Několikadenní výstup na vyhaslou čtyřtisícovou sopku Süphan v Turecku
Treky

Několikadenní výstup na vyhaslou čtyřtisícovou sopku Süphan v Turecku

Süphan je vrcholem, který neprověří technickou zdatnost, ale spíše vytrvalost a schopnost vstřebávat nádhernou krajinu.

Arménská vysočina – Turecko

Typ
Výstup na vrchol, 4-6 denní
Stát
Turecko
Další státy
Turecko
Počet dní
4
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen, květen, duben
Délka
35 km
Nejvyšší bod
4058 m n. m.
Převýšení
2500 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tato vyhaslá sopka bývá ve straší literatuře mylně označována za druhou nejvyšší horu Turecka, neboť se původně přepokládalo, že měří 4434 metrů. Novější zdroje uvádějí již však výšku 4058 metrů. Hora je tedy až třetí nejvyšší kótou na mapě Turecka. Na rozdíl od sousedního kráteru Nemrut Dagi míří na Süphan jen málo běžných turistů a organizovaných zájezdů. Vrchol Süphanu tvoří nevelký kráter lemovaný zvětralými skalisky. Po většinu roku je pokryt sněhem.

Ten začíná roztávat na konci jara, kdy jeho dno na čas vyplní malé jezírko. Poslední zbytky sněhu odtávají obvykle koncem léta. Kuriozitou vrcholového kráteru jsou trosky britského dopravního letadla, které se tu zřítilo začátkem 80. let minulého století. Výstup na vrchol lze spojit s několikadenním trekem a poznat při tom zajímavé okolí hory. Ideálním výchozím bodem je snadno dosažitelného městečko Adilcevaz, které leží přímo na břehu jezera Van. První etapa měří necelých deset kilometrů a zdolat je při ní třeba bezmála půlkilometrové převýšení.

Cílem jsou ruiny urartské pevnosti Kef Kalesi (2200 m). Nejprve projdeme městečkem, a to tak, že s jezerem Van za zády vystoupáme až na konec poslední a zároveň i nejvýše položené uličky. Traktorem vyjetá cesta pak míří dále nad město strmým údolím potůčku, který ovšem může být v letních měsících téměř vyschlý. Zbytky starověké pevnosti Kef Kalesi se nacházejí na vyvýšenině nad údolím a cesta se k nim stáčí, když asi tři kilometry nad Adilcevazem prudce zahýbá doleva. Poblíž jsou též trosky arménského kostela. První tábor lze rozbít hned na okraji působivých ruin, vychutnávat zvláštní atmosféru tohoto místa dále pokračovat až následující den.

Od Kef Kalesi je na vrchol Süphanu pěkně vidět, takže nehrozí ztráta orientace. Dalším cílem je vesnička Harmantepe, kde začíná jižní výstupová trasa na Süphan. Výstup na vrchol zabere celý den a to včetně návratu zpět do vesnice. Vychází se brzy ráno, nejlépe ještě před svítáním. Běžným tempem lze horu zdolat za osm hodin. Trek končí následující den u vesničky Aygirgölu, kde leží stejnojmenné horské jezírko.

Ubytování a jídlo

V Adilcevazu se nachází několik hotýlků. Na zbytek trasy je nutný stan. Jídlo je třeba vzít na celou trasu. Od kurdských venkovanů lze získat jen chléb, sýr a jogurt.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Dále pak věci na spaní (stan, spacák, karimatka) a vaření (ešus, vařič, plynová kartuše atd.). Na jaře se mohou hodit mačky.

Přístup na začátek

Adilcevaz leží na frekventované silnici spojující města Ahlat a Ercis. Snadno sem dojedete autobusem.

Přístup z konce

Do Harmantepe a Aygirgölu zajíždí několikrát denně dolmuš.

Počet lidí za rok (odhadem)

200

Základní trasa

Adilcevaz – Kef Kalesi – Harmantepe – kráter Süphanu – Aygirgölü

Orientační rozpis po dnech

1. Adilcevaz – Kef Kalesi 2. Kef Kalesi – Harmantepe 3. Harmantepe – vrcholový kráter 4. Harmantepe – Aygirgölü

Další možnosti túr v okolí

Na Süphan se lze vydat i od východu z vesnice Aydinlar. Za pozornost stojí sousední vulkán Nemrut Dagi s několika jezery uprostřed sedm kilometrů široké kaldery na vrcholu.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: