nás trochu probralo. Trochu nás zaskočil Slovinský turista, který se vynořiv na vrcholu konstatoval, že je toto pouze Male Kladivo – 2013 m a že Velke Kladivo je o kus dál. Na mapě od Freytag a Berndt tento vrchol není vůbec zaznačen! Nicméně Kladivo je jeden z nejmohutnějších vrcholů v hřebeni Košuta a je z něj pěkný výhled. U vrcholové mohyly nechybí propriety typu kniha či razítko. Následuje strmější a místy lehce zajištěný sestup do sedla Škrbina – 1869 m Pokračování přes méně výrazné vrcholy Tegoška Gora – 2026 m či Windhöhe je tak trochu nápadně podobné přechodu Malé Fatry. Dalšími opravdovějšími vrcholy v cestě nám stojí Hohe Spitze – 2044 m a Lärchenberg – 2081 m. Z něho je již pěkně vidět další část postupu na hřebeni, zejména pak přechodu jeho nejdivočejší části Macesje. Hned ze začátku nám hřeben na Breitwand – 2132 m dá najevo, že časně z jara nemusí být jeho překonání úplnou hračkou. Pokud jdete na těžko, opravdu doporučuji vážit každý krok. Jiná může být situace v létě a na lehko. Breitwand je druhým nejvyšším vrcholem a sestup z něj do sedla pod vrchol Ostry – 2104 m je velmi prudký a jištěný kolíky a lanem. Vrchol Ostry je již snadnější a dostaneme se přes něj na rozcestí pod nejvyšší vrchol hřebene. Tady také ústí ferrata ÖTK-Steig ze severu. Výstup na Košutnikov Turn – 2136 m je již otázkou 20 minut do strmého skalnatého svahu. Na vrcholu nás přivítá nový dřevěný kříž a krásný výhled na všechny strany. Především zpět, k západu, zaslouženě na celou délku hřebene, kterou jsme přešli. Sestup vede stejnou cestou k batohům na rozcestí.
Do údolí se vydáváme s tím, že dojdeme ještě co nejdále k autu. Serpentinami travnatými svahy sejdeme nad loveckou chatu Dolga Njiva. Zde se dáme po chodníku vedoucím nekonečně více či méně traversem až na planinu Pungrat – 1435 m. Tady dnes končíme, spočineme na nádherné mechově zelené louce, jen tak pod širákem a oblohou plnou hvězd. Na druhý den ráno jdeme po široké sjízdné cestě, několika lesními rozcestími, neznačeně přes Mrzla Dol až k autu pod Pl. Dovžanka. Opatrně na podvozek při sjezdu tankodromem do Jelendolu a hurá po asfaltu až domů.
Upozornění
Nikde na hřebeni není šance získat vodu jinak než rozvařením ze sněhu (což může být v létě problém). Z Kofce Gora na Košutnikov Turn nám to trvalo zhruba 5,5 hod. Sestup z vrcholu až na planinu Pungrat cca. 3,5 hod. Sníh na hřebeni – zejména na úseku Macesje může velmi znepříjemnit přechod, né-li zcela znemožnit. Lana byla v Dubnu ještě místy pod sněhem. Jinak je ale přechod nenáročný technicky, spíše fyzicky.
Ubytování a jídlo
Přespat je možné na chatách, ale také nenápdně ve stanu.
Potřebné vybavení
Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě a na jaře nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. No a samozřejmě veškerou potřebnou výbavu pro přespání v přírodě, tedy spacák, stan, karimatku, vařič apod.
Přístup na začátek
K výchozímu bodu se dostaneme silničkou vedoucí z Tržiče do obce Jelendol. Odtud již jen po velmi úzké, prašné cestě až k rozcestí pod planinu Dovžanka. Zde lze na několika místech nechat u cesty auto.
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
1. den – výstup k chatě Dom na Kofcach – vrchol Kofce Gora
2. den – Kladivo – Tegoška Gora – Hohe Spitze – Košutnikov Turn – chata Planina Dolga njiva
3. den – sestup k autu