Přechod Moravskoslezských Beskyd je kvůli absenci typického hlavního hřebene poměrně náročným trekem, při němž budete mnohokrát sestupovat na dno ostře zařezaných údolí, která jsou pro toto pohoří typická.
Moravskoslezské Beskydy – Česko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Pokud chcete Moravskoslezské Beskydy (dále jen Beskydy) přejít opravdu v celé jejich délce a zároveň to vzít přes všechny významnější vrcholy, musíte vyrazit z jejich nejzápadnější části. Výchozím bodem tedy může být městečko Valašské Meziříčí, které je známé svými výbornými frgály, sýry a krásnou krajinou.
Právě z Valmezu nastoupíte na hřeben Veřovických vrchů, který se táhne východním směrem v délce 15 kilometrů a zakončuje ho vrchol Velký Javorník (918 m), na kterém byla nedávno vystavěna celodřevěná rozhledna, vysoká téměř 26 metrů. Na vrcholu je také horská chata s občerstvením. Veřovické vrchy do přechodu určitě zařaďte, protože jsou méně navštěvované a jde o pěknou hřebenovku.
Hlavní část vám dá zabrat
Následující úsek až po vrchol Travný (1203 m) bych nazval „zlatým hřebem přechodu“ s několika málo kazy, které vidím na určitých místech především ve velkém množství lidí. Z Velkého Javorníku sestoupíte do sedla Pindula (552 m), abyste zase začali stoupat na vrchol Radhošť (1129 m). Nachází se na něm kaple a sousoší svatého Cyrila a Metoděje, ale hlavně se dostanete na Pustevenský hřbet, ze kterého jsou místy krásné výhledy, a narazíte i na sochu boha Radegasta. Okolní panorama budete moct vychutnat díky nenáročnému hřebenovému profilu, a to v délce čtyř kilometrů, než dorazíte na Pustevny (1018 m), což je takové malé horské městečko.
Od Pusteven vás čeká pět nejvyšších vrcholů Beskyd, a to pěkně v řadě za sebou. Nohy si protáhnete při malých stoupáních na Tanečnici (1084 m), Čertův mlýn (1206 m, čtvrtý nejvyšší vrchol) a Kněhyni (1257 m, třetí nejvyšší), jejíž vrchol ale můžete jen podejít, protože výstup na něj je zakázán.
Údolí, vrchol, údolí, vrchol
Z Kněhyně vás značka povede do údolí říčky Čeladenky, což znamená sestup o 700 výškových metrů. Následuje stoupání na druhý nejvyšší vrchol, kterým je mohutný a rozložitý Smrk (1276 m) s dlouhým zalesněným hřebenem. Pokud máte v plánu pokračovat na královnu Beskyd – Lysou horu (1323 m), tak je lepší sestoupit k přehradě Šance (508 m), namísto do Ostravice. Důvodem je především menší počet lidí, protože trasa Ostravice – Lysá hora je snad nejoblíbenější v celých Beskydech. Varianta s přehradou navíc znamená méně asfaltu a pěkný výhled na Šance. Po výstupu na Lysou se budete cítitjako Alenka v říši divů, protože najednou budete vyplivnuti do dalšího horského městečka, umístěného na vrcholky hor. Je odtud ale nádherný kruhový výhled a za pěkného počasí uvidíte nejen Roháče, ale také východní část Vysokých Tater.
Pokud nechcete vynechat některé významné vrcholy Beskyd, musíte opustit červenou turistickou značku a pokračovat k severu. Sestupem přes Zlatník či Krásnou můžete zamířit na pátou nejvyšší horu – Travný.
Po sestupu z Travného na další přehradu Morávka (519 m), zamiřte směrem k dalšímu hřebeni, přesněji řečeno na nejvyšší vrchol Smrčinsko-čepelského hřbetu, kterým je Ropice (1083 m). V téhle části pohoří je klidno, zvláště ve srovnání s předchozími úseky. Posledním vrcholem našeho putování Moravskoslezskými Beskydy je Javorový (1032 m) se sestupem směrem na Třinec, kde už v jedné z vesniček určitě chytnete autobus.
DOPORUČUJEME: Nejširší nabídku průvodců a map nejen Moravskoslezských Beskyd (turistických, cyklistických a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo na e-shopu KnihyNaHory.cz
Ubytování a jídlo
Na celé trase je možné doplňovat zásoby na horských chatách (Javorník, Pustevny, Lysá hora, Javorový). Větší nákup je pak možný zhruba v polovině přechodu v Ostravici.
Oficiálně není stanování v CHKO MSB povoleno. Přespat je možno na horských chatách např. na Lysé hoře, Pustevnách, Zlatníku atd.
Potřebné vybavení
Obvyklé vybavení pro trekování. Při spaní mimo chaty samozřejmě výbava nutná k nocování včetně stanu.
Přístup na začátek
Autobusem, vlakem či autem z Valašského Meziříčí nebo při opačném směru přechodu z Třince
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Počet lidí za rok (odhadem)
Jednotlivé části jsou hojně chozeny především v létě
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
1. den – Valašské Meziříčí – Kněhyně
2. den – Kněhyně – Travný
3. den – Travný – Třinec
Další možnosti túr v okolí
V rámci Moravskosleských Beskyd samozřejmě najdeme mnoho dalších vrcholů, které nejsou zmíněny v rámci přechodu hlavního hřebene jako je Soláň, Ondřejník, Skalka, Ropice, Vysoká apod. Nedaleko jsou však další celky spadající pod Beskydy, jako například polská část Beskyd a tamní Kotlina Żywiecka, Beskid Mały. Dále pak Oravské Beskydy, Vsetínské vrchy apod. Sousední jednotky jsou Kysuce, Bílé Karpaty, Javorníky a Hostýnské vrchy, které nabízejí turistické vyžití na deset životů.
Na Travný není v současné době možné jít, turistická trasa byla zrušena.
„Důvod: Kvůli ochraně populace tetřeva hlušce zrušil Klub českých turistů na základě požadavku Lesů ČR od května modrou turistickou trasu vedoucí přes vrchol Travný v Beskydech. Lesníci tak chtějí ochránit kriticky ohrožené ptáky. Hlavní populace tetřeva v Česku žije na Šumavě. Aby se mu lépe dařilo i v Beskydech, zůstanou turistické značky na Travný zrušené zatím na pět let.“
Značená stezka je zrušena, přístup je nadále povolen.
Městečko Valašské Meziříčí, myslíte to nehezké město, které je proslulé neskutečným smradem z Babišovy chemičky?
Valašské Meziříčí je docela hezké městečko se zdravým vzduchem. Ovšem jenom když tam nesmrdí hloupý Petr – viz výše.
Téma měsíce: Babí léto v Česku a na Slovensku
České hřebenovky na (prodloužený) víkend
Adršpach, Teplické skály a Broumovsko s dětmi
TIP na výlet – Roháče aneb turistika v Západních Tatrách
Zajímavé vybavení
Nikon Prostaff P7
„Ten kouká…“
Forclaz trekový stan MT900
Váha 1,3 kg, polosamonosná konstrukce s 1 apsidou
WHI – LASTING
Dvouvrstvý úplet z merina. Achillovu patu a špičku tvoří dvouvrstvý zesílený plyš, omezující otlaky.
VIVOBAREFOOT Tracker Forest
Nejpohodlnější outdoorové boty na světě.
TOULÁNÍ GRUZIÍ: Místní kultura a výstup na Kazbek
BULHARSKO: Turistika po nejvyšších vrcholech Balkánu
FERRATY: Solné komory pro začátečníky
VÝSTUP NA DACHSTEIN: Po ledovci až na vrchol 2995 m
KARPATSKÉ TREKOVÁNÍ: Fagaraš, nejvyšší hory v Rumunsku
Zajímavé vybavení
Feratový set Ocún Via Ferrata Webee Pail
Nejoblíbenější volba na ferraty. Set složený z úvazku, tlumiče pádu a helmy.
Pánská Bunda Rafiki Colin II Majolica
Nová generace ověřené pánské sportovní bundy pro lezce i turisty.
Vojenské boty LOWA Zephyr GTX černé
Moderní lehká outdoor bota pro rychlé přesuny, vhodná i do těžšího terénu.
Zajímavé túry
Velký Choč s výhledem na čtyři národní parky Slovenska
Hayduke trail: kaňony a pouštěmi na jihozápadě USA
Główny Szlak Beskidzki – polský trail mezi Českou a Ukrajinskou hranicí
Další zajímavosti
Nejlepší treky a horolezecké výkony na FESTIVALU OBZORY už 9.-10.listopadu 2024
SOUTĚŽ: Vyhraj ultralehkou péřovou bundu Warmpeace Minto nebo Viki Lady
ROZHOVOR: Tomáš Zejda: ve stáří si chci říct, že to byla jízda. Doslova!