Trasa Severní stezky Via Czechia vede přes Nízký Jeseník ve čtyřech etapách ze Skřítku do Fulneku a celkově měří 102 kilometry.
Nízký Jeseník – Česko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Nízký Jeseník
Nízký Jeseník je plochou nejrozsáhlejším a geologicky jedním z nejstarších pohoří v České republice, zasahuje do dvou krajů a rozkládá se na území Moravy i Slezska. Reliéfem poměrně ploché pohoří dosahuje svých nejvyšších poloh na západě, kde sousedí s Hrubým Jeseníkem, směrem k Moravské bráně a Hornomoravskému úvalu klesá do údolí Odry a Moravy. Nejvyšší horou Nízkého Jeseníku je 800 metrů vysoký zalesněný masiv Slunečné, dříve nazývaný Rozsutice.
Zajímavým faktem jsou pozůstatky třetihorní vulkanické činnosti, díky kterým zde najdeme jedny z nejmladších sopek u nás. Velký Roudný je nejzachovalejší moravský stratovulkán a nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku, popularitě se rovněž těší Uhlířský vrch u Bruntálu s poutním kostelem nebo nejvyšší hora Opavska, Červená hora.
Turistika
Nízký Jeseník není cílem masové turistiky, a snad i proto si zdejší příroda uchovala svou malebnost, krásu a tajuplnost. Krajinu dlouhých hlubokých údolí pokrývají rozsáhlé bukové lesy, ukrývající tajemství v podobě málo známých hradů nebo divokých roklí a vodopádů.
V Nízkém Jeseníku tak najdeme jen několik málo míst, kde se koncentruje větší množství turistů, například Rešovské vodopády, hrad Sovinec s nejrozsáhlejším zachovaným opevněním v našich zemích nebo zámek v Hradci nad Moravicí.
Pro Nízký Jeseník jsou typická četná poutní místa nebo křížové cesty – jmenujme například křížovou cestu v Rudě, poutní kostel sv. Anny a sv. Jakuba Většího ve Staré Vodě nebo poutní místo Panna Maria ve skále. Částečně pro veřejnost je nepřístupné území vojenského újezdu Libavá v Oderských vrších.
Severní stezka Via Czechia
Trasa Severní stezky vede přes Nízký Jeseník ve čtyřech etapách ze Skřítku do Fulneku a celkově měří 102 kilometry. Část první etapy od sedla Skřítek po obec Tvrdkov vede Hraběšickou hornatinou, která je podoblastí Hanušovické vrchoviny, pak už ale vstupuje do Nízkého Jeseníku, kterým pokračuje až do Fulneku.
Charakterem jde o poměrně lehkou turistiku, vedoucí převážně po značených trasách, především po lesních a polních nezpevněných cestách. Místy vede mimo značené stezky – jde například o výstup na rozhledové Černé kameny nebo stopování zaniklé železnice Ondrášovka u Moravského Berouna. Oblast poskytuje poměrně omezené možnosti nocování „pod střechou“, a trasu tak lze uzpůsobit podle aktuální situace nebo preferovaného stylu nocování.
Cyklistická varianta
Nízký Jeseník je pro putování na kole ideální. Celé pohoří tvoří z cyklistického pohledu příjemně zvlněnou krajinu s velkým množstvím značených cyklotras i neznačených kvalitních lesních a polních cest vhodných pro kolo. Celá Severní stezka v Nízkém Jeseníku se dá absolvovat na horském kole jen s několika málo odchylkami od základní trasy. Cyklistická trasa měří 105 kilometrů a dá se zvládnout za dva dny.
Podrobné informace v knize Severní stezka – Českem od západu k východu, vybavit se můžeš i Vandrovníkem.
Mapy ke stažení, gpx soubory nebo PDF itinerář najdeš na webu www.viaczechia.cz. Podrobný itinerář nalezneš zde.
Ubytování a jídlo
Ubytování pod střechou minimálně každých 20-25 km, potraviny možno doplňovat průběžně.
Doporučené ubytování:
Penzion Rabštejn, zde je možné i kempovat
Rešov – penzion Nad vodopády
Podlesí – penzion Schönwald
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
Skřítek – Rešov | 22,50 km |
Rešov – Moravský Beroun | 27,20 km |
Moravský Beroun – Podlesí | 17,60 km |
Podlesí – Fulnek | 34,50 km |