Cesta svatého Jakuba (španělsky Camino de Santiago) je název historické sítě dvanácti poutních cest, které vedou k hrobu sv. Jakuba v katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii. Návod, jak se vydat na Svatojakubskou cestu, a přehled variant trasy.
Pyreneje, Kanteberské hory – Španělsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Pouť do Santiaga de Compostela již dávno není záležitost pouze pro věřící. Pro mnohé z nás je to cesta sama k sobě. Způsob, jak si ujasnit, co v životě chceme. Najít odpověď na složité otázky, které v sobě máme. Odpočinou si od zrychleného světa a na chvíli zpomalit. Zpomalit na rychlost chůze. Důvodů, proč se lidé vydávají na Svatojakubskou cestu je nepřeberné množství. A jak poznáte poutníka zdolávajícího Camino. Na batohu se mu bude houpat svatojakubská mušle, která je symbolem právě této poutě.
Varianty tras
Podle tradice byste měli začít od prahu svého domu. To se povede jen hrstce šťastlivců. Pro bezmála všechny z nás je to neproveditelné. Buď z časového hlediska, z pohledu značné fyzické náročnosti, nebo jednoduše nechceme jít vzdálenost mnohdy přes tisíce kilometrů dlouhou. Většina novodobých poutníků, kteří se vydávají do Santiaga, začíná ve Španělsku nebo u hranic s Francií. Existuje velké množství tras, které k tomuto poutnímu místu vedou. Zde je výčet těch nejznámějších.
Camino Frances, 770 km
Jedná se o nejznámější a nejvíce navštěvovanou trasu (vyznačena na mapě). Začíná ve francouzském městečku Saint Jean Pied de Port nacházející se v Pyrenejích. Stezka vede vnitrozemím a prochází mnoha historickými městy jako je Pamplona, Logroño, Burgos a León.
Camino del Norte, 784 km
Tato trasa, jak již název napovídá, vede na samotném severu Španělska. Začíná na francouzsko–španělských hranicích, v městečku Irún. Převážná část cesty vede podél pobřeží. Není tak oblíbená, jako francouzské Camino, díky čemuž zde můžete očekávat podstatně méně lidí. To ale neubírá na její kráse, ba naopak.
Camino Primitivo, 320 km
Začíná v Oviedu a díky kopcovitosti terénu se řadí k nejnáročnějším variantám. Pravděpodobně z tohoto důvodu je méně navštěvovaná, než zbylé varianty. Mnozí ji ale považují zároveň za nejhezčí.
Camino Portugues, 240 km
Nejčastěji začíná v portugalském městě Porto, ale oficiálně vede již z Lisabonu. Portugalská cesta se nabízí jako nejdostupnější varianta. Díky tomu, že není tak dlouhá jako její sestry, ji lze zvládnout i při běžné délce dovolené.
Camino de Fisterra, 85 km
Přestože tato cesta nevede do Santiaga de Compostela, úzce s tímto místem souvisí. Většina poutníku, kterým zbyl nějaký den k dobru, se vydávají do Fisterry, na konec světa, jak se dříve věřilo.
Muxía, 85 km
Muxía je poklidné městečko, nacházející se také u oceánu, ke kterému stejně jako k Fisterře vedou žluté šipky, které zpravidla míří do Santiaga. Nachází se zde ikonický kostel, za kterým se jako dynamická kulisa vzdouvají mořské vlny.
DOPORUČUJEME: Nejširší nabídku průvodců a map Svatojakubské cesty (turistických i cyklistických) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo na e-shopu KnihyNaHory.cz
Camino na ostrově Gran Canaria
Jediný úsek Svatojakubské stezky (Camino de Santiago), který vede mimo evropský kontinent, a tudíž nekončí v Santiagu de Compostela, protíná od severu na jih třetí největší z Kanárských ostrovů – Gran Canarii. Od písečných dun stoupá necelých 80 km dlouhá krajinově velmi rozmanitá trasa až do výšky 1700 metrů a nabízí fantastické scenerie rozbrázděné vulkanické krajiny, a pak opět klesá k oceánu.
Compostela
Veškeré výše zmíněné trasy si můžete zkrátit podle svých časových možností. Je možné začít prakticky kdekoliv. Pokud však chcete dostat takzvanou Compostelu, což je dekret, kterým se stvrzuje absolvování Camina, musíte ujít nejméně posledních 100 kilometrů před Santiagem de Compostela.
Kdy vyrazit na Camino?
Camino lze absolvovat v kterékoliv části roku. Během letních měsíců ale počítejte s extrémně vysokými teplotami, které zvláště ve vnitrozemí přesahují i 40 °C. Také množství lidí je vyšší, než ve zbylé části roku. Naopak během zimy budou teploty podstatně příjemnější, ale malou komplikací může být větší množství zavřených ubytoven. Jako nejideálnější tedy vycházejí jarní a podzimní měsíce.
Credencial
Credencial je malá skládací knížka, do které poutník dostává razítka buď v restauracích nebo v ubytovnách zvaných albergue. Na základě tohoto průkazu v Santiagu obdrží již výše zmíněnou Compostelu. Credencial dostanete buď v albergue, nebo si ho na mnohých místech můžete zakoupit či si ho objednáte předem přes internet.
Značení a orientace
Všechny hlavní trasy jsou značené zpravidla žlutými šipkami. V Galicii, což je jedno z autonomních společenství Španělska a nachází se v něm cíl vaší cesty, cestu lemují kamenné patníky, na kterých zjistíte, kolik kilometrů vám chybí k tomu, abyste došli až do Santiaga de Compostela. Mnohdy se budete řídit i vyobrazenými mušlemi, které svoji špičkou ukazují správný směr. Velkým pomocníkem vám bude také aplikace mapy.cz, kterou oceníte především ve městech, ve změti nejrůznějších uliček.
Více informací o portugalské cestě najdete na webu www.ultreia.cz. Hodí se také podrobné know-how pro poutníka-začátečníka aneb základní rady pro Svatojakubskou pouť.
Svatojakubská cesta neboli Camino de Santiago je jednou z nejznámějších evropských dálkových tras. Dálkových tras je po světě celá řada, v tomhle článku jsme se o fenoménu poutí a dálkových treků rozepsali podrobněji. Španělské hory mají samy o sobě hodně co nabídnout.
Ubytování a jídlo
Ubytování / Spaní
Poutnických ubytoven, kterým se ve Španělsku říká albergue, je podél Camina velké množství. Jsou od sebe vzdáleny většinou do 10 kilometrů. Značně se však liší jak cenově, tak kapacitou a úrovní ubytování, kterou můžou nabídnout. Jedná se zpravidla o sdílené pokoje s menším či větším počtem lůžek. Stejně tak koupelna a záchody jsou společné. Cenově se pohybují nejčastěji mezi 10 – 20 € za noc. Pokud dáváte přednost soukromí a většímu pohodlí, není nouze ani o penziony a hotely. Skvěle vám poslouží internetové stránky gronze.com, kde se dozvíte potřebné informace týkající se ubytování. Existují také albergue, kde je poplatek dobrovolný, takzvané donativo.
Jídlo
Svatojakubská cesta prochází vysoce zalidněnou oblastí, díky čemuž budete každý den procházet několika vesnicemi nebo městy, kde o restaurace a obchody není nouze. Mnoho restaurací nabízí také zvýhodněná poutnická menu. Není tedy třeba si brát více jídla jak na jeden den. Jediné, na co je třeba nezapomínat, je siesta, která je většinou mezi 13 a 17 hodinou, kdy mají obchody a mnohdy i restaurace zavřeno. Na vesnicích bývá často zavřeno i celou neděli.
Voda
Vodu lze doplňovat v ubytovnách, v restauracích nebo z veřejných kohoutků, které se nacházejí ve většině měst. V případě nouze vám ji do lahve natočí kterýkoliv místní, kterého poprosíte. Dostatečný pitný režim, je skutečně důležitý. Předejdete tím nepříjemnostem, které můžou nastat z důvodu přehřátí organismu.
Potřebné vybavení
Není třeba žádné speciální vybavení. Postačí pohodlný batoh, tenký lehký spacák potřebný v ubytovnách a věci každodenní potřeby. Čemu je ale potřeba věnovat pozornost, je výběr bot. Rozhodně si vystačíte s nízkými lehkými trekovými botami. Pohorky nechte doma. A nezapomeňte si je před cestou prošlápnout, pokud jsou zcela nové. Případné puchýře dokážou chůzi pěkně znepříjemnit.