Vyrazte na prodloužený víkend a užijte si zimní hřebenovku Nízkých Tater.
Nízké Tatry – Slovensko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
1. den: Korytnica – Hiadelské sedlo (5km)
Trek začíná v obci Korytnica – kúpele, kde můžeme najít léčivé prameny. Ideální je z Korytnice vycházet v odpoledních hodinách. Pozvolným stoupáním a po lesní cestě, která vede převážně lesem se dostaneme asi po 5km do Hiadelského sedla. To leží ve výšce 1099 m n.m. a najdeme zde přístřešek, kde přenocujeme. Jedná se o skromnou útulňu, kde ve spodní části s otevřenými stěnami najdeme ohniště, stůl a lavice. Nahoře je místo, kde se vyspí cca 8 lidí. Asi 50m od útulni je pramen.
2. den: Hiadelské sedlo – útulňa Ďurková (asi 17km)
Další den ráno se vydáme z Hiadelského sedla směrem k prvnímu vrcholu Nízkých Tater – Prašivé. Zpočátku vede cesta po lesní pěšině. Poté, co vyjdeme z lesa, dáváme se doleva prudkým stoupáním k vrcholu Prašivá, kde si musíme dávat pozor, protože se pohybujeme po okraji lavinového pole. Z Hiadelského sedla až na Prašivou je to náročnější výstup, protože zdoláváme cca 600 výškových metrů. Z Prašivé už se pohybujeme pořád na hřebeni, kde si můžeme v případě hezkého počasí vychutnávat nádherné výhledy na Nízké Tatry a okolí. Druhý den treku je naším cílem útulňa Ďurková. Ta má i svého správce, takže je tam teplo, jídlo a asi 40 míst na spaní. Z Hiadelského sedla až na Ďurkovou je to asi 17km a v zimě cesta může zabrat až 8h. Za přespání v útulni si správce účtuje malý poplatek. Kousek od útulni je pramen, kde můžeme doplnit vodu, ovšem správce je ochoten nám doplnit i teplý čaj do termosky.
3. den: útulňa Ďurková – Chopok (10km)
Poslední den treku stoupáme z Ďurkové na Chabenec, poté se dostáváme na Polanu a dále stoupáním na vrchol Dereše, z kama to máme na Chopok už jenom kousek. Můžeme si opět užívat krásné výhledy, ovšem velká část treku vede v traverzu a je potřeba být velmi opatrný a nepodcenit vybavení v závislosti na sněhových podmínkách. My jsme se pohybovali většinu cesty po zmrzlém sněhu a tak byly mačky velkým pomocníkem. Cesta na Chopok trvá asi 5h.
Z Chopku je možné sjet lanovkou nebo sejít pěšky do Demanovské doliny, odkud se dostaneme busem do Liptovského Mikuláše na vlak.
Prakticky celá hřebenovka vede po červené trase, na hřebení je značení tyčemi. V případě mlhy a nepříznivého počasí může být problém s orientací, protože některé tyče chybí.
Ubytování a jídlo
Útulňa v Hiadelském sedle funguje pouze jako přístřešek pro nouzové přenocování, tudíž nám poskytne akorát střechu nad hlavou.
Ďurková je útulňa, kde se můžeme zahřát u krbu, koupit nějaké jídlo, čaj, pivo nebo pálenku a vyspat se v teplé místnosti.
Další možností je přespat na Chopku např. v Kamenné chatě pod Chopkom.
Někdy ovšem bývají útulni plné lidí a musíme tak počítat s tím, že budeme spát venku na sněhu. Tudíž je dobré mít s sebou dobrý spacák, karimatku a stan nebo bivak. Na Ďurkové byl dokonce vykopán záhrab.
Potřebné vybavení
Karimatka, kvalitní spacák, stan nebo bivak, nějaké jídlo, vařič, krém na opalování, dobré oblečení.
Jelikož se budeme pohybovat v zimních horách tak se doporučuji informovat předem na Horské záchranné službě ohledně aktuálních sněhových podmínek a doporučeného vybavení. Nám se hodily především mačky, ale podmínky můžou být i na sněžnice nebo skialpy.
Přístup na začátek
Buď vlakem do Ružomberku a pak busem do Korytnica – kúpele nebo autem přímo do Korytnice, kde je parkoviště.
Přístup z konce
Opět možnost využít hromadné dopravy (bus z Demanovské doliny do Liptovského Mikuláše a z tama vlakem)
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Počet lidí za rok (odhadem)
o víkendech více lidí
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
1. den: Korytnica – Hiadelské sedlo (5km)
2. den: Hiadelské sedlo – útulňa Ďurková (17km)
3. den: útulňa Ďurková – Chopok (10km)
Další možnosti túr v okolí
Je možné pokračovat z Chopku dále po hřebeni na chatu M.R. Štefánika, Čertovicu až na Královu holu a přejít tak celý hřeben Nízkých Tater, to by nám zabralo cca 5 dní v závislosti na podmínkách a kondici.
Za zmínku stojí i výstup na nejvyšší vrchol Nízkých Tater – Ďumbier.