Poutní cesta Camino Lebaniego vede od pobřeží Biskajského zálivu až ke klášteru Santo Toribio de Liébana na úpatí majestátních Picos de Europa. Vine se přes pastviny, rurálním španělským venkovem a pod vrcholky Kantaberského pohoří.
Kantábrie – Španělsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Tato poutní cesta, která představuje alternativu k slavnější Svatojakubské cestě a stejně jako ona je součástí světového dědictví UNESCO, vás zavede na zapomenutý španělský venkov, kde jakoby se zastavil čas. Budete procházet pastvinami obklopeni skalnatými vrcholy Kantaberského pohoří (španělsky Cordillera Cantábrica), mezi opuštěnými vesnicemi s kostely, které pamatují staletí, ale kde často nepotkáte živáčka.
Trasa začíná v malebném rybářském městečku San Vicente de la Barquera na pobřeží Biskajského zálivu a pokračuje do vnitrozemí směrem k majestátním vrcholům Picos de Europa a klášteru Santo Toribio de Liébana, který je cílem této pouti. V klášteře se nachází vzácná relikvie Lignum Crucis, největší dochovaný kus dřeva z kříže, na němž byl ukřižován Ježíš.
Poutní cesta je označena červeným křížem nebo šipkou stejné barvy, které vás povedou správným směrem.

1. den San Vicente de la Barquera – Cades 28,5 km
Trasa začíná v malebném rybářském městečku San Vicente de la Barquera. Než vyrazíte, projděte si jeho historické jádro a pořiďte zásoby na cestu. První kilometry kopírují Severní větev Svatojakubské cesty (Camino del Norte). V Serdio máte poslední šanci se občerstvit v místním baru a o vesnici dál, v Muñorrodero, se Camino Lebaniego odpojuje a stáčí do vnitrozemí.
Čeká vás 8 kilometrů dlouhá rovinatá stezka podél říčky Nansa, která se vine bujnou zelení a občas ji zpestří dřevěná lávka. Později se cesta začne zvedat, stoupání střídají klesání a vy se ocitnete pryč od civilizace v tichu opuštěného venkova. Nocleh pak najdete v Cades, respektive Puente El Arrudo.

2. den Cades – Cabañes 30,5 km
Druhá etapa je náročná nejen svou délkou, ale především převýšením. Avšak výhledy, které vás čekají, rozhodně stojí za každou kapku potu.
Prvních 10 kilometrů vede po rovině po silnici, která se proplétá mezi skalnatými kopci. Z Lafuente se cesta začíná zvedat k sedlu Collado de Hoz, odkud následně klesá do vesnice Cicera. Ta je zhruba v půli cesty a nabízí možnost se občerstvit, doplnit zásoby vody nebo zde i přespat, pokud byste neměli dost sil. Následuje prudké stoupání lesem k dalšímu sedlu, Collado de Arceón, odkud se otevírají impozantní výhledy na strmé svahy a hluboká údolí včetně Picos de Europa na obzoru.
Odtud začíná téměř nekonečné klesání do vesnice Lebeña. Ta ukrývá poklad v podobě předrománského kostela Iglesia Santa María de Lebeña z 10. století. Závěr etapy opět prověří vaše fyzické i mentální síly, protože vás čeká ještě namáhavé stoupání lesem podél potůčku do Cabañes, kde je poutnická ubytovna.

3. den Cabañes – Santo Toribio de Liébana 13 km
Probudíte obklopeni skalnatými vrcholy a postupně začnete klesat do údolí. Cesta pokračuje podél řeky Deva, civilizace bude dál přibývat až dojdete do živého městečka Potes.
To je plné památek, restaurací a kaváren a láká k zaslouženému odpočinku. Vaše cesta však ještě nekončí. Projdete jím a čeká vás poslední stoupání podél silnice až ke klášteru Santo Toribio de Liébana, který je cílem této pouti. Stojí za to se podívat dovnitř a spatřit vzácnou relikvii Lignum Crucis, která sem vábí poutníky už po staletí. Vedle v kanceláři Atención al Peregrino si můžete vyzvednout potvrzení o vykonání pouti a od nedaleké poustevny Ermita de San Miguel budete mít výhled na majestátní vrcholy Picos de Europa.
Přespat můžete v poutnické ubytovně poblíž kláštera nebo využít širší nabídky ubytování v Potes. Nezapomeňte ochutnat místní specialitu cocido lebaniego z cizrny, masa a uzenin, která vám pomůže zpátky doplnit síly.

Ubytování a jídlo
Možnost ubytování je vždy na konci etapy, a to v tzv. albergues neboli poutnických ubytovnách. Ubytování však doporučuji rezervovat předem. Kapacita není velká a kromě toho, především mimo sezonu, je dobré jim dát vědět, aby vás očekávali. Stejně tak si v tomto období ověřte předem, které albergues jsou otevřené.
V albergues vám většinou za poplatek připraví večeři nebo snídani, často několik chodů, které vás dobře zasytí. Je ale nutné zajistit si dostatek vody a svačiny na cestu, protože možnosti zásobování na trase jsou velmi omezené. Otevřené restaurace nebo obchody potkáte jen velmi zřídka. Pouze v San Vicente de la Barquera na začátku a v Potes na konci cesty je více možností, kde přespat a najíst se.
Potřebné vybavení
Do batůžku si zabalte jen to nejnutnější, měli byste jít spíše nalehko. Buďte však připraveni na rozmary hor a nechte si místo na vodu a jídlo.
V Santanderu si pořiďte credencial (průkaz poutníka) a každý den si do něj nechte dát dvě razítka na místech, kudy procházíte nebo jste ubytováni. Prokážete nejen, že jste trasu opravdu prošli, a získáte na konci cesty v klášteře Santo Toribio de Liébana oficiální potvrzení o vykonání pouti, ale bývá také požadován, pokud byste se ubytovali v albergue municipal (obecní ubytovna).
Přístup na začátek
Letecky do Santanderu, odtud jede autobus do San Vicente de la Barquera. Alternativou může být let do Bilbaa.
Přístup z konce
Autobusem zpátky do Santanderu a letadlem domů.
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Další možnosti túr v okolí
San Vicente de la Barquera prochází severní trasa svatojakubské poutní cesty (Camino del Norte) vedoucí do Santiaga de Compostela. Do kláštera Santo Toribio de Liébana pak vedou další trasy jako například Camino Vadiniense z Mansilla de las Mulas či Camino Castellano z Palencie (obě několikadenní).