Nenáročná procházka polskými Dolomity v Ojcowském NP
Treky

Nenáročná procházka polskými Dolomity v Ojcowském NP

Většinu polských hor najdeme především na jihu země, tedy v blízkosti hranic s Českem a Slovenskem. Právě zde se táhnou nejvýznamnější hřebeny Sudet a Karpat. Zbytek Polska je pak tvořen poněkud monotónní plackou, kde každá sebenepatrnější nerovnost terénu představuje úplný Everest.

Ojcow NP – Polsko

Typ
1-denní
Stát
Polsko
Další státy
Polsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
6 km
Nejvyšší bod
428 m n. m.
Převýšení
500 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Mimo těchto dvou horských celků však najdeme blízkosti královského města Krakov velice malebný a svým způsobem i atraktivní kraj – Jura (celým názvem Krakowsko-Częstochowska Jura). O kopečcích, které dosahují v průměru 200 – 300 m budeme sotva hovořit jako o horách, přesto zde najdeme místo, které se celkovému charakteru víceméně průmyslové a hustě zabydlené oblasti vymyká.

Poláci mluví (nepochybně s nadsázkou) o Ojcówském národním parku jako o místních Dolomitech. Hlavní tepnou a centrem nejpoutavějších přírodních útvarů oblasti je místy kaňonovité údolí říčky Prądnik. Do údolí můžeme vstoupit rovnou z Krakova, mnohem lepší je však dosáhnout vesnice Skała, ležící o pár kilometrů severněji. Skutečným výchozím bodem pak bude jen o pár kilometrů dále ležící osada Ojców.

Skály

Skalních útvarů lemujících tok říčky je několik desítek. Jen malé procento však vystrkuje své vápencové lebky z náruče lesů. První kroky návštěvníků by tedy měly vést pěkně vedenou stezkou po východním okraji kaňonu. Startovním místem je několik stavení (restaurace, kiosky se suvenýry) u posledního parkoviště nedaleko vsi Ojców.

Odtud se vydáme po zelené značce stále po silnici pod Panenskými skálami až k nástupu na túru. Strmý výstup po upraveném schodišti míří nejprve k jedné z nejpěknějších vyhlídek, jíž jsou skalní jehly Rękawica (Rukavice) v blízkosti jeskyně Ciemna. Název je zcela přesný – přesně pět vztyčených kamenných prstů ční nad zeleným údolím a pokud nemáme závrať, pak se vyšplhejme až na samotnou špičku skály nad nimi, odkud se otevírá skutečně velmi pěkný pohled na celé údolí. Upravená cesta se v další etapě ponořuje do lesa, teprve v blízkosti výšiny Góra Okopy se dostává na další pěknou vyhlídku, kde nás vítá dokonce panoramatická tabule. Následuje sestup zpět do údolí, odkud pak můžeme skromný amfiteátr skal pozorovat pěkně zespodu, především pak divokých slepenec věží Gora Koronna je zvláště působivý.

Další skalní jehly a stěny můžeme obdivovat ve snad nejzajímavější soutěsce v oblasti – dolině Sąspowska. Toto 6 km dlouhé sevřené údolíčko je doslova protkáno množstvím skalních útvarů, které jsou však bohužel z většiny ukryté v lesním porostu. Jistým vyvrcholením je výstup po upravených schodech na skalní terasu Jonaszówka, nabízejí výhled na celé údolí.

Za vizuálně nejoriginálnější skalní jehlou se musíme vypravit více na sever. U hlavní silnice, přímo u paty zámku Pieskowa Skała ční vyzývavě a tak trochu drze k nebesům skalní suk zvaný Macuga Herkulesa (Herkulova palice). Pojmenování je skutečně výstižné, bájný silák by však s tímto „kyjem“ asi měl co dělat.

Na závěr se nelze nezmínit o zajímavé skalní úžině, pojmenované Brama Krakowska, kudy kdysi snad vedla stará obchodní stezka. Průchod v údolí je sevřen až 15 m vysokými hladkými stěnami.

Jeskyně

Ojcowski Park Narodowy však nejsou jen skály. Svou nikoli bezvýznamnou roli zde hraje hned několik jeskyní. Pomyslnou „jedničkou“ je jeskyně Łokietka, nacházející se 130 m vysoko nad údolí Prudnika v úbočí Chełmovej Góry. Délkou 320 m je největší v oblasti a skládá se dvou prostorných sálů. Jeskyně je exemplární ukázkou vodní eroze v jurských vápencích. Pokud jeskyni navštívíme v zimě, pak zde u vchodu můžeme obdivovat na tzv. „chłopki łodowe“ – malé ledové stalagmity (vstupné 6,5 zł). Další významnou jeskyní je Ciemna, která je délkou 186 m vlastně pozůstatkem podzemního toku. Její význam je však spíše historický. Právě odtud pochází nejstarší doklad o osídlení Polska (120 – 115 let př.n.l.). Jeskyně je nepřístupná, pouze zvenčí můžeme pozorovat malou archeologickou expozici. Ostatní jeskyně mají spíše lokální význam a jsou turisticky nepřístupné.

Vhodná doba pro návštěvu: Rozhodně se vyhnout červnu, kdy celý park trpí pod nájezdem školních zájezdů. Nejlépe tedy jaro nebo potom podzim.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Ojcówski Park Narodowy najdeme v blízkosti Krakova. Bohužel přímo do parku nezajíždí žádná pravidelná autobusová linka (pouze bus MPK linka č. 210 – zastávka Czajowice). Vlastní dopravní prostředek je výhodnější (pozor – všechna parkoviště jsou placená a v létě kapacitně vyloženě nestačí).

Základní trasa

Ojców - Rękawica - Jeskynia Okopy - Ojców

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Sněžku z Polska

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: