Jih francouzských Alp je často nazýván jako „Slunečné Alpy“, jelikož tady údajně téměř neprší a podmínky pro lezení a turistiku jsou zde ideální.
Alpy/Haute Ubaye – Francie
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Daleko na jižním okraji francouzských Alp leží opuštěný a tak trochu zapomenutý kraj – Haute Ubaye. Takový malý, ale překrásný „konec světa“, horský uzel divoce formovaných skalnatých štítů, temně modrých jezer a vyprahlých suťových srázů. Horké provensálské slunce totiž není jen tvůrcem půvabné krajiny fialových levandulových polí, ale také rozeklaných a na pohled pustých hor. Návštěva Horní Provence je výletem do dávné historie Země a do neklidných časů vynoření hor z praoceánu Tethys.
Vápencový dort
Přesně tak na nás může působit tvar vrcholu Brec de Chambeyron (3388 m), který je jakousi ikonou zdejších hor. Ostatně samotný etymologický význam slovní složeniny je více jak výstižný. Slovo „brec“ (nebo také bric) znamená něco jako „zlomený zub“ a druhá část názvu je pak složeninou slov „champ (louka), beau (pěkný) a rond (kruh). Impozantní a dominantní hora působí dojmem, že se jedná o samostatný vrchol, při pohledu do mapy však zjistíme, že vrchol je jen kulminací skoro 5 km dlouhého skalnatého hřebene. První dobyvatelé – místní horalé Paul Angel a Joseph Risoul, se z vrcholu poprvé rozhlédli 20. července 1878, čímž byl položen základní kámen pro turistické zpřístupnění zdejších hor. Samotný výstup na vrchol je určen spíše zkušenějším horolezcům (náročnost PD, v reálu lezení III. až IV. stupně UIAA, značně rozbitá skála), běžný návštěvník hor se musí spokojit s atraktivní okružní trasou, která snad v mnohém výstup překonává. Dovolí totiž v průběhu dvou dní nahlédnout do hned několika nevšedních koutů Alp. Cestou budeme muset sice překonat dvě nesnadno schůdná sedla, projdeme se kousek územím sousední Itálie, ale rozhodně to stojí za to.
Trasa
Okružní výstup začíná v osadě Fouillouse. Dále pokračujete po červené značce GR 5 až k pevnosti Fort de Plate Lombarde, odkud se cesta po chvíli rozdvojuje. Doporučuji se vydat doprava, směrem do sedla mezi vrcholy La Massour a Rocca Blancia. Za sedlem se napojíte na modrou značku a budete pokračovat severním směrem podél východních stěn sklanatého hřebene. Minete několik rozcestníků, ale stále se budete držet severního směru pod stěnou, až dorazíte k jezeru Lago Vallonasso, kde je taé bivak Barenghi, dobrá inforamce pro ty, kteří by plánovali nějakou delší variantu výletu. Od jezera pak do sedla Colle della Gippiera, které dělí právě vrchol Brec de Chambeyron od vrcholu Tete de La Frema, kam se dá ze sedla pohodlně vyjít narozdíl od prvně jmenovaného. Následuje sestup k jezeru Lac Long. Kousek od jezera západním směrem k jezeru Lac Premier se nachází chata Refuge du Chambeyron, opět informace pro ty, kteří by chtěli výlet nějakým způsobem pozměnit. V opačném případě směřujeme od jezera Lac Long podél stěn jižním směrem, až se napojíme na stezku, která vede zpět k pevnosti.
Vhodný čas pro návštěvu: Jaro (duben až červen) a pak samozřejmě podzim (září až listopad). V létě zde zahyneme pod nemilosrdným sluncem.
Mapy: Nejlepší jsou samozřejmě speciálky IGN v měřítku 1:25 000 (č. 3536 OT), dále pak hodně zdařilé mapy Didier Richard (1:50 000, č. 10, nová řada pod písmenem „K“), ale docela nám postačí mapa IGN 1:100 000 č. 54 Grenoble – Gap (nejlevnější varianta). Na našem trhu se oblasti věnuje průvodce Francouzské hory (Mirago 2004).
Ubytování a jídlo
Potřebné vybavení
Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.
Přístup na začátek
Není to snadné, ale zase nijak zvláště komplikované. Mezi italským městem Vinadio a francouzským Barcelonette vede kvalitní asfalt přes sedlo Col de Larche (nástup do hor od jihu). U velké a slavné pevnosti Fort de Tournoux (údolí Ubaye) pak odbočuje do hor lokální silnice D 902, která nás přes vesnici St. Paul dovede až k úpatí hradby Chambeyron.