Přechod Krkonoš by měl zažít každý horal z Česka. Hřebenovka Krkonoš se dá zvládnout za (prodloužený) víkend s přespáním na horských chatách. Celou trasu z Harrachova po Cestě česko-polského přátelství na Pomezní boudy korunuje výstup na Sněžku. Trasu je možné prodloužit o odlehlejší východní cíp Krkonoš a sejít až do Žacléře.
Krkonoše – Česko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Naše nejvyšší hory mají plno lákadel, které stojí za to objevit během několikadenního přechodu. V průběhu výšlapu se mění ráz krajiny, chvílemi si připadáte v italských dolomitech, chvílemi v dávném pravěku. Společně s kvalitní úpravou stezek a mnoha záchytnými body na trase tak Krkonoše nabízejí velké zážitky pro široké spektrum turistů. Živoucí důkaz, že za krásnou přírodou není třeba jezdit na druhý konec světa.
Západní cíp Krkonoš
Město Harrachov na západním cípu Krkonoš je dobrým výchozím nebo koncovým bodem přechodu nejvyššího českého pohoří. Kolem kaskády Mumlavského vodopádu stoupá stezka až na hřeben Krkonoš, po němž se v celé jeho délce táhne červeně značená příhraniční stezka Česko-polského přátelství.
Od rozcestí U čtyř pánů zvažte odbočku k Vrbatově boudě, nad níž stojí na hřebeni kamenná mohyla Hanče a Vrbaty, od které se otvírá nádherné panorama Krkonoš s dominantní Sněžkou.
Další zastávkou je pramen Labe. Na hřebeni se pak otvírají neskutečné výhledy a krajina alpského rázu, která začíná ledovcovými kary Sněžných jam, které vznikly ledovcovou činností. Pokračujeme po otevřeném hřebeni poúbočí Vysokého kola až narazíme na žulové skalní útvary Mužské a Dívčí kameny, za kterými pak padáme kousek z hřebenu na nocleh, které na jedné louce poskytují Moravská bouda, Novopacká bouda a chata Vatra.
Přes Luční boudu na Sněžku
Další den nás čeká již podstatně turističtější část trasy, což však naštěstí nekazí nic na krásných panoramatech. Od Špindlerovy boudy pokračuje hřebenovka po polské straně, skvělý výhled na Sněžku se otvírá od Poledních kamenů, další výhledy se otvírají na krásná ledovcová jezera Wielki a Maly Staw.
Stojí za to sejít z hřebenovky a navštívit Luční boudu s nejvýše položeným pivovarem ve střední Evropě. Od Luční boudy směrem ke Slezskému domu pod Sněžkou překonáme po dřevěných chodnících tmavé tůňky Úpského rašeliniště.
Vrcholem dne je výstup na nejvyšší horu Krkonoš i ČR Sněžku (1603 m), který však trochu kazí zástupy lidí, které turisty připomínají pouze hodně vzdáleně (na vrchol hory totiž vede lanovka). Oblíbeným zážitkem je také pozorování východu slunce na Sněžce – něco, co by měl každý milovník hor zažít!
Varianty sestupu
Ze Sněžky pokračujeme dále po červené až na Pomezní boudy, které nabízejí více možností ubytování různého charakteru. Poslední den přechodu spadneme z Pomezních bud do Horního Maršova, kde sedneme na autobus zpátky do Prahy. Další možnost je pokračovat z Pomezek ještě přes odlehlý hřeben Rýchor (prales Dvorský les) do Žacléře.
Variant je ovšem více – sestoupit se dá impozantním Obřím dolem do Pece pod Sněžkou nebo si přechod o den prodloužit o hřebenovku přes Výrovku, Liščí hřeben až na Černou horu a sestoupit do Jánských Lázní.
DOPORUČUJEME: Nejširší nabídku průvodců, map a časopisů Krkonoš (turistických i cyklistických) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo na e-shopu KnihyNaHory.cz
Ubytování a jídlo
Chaty
Podle informací KRNAPu není stanování na hřebenu povoleno, neexistují zde ani nouzová nocoviště, a tak je třeba naplánovat přespání v horských chatách a boudách. Obecně je v Krkonoších poměrně hodně možností ubytování, dobrý nápad však je (zvláště pak o prodloužených víkendech) ubytování rezervovat dostatečně dopředu.
Možnosti spaní v pořadí na cestě z Harrachova do Žacléře:
- Vosecká bouda – základní turistické ubytování, společné sociálky, všude čisto, dobře vaří
- Vrbatova bouda, Labská bouda
- Moravská bouda, Novopacká bouda, Vatra – na jedné louce, s hřištěm a vyžitím pro děti, dostupné ceny a výborné jídlo všeho druhu
- Špindlerova bouda a Luční bouda – luxusnější a dražší ubytování
- Výrovka, Dvorská bouda (kousek od Rozcestí)
- Dom Slaski – na polské straně
- Chata Jelenka – vypadá sympatická
- Pomezní boudy – více možností ubytování
- Rýchory
Nouzové přístřešky poblíž hřebene Krkonoš
- rozcestí Lubošská bystřina (3,5 km od Harrachova u Mumlavy)
- 500 m nad Krakonošovou snídaní (na žluté)
- U Čtyř pánů (Pančavská louka)
- Ručičky (rozcestí po cestě z Harrachova z Rýžoviště na Dvoračky)
- Pod Smělcem (sedlo mezi Vysokým kolem a Mužskými kameny)
- Nad Klínovkou (kousek od chaty Na Rozcestí)
- NS Jelení (kousek od Pomezních bud na červené)
- Černý potok (nad Tetřevími boudami)
- U Krásné pláně (Pláň)
- Pláň
- Rovinka (kousek od Benecka)
- další tipy tady: https://mapy.cz
Studenti ČVUT navrhli šestici nových designových útulen po Krkonoších. Podívej se, jak vypadají a kde stojí.
Potřebné vybavení
Přestože je přechod Krkonoš poměrně snadnou záležitostí, není jej třeba podceňovat a vždy zohlednit roční dobu, počasí a podmínky. Obecně není třeba žádné speciální vybavení, všechny značené cesty jsou dostupné i v zimě (a tak se nabízí možnost přechodu na sněžnicích či běžkách), ale je třeba sledovat upozornění horské služby ohledně možného lavinového nebezpečí.
Přístup na začátek
Autobusem. Jezdí pár přímých autobusů z Prahy.
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Počet lidí za rok (odhadem)
6 miliónů návštěvníků na české straně KRNAPu ročně
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
1. den Harrachov – Mumlavský vodopád – Vosecká bouda – Dívčí Kameny – Petrova bouda – Moravská bouda
2. den Moravská bouda – Špindlerova bouda – Luční bouda – Sněžka – Pomezní boudy
3. den Pomezní boudy – Žacléř
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieZajímavé vybavení
Zkušenosti čtenářů
Dobrý den, doporučuji vyrazit v týdnu a cestu naplánovat tak, abyste přespávali na Výrovce (cca 15 min. od Luční boudy). Ubytování je o mnoho levnější (asi 200 za osobu) a spadá pod správu KČT, takže pokud jste registrovaní získáte ješt slevu. Když budete mít chuť je možné si i přivstat a vyrazit na východ slunce na sněžku. V týdnu tam není tolik lidí a na Sněžku z Výrovky je to asi hodinka cesty.
Poznámka: Z Výrovky k Luční boudě to trvá zhruba dvojnásobnou dobu z důvodu poměrně slušného kopce.
Dobrý den,
ráda bych upozornila na nefungující odkaz pro trasový soubor GPS a zároveň o tento soubor požádala.
Děkuji a pěkný den
Karolína