Maglic: na nejvyšší vrchol Bosny a Hercegoviny nejtěžší cestou
Treky

Maglic: na nejvyšší vrchol Bosny a Hercegoviny nejtěžší cestou

Nejvyšší vrchol Bosny a Hercegoviny Bosanski Maglić leží na hranicích s Černou Horou v Národním parku Sutjeska. Cestu na vrchol jsme zvolili nejtěžší možnou, ale výhodou bylo, že trasa vedla jako okruh s přespáním na břehu Trnovačka jezera.

Maglić - NP Sutjeska – Bosna a Hercegovina

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Bosna a Hercegovina
Další státy
Bosna a Hercegovina, Černá Hora
Počet dní
2
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Délka
13 km
Nejvyšší bod
2388 m n. m.
Převýšení
1200 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

VÝSTUP NA MAGLIĆ

Výchozím bodem z bosenské strany je sedlo Prijevor. Do sedla se dá dojet autem, nicméně to rozhodně nelze doporučit během dešťů. Z poslední vesnice v údolí Tjentište vede 16 km již jen makadamová cesta, na které hrozí poškození podvozku a pneumatik. Musí se opravdu pomalu a opatrně, my jsme jeli starou oktávkou minimálně hodinu. V sedle se dá bez problémů parkovat, je zde zdroj vody a louka, na které je možné postavit stan. Na trasu vycházíme až před polednem, vyjízděli jsme totiž ráno ze Sarajeva.

Ze sedla Prijevor vede cesta k Trnovačku jezeru již na území Černé Hory, odkud je výstup na oba Magliće sice jednodušší, ale mnohem delší a vracíte se stejnou cestou. Druhá cesta ze sedla Prijevor vede přímo vzhůru na Maglić. Na dvou kilometrech se nastoupá téměř 700 výškových metrů. Trasa byla ve všech dostupných zdrojích popisovaná jako sice těžší, ale bez problémů zvládnutelná. Já bych jí určitě nedoporučila lidem trpícím závratěmi a ani bych se nestyděla označit poslední část cesty k vrcholu za ferratu A/B. Je místy zajištěná ocelovými lany nebo se leze po čtyřech po exponované skále bez jakéhokoliv jištění. Určitě si tedy vezměte minimálně helmu, někdo doporučuje i lano, ferratový set. Cesta není vhodná na sestup dolů a při špatném počasí.

Z obou Maglićů se po zdolání této krátké, ale velice intenzivní trasy naskytne nádherný 360° výhled na další majestátní horstva na bosenské i černohorské straně. Na Maglići jsme sami. Sedlo mezi vrcholy je rovinaté a vhodné na pauzu v trávě. Vaříme oběd.

SESTUP K TRNOVAČKU JEZERU

Z Crnogorskeho Magliće trasa nejprve mírně klesá travnatým terénem až na rozcestí, ze kterého se naskytne impozantní výhled do údolí. Na dně se rozprostírá ikonické Trnovačko jezero. Jezero ledovcového původu je charakteristické svým srdcovitým tvarem, který je nejlépe patrný právě před začátkem prudkého klesání do kotliny. Následný sestup je opět výzva. Více než 600 metrů klesání na dvou kilometrech. Stezka je tvořená úzkou pěšinkou se sutí a volnými kameny a proto je nutné se na každý krok nad propastí soustředit. Kolena dostávají zabrat. Sestup je pomalý a nekonečný, už se vidíme dole u jezera.

Výhled na majestátní horstva na bosenské i černohorské straně (na nejvyšší vrchol Bosny a Hercegoviny nejtěžší cestou)
Výhled na majestátní horstva na bosenské i černohorské straně

Se západem slunce jsme v cíli na břehu průzračného jezera. V chatě správce Miloše platíme mírný poplatek za přespání u jezera, kupujeme plechovky černohorského piva a na přivítání dostáváme místní „brandy“. Tarp nestavíme, fouká a je jasno, budeme pozorovat hvězdy. Společnost nám dělají dva koně a čtyři stany, samozřejmě Češi. Vaříme, pijeme pivo a svařák a spíme pod širákem. Je konec září, počasí vyšlo. Je relativně teplo a sucho, péřovka a teplejší spacák se však mohou hodit. Noční obloha je vzhledem k absenci světelného smogu dechberoucí.

Ráno se probouzíme do oblačna, počasí se kazí. Předpověď vyšla, během dopoledne přijde déšť. Prohodíme pár vět s Čechama z vedlejších stanů. Využívají Trnovačko jezero jako základnu pro další výstupy na okolní masivy Trnovačkého Durmitoru a Vojulaku. Možnost snídaně u Miloše nevyužijeme, balíme věci a pokračujeme klasickou trasou zpět do sedla Prijevor. Cesta není nijak obtížná, ale po včerejším náporu na kolena a stehna se zdá nekonečná a navíc se nad námi stahují mračna. Po cestě potkáváme pouze stopy koní, kteří dopravují náklad k Trnovačku jezeru na svých hřbetech. S posledními metry k autu začíná pršet, odjíždíme tak akorát. Teď ještě těch 16 km makadamu, návštěva monumentáního památníku bitvy na Sutjesce v Tjentišti a večer už trávíme doma v Sarajevu.

Ubytování a jídlo

  • sedlo Prijevor – výchozí bod, možnost kempovat na louce, zdroj vody, parkování
  • Trnovačko jezero – za menší poplatek možnost kempovat a zakoupit drobné občerstvení u správce

Potřebné vybavení

  • helma
  • spacák
  • karimatka
  • kvalitní a funkční oblečení
  • turistické hole
  • kvalitní obuv

Přístup na začátek

Z vesnice Tjentište 16 km makadamová cesta do sedla Prijevor, osobním automobilem je nutné jet tam i zpět velmi pomalu a opatrně.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Vstup do NP Sutjeska 10 KM/osoba. Závora se strážcem NP je po cestě, je nutné se nahlásit.

Základní trasa

Sedlo Prijevor - Bosanski Maglić - Crnogorski Maglić - Trnovačko jezero - sedlo Prijevor

Orientační rozpis po dnech

1. den sedlo Prijevor – Bosanski Maglić – Crnogorski Maglić – Trnovačko jezero

2. den Trnovačko jezero – sedlo Prijevor Případně vše v jeden den.

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: