Kjeragbolten aneb nejslavnější balvan v Norsku
Treky

Kjeragbolten aneb nejslavnější balvan v Norsku

Kjeragbolten je bezpochyby nejslavnějším a nejnavštěvovanějším balvanem v Norsku. Není se čemu divit, jelikož je „zaseklý“ mezi dvěma skalami a pod ním se rozprostírá propast hluboká okolo 1000 metrů, která končí na hladině temného Lysefjordu. Dodáte si odvahy a vstoupíte na boulder, který byl vytvořen při poslední době ledové?

SKANDINÁVSKÉ POHOŘÍ – Norsko

Typ
1-denní, Okruh, Túra vhodná pro děti
Stát
Norsko
Další státy
Norsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
10 km
Nejvyšší bod
1000 m n. m.
Převýšení
500 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení, úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Kjeragbolten byl podobně jako všechny norské fjordy vytvořen působením ledovce. Právě o to je to zajímavější, že na svém místě setrval už okolo 50 000 let. Navíc v drsných podmínkách, které Norsko umí nabídnout. Možná i to je jeden z důvodů, proč je balvan o velikosti 5 m3 jednou z top turistických zajímavostí Norska. Hlavním důvodem je ale atraktivní poloha vysoko nad Lysefjordem a relativně snadná dostupnost. Turistická trasa ke Kjeragboltenu totiž měří jen 5 km a s převýšením okolo 500 m se dá považovat za mírně náročný výstup, který lze absolvovat i s dětmi.

Výstup k legendárnímu balvanu

Trasa začíná u restaurace Kjerag (Øygardsstøl), zhruba 650 m nad hladinou fjordu. Jak už to tak bývá, zdejší parkoviště je placené a stání vyjde na 200 NOK. Paradoxně hned na začátku vás čeká jeden z „nejnáročnějších“ úseků trasy. Na první kopec je totiž třeba vystoupat po skalních plotnách, které hlavně za deště bývají kluzké. Není ale třeba se obávat, na dopomoc je natažen ocelový řetěz, podobně jako v Tatrách. Následuje krátký sestup do údolí s jezírkem, kde je jasně zřetelný kamenný chodník, který vás dovede k druhému výšvihu.

Ten je o něco prudší než předchozí a obsahuje asi dva „lezecké“ kroky. Opět je zde natažen řetěz, takže to hravě zvládnou i děti, a zároveň je to příjemné zpestření turistiky. Po druhém stoupání přichází opět krátký sestup. Tentokrát k rozcestí, kde máte na výběr dvě trasy. Kratší a jednodušší je ta pravá, tou levou se pak můžete vrátit, pokud si budete chtít udělat okruh. Zároveň je možné si udělat krátkou odbočku na vyhlídku na fjord a navnadit se tak na to, co vás čeká nahoře.

Je libo foto nad propastí?

Poslední stoupání je nejdelší, ale technicky nejjednodušší. Po absolvování se dostanete na náhorní plošinu, ze které se vám při pěkném počasí otevřou super výhledy do okolní krajiny. Teď už máte v podstatě vyhráno. Velké rovné kusy skály vypadají jako z jiného světa a příjemnou procházkou vás dovedou až ke Kjeragboltenu. Dodáte si odvahy a vstoupíte na zaseklý balvan s 1000 metrů hlubokou propastí pod vámi? Odpověď je docela jednoduchá. Na balvan totiž není nutné nějak složitě skákat nebo slézat, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zezadu sem vede docela snadný přístup, takže kdo nemá závratě, může si sem relativně bezpečně zajít a udělat si legendární fotku.

Kjeragbolten je bezpochyby nejslavnějším a nejnavštěvovanějším balvanem v Norsku.
Kjeragbolten je bezpochyby nejslavnějším a nejnavštěvovanějším balvanem v Norsku.

Okruh kolem vodopádu

Pokud se sem vydáte v létě při pěkném počasí, pak vám jistě budou dělat společnost davy turistů a na vysněné foto si budete muset chvíli počkat. Docela snadno se jim dá uniknout na okolní skalní bloky, ze kterých budete moct nerušeně shlížet na Lysefjord pod vámi. V podstatě by se dalo říct, že to zde hodně připomíná nedaleký norský přírodní unikát Preikestolen. Druhou možností, jak uniknout lidem, je zvolit alternativní návratovou trasu a udělat tak již zmíněný okruh. Alternativní trasa pokračuje od Kjeragboltenu jakoby dále po červené.
Nejprve vás čeká mírné stoupání, kdy cestou narazíte na zbytky ledovce, a poté stezka prudce klesá do údolí s výhledem na po skále stékající vodopád. Z údolí už se pak člověk napojí u jezírka na původní trasu vedoucí ke Kjeragboltenu. Tato varianta je sice o trochu delší a náročnější, ale alespoň nemusíte jít stejnou cestou zpět. Pouze je třeba počítat s tím, že zde chodí výrazně méně lidí a stezka není tak prochozená a pečlivě udržovaná. Některá místa jsou tedy podmáčená, ale s tím se musí v Norsku počítat.

Potřebné vybavení

Na tuto túru není potřeba nic speciálního. Vzhledem k norskému počasí je ale vhodné mít nepromokavé oblečení a pevnou turistickou obuv.

Přístup na začátek

Přestože v období od června do září jezdí na startovací parkoviště jednou denně autobus ze Stavangeru, je rozhodně lepší se sem vypravit autem. Zdejší horské silnice jsou úzké, plné serpentin, ovcí a výhledů, takže se jedná o nezapomenutelný řidičský zážitek. Pozor akorát dejte na zpoplatněné úseky norských silnic, na které můžete cestou ze Stavangeru narazit. Parkovné 200 NOK

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: