Hlavní hřeben Hrubého Jeseníku je perfektní túra bohatá na výhledy a zážitky. V určitých částech krajina připomíná Malou a Velkou Fatru. Pochod dlouhý zhruba 40 kilometrů je možné stihnout za den, ale lepší bude počítat spíše se dvěma, pokud nechcete běžet.
Hrubý Jeseník – Česko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Start, případně cíl přechodu, v závislosti na směru vašeho pochodu, je sedlo – Skřítek (874 m) na jihozápadním cípu hřebene. Sedlo odděluje Hrubý Jeseník od Hraběšické vrchoviny a nachází se v něm motorest s příhodným názvem –Skřítek, před kterým můžete na parkovišti nechat auto. Pro přechody hřebenů je samozřejmě nejlepší varianta dopravit se do výchozího bodu autobusem či vlakem, abyste se potom nemuseli krkolomně vracet. I tahle možnost se nabízí, protože přímo v sedle je autobusová zastávka. Až budete hledat spojení, bude se vám hodit, že zastávka se jmenuje intuitivně: „Rudoltice/Sobotín,motorest Skřítek“.
Hrubým Jeseníkem bez davů
Jak to u hřebenovek bývá, nejdelší stoupání vás čeká pří nástupu na hřeben. To ze Skřítku není nijak dlouhé, ale téměř 500 výškových metrů přinejmenším zahřeje. Naučná stezka „Světem horských luk“ vás přes skalní útvar Ztracené kameny dovede až k prvnímu skalnatému vrcholu – Pecný (1330 m), odkud je pěkný výhled na Šumpersko. Dál se připravte na pochod bezlesými plochými pláněmi, které jsou z přírodního hlediska velmi cenné. Později minete Břidličnou horu, Jelení hřbet, Velký máj a Vysokou holi, v jejíž blízkosti se údajné nachází dějiště čarodějnických sletů – vrchol Petrovy kameny (1446 m). Za zmínku stojí útulna Jelení studánka mezi vrcholy Břidličná hora a Jelení hřbet. Nabízí totiž nejen ochranu před silným větrem, který na hřebeni často panuje, ale také místo k přespání tzv. „na půdě“.
O první třetinu přechodu se určitě neochuzujte, protože je ze všech částí hřebene nejklidnější. Důvodem může být špatná dostupnost sedla Skřítek, absence horských chat či výrazného vrcholu. Ať je to, jak chce, je tady prostě klídek. To se nedá říct o dalším úseku, který začíná příchodem k chatě Ovčárna.
Praděd a okolí raději „přeběhněte“
Následuje zhruba 11 kilometrů dlouhá část přechodu, která vede přes nejvyšší vrchol Moravy – Praděd (1491 m), na který vede krátká odbočka a odkud je někdy možné vidět do Tater. Až k chatě Švýcárna vede asfaltka, takže se obrňte trpělivostí. Stejně tak pokračování na Červenohorské sedlo je méně zajímavou částí celého přechodu.
Z Červenohorského sedla přes prales až na konec hřebene!
Atraktivnější část přichází zase od Červenohorského sedla. Následujících 15 kilometrů začíná mírným stoupáním na Červenou horu (bohužel z velké části zase po asfaltu). Odtud budete mít možnost vidět cíle vašeho dalšího pochodu, a to zarostlé majestátní vrcholy Keprník a Šerák. Blízko vrcholu najdete také Vřesovou studánku, jejíž voda má údajně léčivé účinky.
Pro následujících řekněme 5 kilometrů jsou typické horské smrčiny pralesovitého charakteru a četná rašeliniště s loukami, tůněmi a rašelinnou květenou, po nichž místy vede povalový chodníček. Závěrečné stoupání celého přechodu na vrchol Šerák bude odměněno kruhovým výhledem.
Následný sestup do Ramzové je možný více cestami. Doporučeníhodná je kombinace modré a zelené turistické značky, která vás po cestě do Ramzové provede kolem Obřích skal. Ale můžete i ulevit kolenům a svézt se lanovkou, či pokračovat po červené.
DOPORUČUJEME: Nejširší nabídku průvodců a map nejen Hrubého Jeseníku (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo na e-shopu KnihyNaHory.cz
Potřebné vybavení
Běžná výbava pro trekování v české přírodě.
Základní trasa
Další možnosti túr v okolí
Přechod Hrubého Jeseníku je možné ještě prodloužit a pokračovat po červené turistické značce přes Paprsek až na Králický Sněžník (25 km) nebo navázat opuštěnou hřebenovkou Rychlebských hor.