Ledolezení na Patrii – vyber si svou cestu
Treky

Ledolezení na Patrii – vyber si svou cestu

Jižní svah Patrie (2 203 m n. m.) nabízí skvělý terén pro skialpinisty−začátečníky. Je široký, má mírný sklon a jeho jižní orientace vystavená slunci nedává lavinám mnoho příležitostí. Přestože jsou západní žlaby a jižní svah čistě lyžařské, má Patria i lezecký potenciál v podobě krásné stěny na ledolezení.

Vysoké Tatry – Slovensko

Typ
Výstup na vrchol
Stát
Slovensko
Další státy
Slovensko
Vhodné měsíce
leden, únor, prosinec
Nejvyšší bod
2203 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
UIAA III, UIAA IV a těžší

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Slyšeli jste už někdy někoho mluvit spišským nářečím? A pokud ano, rozuměli jste mu? Víte, co znamená slovo „patriť“? No přece dívat se! A výhled z Patrie je výborný. Tak vznikl její název. 

Utajená krása

Patria je jeden z nejfotografovanějších vrcholů Tater. Ne že by měla super tvar à la Matterhorn, ale má to štěstí, že svým plochým jižním svahem dotváří panorama Štrbského plesa. Je to první vrchol hřebene Bášť, který odděluje Mengusovskou dolinu na východě od Mlynické doliny na západě. Hřeben pokračuje z Patrie na sever přes Bašty a Satana (2 421 m n. m.) až po Hlinskú vežu (2 330 m n. m.), za kterou už jsou Kôprovská sedla – přechody z Mengusovské do Hlinské doliny. 

Ledy v Patrii jsou ukryté před sluncem i zraky turistů. My jsme je však objevili. Vydáte se po červené značce – známé magistrále ze Štrbského plesa na Popradské – a asi po hodině chůze, když už jste vyšli z lesa a traverzujete první žlaby, je třeba být ve střehu. Kromě lavinového nebezpečí (jste na letní trase, která je v zimě pro turisty uzavřená) musíte najít ten správný výstupový žlab. Je to ten nejvýraznější žlab, spadá od vrcholu až na magistrálu a ve spodní části tvoří velký suťový kužel. Je to hned za žlabem, který vede na slavnou Jehlu v Patrii.

Led je nadosah!

Pravou částí suťového kužele podél stěny stoupejte strmě vzhůru. Stěny okolo se zvedají a jsou stále strmější. Je to spíš roklina než žlab – temná a chladná. Pokračujte stále výše. Přibližně v polovině se roklina rozdvojuje. Pokud se vám podařilo vystihnout ten správný čas a podmínky, uvidíte led! Vpravo, vlevo, všude.

Levá větev je hodně úzká a bývá celá vyplněná ledem. Pravá je širší a led přetéká přes skalní prahy. V místě rozdvojení je vhodné nasadit si mačky. A můžete se sami rozhodnout, kterou cestou se vydáte. Což je většinou těžké – jak v životě, tak i v lezení. V každé větvi leží nad ledem sněhové svahy, které ústí nad hřeben pod vrcholem Patrie.

Levá, nebo pravá?

Pokud jste na ledě nováčci, vyberte si pravou větev, má mírnější sklon. Těm, kteří už do zmrzlé vody cepíny něco naťukali, doporučuji levou větev. A jste-li nenasytní „ledokonzumenti“, zahřejte se nejdříve na pravé a pak slaňte a pokračujte na levé.

V levé větvi na vás čeká pěkný dvoudélkový kaskádovitý led, v nejužším místě tak na šířku ramen. Pokud jste to přeháněli s tlakem na lavičce ve fitku, budete tam asi mít problém. Po přelezení ledů na vás čeká už jen pohodový sněhový svah s výlezem na hřeben – na sluníčko. Krása!

Patria je jeden z nejfotografovanějších vrcholů Tater.
Patria je jeden z nejfotografovanějších vrcholů Tater.

Na co si dát pozor

Ale podívejme se i na druhou stranu mince – na tu nebezpečnější. Při lezení jakéhokoli ledu platí pár všeobecných zásad a lokálních specifik. K všeobecným zásadním faktům patří, že led čili voda je médium velmi citlivé na teplotu. Pozor! Nejen na aktuální, ale i na tu předcházející. Jestliže byly před vaším lezeckým dnem D příliš nízké teploty, led bude křehký. Při zasekávání či vrtání šroubů se štípe.

Pokud ale předcházely teplé dny, led se bude „potit“ a bude mít máslovou konzistenci – lehce dovnitř, lehce ven! A to, jak víme, může být nebezpečné. Aby led vůbec vznikl, je potřeba, aby se střídaly teploty a slunce svítilo na akumulační oblast – na sníh nad ledem. A aby toho sněhu byl dostatek.

Nadbytek sněhu ve žlabu však znamená další problém – laviny. V tomto případě je při uvolnění laviny téměř nemožné ze žlabu utéct. A dalším specifikem Patrie jsou sněhové převěje na hřebeni, které visí právě na straně našeho žlabu. Odtrhnutí takovéto převěje může iniciovat lavinu ve žlabu.

Před výstupem je nutné zjistit si:

  • Vývoj počasí a teplot za uplynulý týden a předpověď na plánovaný den túry.
  • Lavinovou situaci a její vývoj (už při 3. stupni je riziko ve žlabu vysoké).
  • Zjistit, zda tam led vůbec je.

A kdybyste se na to necítili, tak se ozvěte. Vodím i zimní túry a pořádám kurzy lezení ledů. Více na mých webových stránkách.

Horám zdar!

Potřebné vybavení

  • Kompletní lavinovou výbavu (všichni účastníci zájezdu!).
  • Dvojité lano (stačí 2×50 m).
  • Kompletní výbavu na lezení ledů (zbraně, mačky, šrouby, karabiny, smyce, háček na ledové hodiny…).
  • Sedák, helmu, jistící a slaňovací pomůcky.
  • Zimní výstroj (zimní lezecké boty, čepice, 2 páry rukavic, termosku s čajem).
  • Emergency výbavu (lékárničku, nožík, čelovku, mobil nabitý a v teple).

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: