Mezi tatranskými turisty jsou velmi oblíbené vrcholy, kde je „hodně železa“. Jinak řečeno řetězy, kramle, žebříky a stupadla. Velmi známé jsou v tomto ohledu například Rysy (z polské strany) nebo roháčský úsek Baníkovské sedlo – Jamnické sedlo. Pokud tedy vyhledáváte podobné túry, tak věřím, že na Orlí stezce se vyřádíte.
Vysoké Tatry – Polsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Svinica (2301 m) je hraniční hora mezi Polskem a Slovenskem. Jedná se o první významný vrchol hlavního hřebene Vysokých Tater směrem od západu. Tento žulový vrchol je velmi nápadný svým monumentálním tvarem a už při pohledu z údolí budí respekt. Cesta ze slovenské strany je extrémně dlouhá a na železo chudší než při výstupu od sousedů. Mnohem vzdušnější je polská varianta, které se říká Orlí stezka neboli Orla perč.
|
Nejdříve do Polska
Stezka samotná je dlouhá 4,5 kilometru a začíná v sedle Zawrat (2158 m). Ale to trochu předbíhám. Prvním úkolem bude dojít k chatě Murowaniec, která je ve výšce 1500 metrů. Cesta k chatě není nějak náročná, jde o klasické stoupání dolinou. Na chatě je možné přespat. Cena za lůžko ve dvanácti místném pokoji je 38 zt, což je zhruba 250 Kč (kompletní ceník ubytování). Pokud se rozhodnete na chatě přespat, tak doporučuji rezervaci, zvlášť v letních měsících.
Od chaty povedou vaše kroky po černé značce, která ústí do Svinického sedla (2051 m). Tento úsek by vám neměl zabrat více než dvě hodiny. Ze sedla vystoupíte po červené značce na vrchol Svinica. Na tomto úseku se rovněž objevují řetězy, ale v porovnání s tím, co vás čeká, jde spíše o takovou ochutnávku. Z vrcholu je za hezkého počasí nádherný výhled na hřeben Roháčů a Vysokých Tater. Dominantou okolí je bez diskuze národní hora Slováků – Kriváň, který je opravdu blizoučko.
Ze Svinice na vzdušný hřeben
Ze Svinice sestoupíte po červené značce do sedla Zawrat, o kterém jsem se již výše zmiňoval. Právě tady začíná to pravé dobrodružství, protože nastupujete na nejtěžší značenou trasu Tater – Orlí stezku. Je zbytečné ji nějak detailně specifikovat. Stejně si ji asi dost dobře nepředstavíte.
Všechny nebezpečné úseky jsou velmi dobře zajištěny, takže se nástupu do cesty nebojte. Nutno dodat, že kamarádi, kteří se o stezku kdysi pokoušeli v podzimním období, svůj pokus vzdali. Jednak nebyli v horách příliš zběhlí a k tomu je zastihlo špatné počasí, které vám na sebevědomí nepřidá. Takže pozor na počasí. Nepříjemností je velké množství lidí, především v prázdninových měsících, takže tomu svůj plán zkuste podřídit, aby byl váš zážitek z Orlí stezky co největší.
Stezka končí v sedle Krzyźne (2112 m). Následuje dlouhý sestup po žluté značce až k chatě Murowaniec, který by měl podle mapy zabrat dvě hodiny a patnáct minut. Možností, jak zapojit Orlí stezku do vašeho výletu, je samozřejmě mnoho a je jen na vás, jak si s mapou a svými plánovacími schopnostmi poradíte.
Ubytování a jídlo
chata Murowaniec
Potřebné vybavení
Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.
Přístup na začátek
Od Zakopaného, do Kuźnic jezdí také přímo autobus.
Základní trasa
Další možnosti túr v okolí
Přečtěte si také popis přechodu trasy Orla Perc od východu z Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Výstup na Giewont v zimě aneb klid v srdci polských Tater