Trasa Severní stezky Via Czechia prochází pohořím Králický Sněžník v délce 45km. Součástí tohoto treku je výstup na nejvyšší vrchol stejnojmenného pohoří – Králický Sněžník.
Králický Sněžník – Česko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Králický Sněžník
Pohoří Králický Sněžník je svou rozlohou jedním z našich nejmenších horských celků, výškou své nejvyšší hory se však řadí na třetí příčku, hned za Krkonoše a Hrubý Jeseník. Toto členité pohoří leží na pomezí České republiky a Polska, větší část leží v polském Kladsku, kde jej nazývají Masyw Śnieżnika. Na východě sousedí s Rychlebskými horami, od kterých jej odděluje Kladské sedlo, a z jihu a západu jej obklopuje Hanušovická vrchovina. Králickým Sněžníkem probíhá historická zemská hranice mezi Čechami a Moravou a těsně pod vrcholem nejvyšší hory najdeme trojmezí tří historických zemí Koruny České – Čech, Kladska a Moravy.
Nejvyšší vrchol, 1424 metrů vysoký Králický Sněžník, je pro svou opuštěnost, nedostupnost a absenci staveb považován za jeden z nejkrásnějších vrcholů v Česku. Hora vděčí za své jméno nedalekému městu Králíky a sněhovým polím, která pokrývají vrcholové svahy dlouho do jara.
Turistika
Králický Sněžník byl od pradávna oblíbeným turistickým cílem a jakýmsi symbolem česko-moravské vzájemnosti. V roce 1780 sem vystoupil císař Josef II., roku 1886 český spisovatel Alois Jirásek a v roce 1906 sem zavítal i arcivévoda Josef Ferdinand Toskánský.
Na vrcholu Sněžníku stávala od roku 1899 kamenná chata s pětipatrovou Vilhelmovou rozhlednou, dnes z těchto staveb zbyla už jenom hromada kamení. V roce 2020 byla z polské strany zahájena stavba nové rozhledny. Pár set metrů pod vrcholem, u nedalekého pramene Moravy, v minulosti stávala Lichtenštejnova chata, ze které se dochovaly jen zbytky základů.
Severní stezka Via Czechia
Trasa Severní stezky prochází ve dvou etapách nejenom Králickým Sněžníkem, ale v první etapě částečně i Hanušovickou vrchovinou a Kladskou kotlinou. Celková vzdálenost dvoudenního přechodu činí 46 kilometrů. Cesta začíná na vrcholu Suchý vrch, na hranici Čech a Moravy, kde většina poutníků končí přechod Orlických hor. Odtud trasa sestupuje do Kladské kotliny a kolem poutního místa na Mariánském kopci směřuje do obce Králíky, a dále přes nejzápadnější výběžek Hanušovické vrchoviny stoupá k Dolní Moravě s mnoha možnostmi ubytování. Ve druhé etapě pak Severní stezka vede přes celý pohraniční hřeben – od vrchu Klepáč přes Malý Sněžník na Králický Sněžník a dále po polské zeleně značené trase „Cesty kurýrů Solidarity“ přes Hraniční horu do Kladského sedla.
Cyklistická varianta
Přejezd Králického Sněžníku na kole vede částečně po základní pěší trase a prochází jejími hlavními zájmovými body; využívá však v maximální míře cyklotrasy, navštíví vrchol Bukové hory a vynechá mimo jiné vrchol Křížové hory a Králického Sněžníku. Vrcholové partie Králického Sněžníku pokrývá stejnojmenná rezervace, kde je jízda na kole zakázána a terén cyklistiku beztak neumožňuje.
Podrobné informace v knize Severní stezka – Českem od západu k východu, vybavit se můžeš i Vandrovníkem.
Mapy ke stažení, gpx soubory nebo PDF itinerář najdeš na webu www.viaczechia.cz. Podrobný itinerář nalezneš zde.
Ubytování a jídlo
Ubytování pod střechou minimálně každých 20-25 km, potraviny možno doplňovat průběžně.
Doporučené ubytování:
Suchý Vrch – Kramářova chata
Dolní Morava – penzion V Zátiší
Kladské sedlo – Chata Kladské sedlo
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
Suchý Vrch – Dolní Morava | 27,20 km |
Dolní Morava – Kladské sedlo | 18,20 km |