Dnešní velmi netradiční tip na výlet bude věnován všem turistům s badatelskou, vědeckou a přemýšlivou duší. Podíváme se na místo, o němž před několika lety psala média po celém světě – v Bosně totiž vědci objevili soustavu pyramid.
Hory Balkánu – Bosna a Hercegovina
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Visocké pyramidy
Veškerý zájem (nejen) archeologické společnosti na sebe před zhruba osmi lety strhla bosenská vesnička nedaleko Sarajeva jménem Visoko a nad ní stojící kopec s podobným názvem Visočica. Ten totiž až záhadně připomíná pyramidu svým pravidelným jehlancovitým tvarem – ačkoli je dnes kopec zarostlý trávou i vyšším porostem, linky jsou více než zřejmé a několik vědců i potvrdilo, že tak přímé tvary by zřejmě příroda vytvořit nedokázala (nicméně nutno dodat, že často žasneme, co příroda dokáže..)! Získala si název „pyramida Slunce“ a má výšku přes 220 metrů a délku stran přes 360 metrů, což je více než má Velká pyramida v Gíze. Již dříve byli občané vesnice i okolní lidé fascinování netradičním tvarem kopce, ale až nyní si skupina nadšenců začala klást důležité otázky – a co více, začala hledat i odpovědi.
Iniciátorem započatého výzkumu, který má za úkol přiblížit pravdu o tomto nálezu, se stal v roce 2005 bosenský spisovatel Dr. Semir Osmanagić , který téhož roku založil asociaci Arheološki park: Bosanska piramida Sunca (Archeologický park – bosenská pyramida Slunce). Do dnešní doby bylo objeveno dalších 7 pyramid a otevřen několikakilometrový podzemní tunel Ravne, jenž vede až pod pyramidu Slunce a v němž byly nalezeny různé zajímavé horniny a rytiny. Druhou nejvýznamnější pyramidou v údolí okolo vesnice Visoko se stala pyramida Měsíce s výškou přes 190 metrů a náhorní plošinou na jejím vrchu. Třetím důležitým jehlancem je pyramida Draka, která se dvěma předešlými tvoří rovnostranný trojúhelník. Nejde však o obnažené pyramidy, jako je tomu například v egyptském Údolí králů, nýbrž o terénní nerovnosti podobné pyramidám a skrývající tajemství, které se vědci a badatelé právě snaží rozluštit. Do výzkumu se zapojila po několika prezentacích současného stavu výzkumu i organizace UNESCO.
Trochu věděcky
Protože nejsem žádný učený geolog, ani věděc či badatel, natož pak geodet, odkáži vás s radostí na populárně-naučné články o návštěvě této lokality, které publikoval WM Magazín na svém webu i ve svém časopise a v nichž naleznete spoustu zajímavých informací a tvrzení.
Pozorným čtenářům článků neunikne uveřejnění otitulkovaného dokumentárního snímku, jehož upoutávku je možné zhlédnout na tomto webu a nenaleznete tam pouze film jeden.
Bosenská Mona Lisa?
„Objev“ pyramid v údolí vesnice Visoko má za následek, že se někteří lidé hádají o pravosti či nepravosti důkazů a o tom, zda má výzkum vůbec smysl. Není se čemu divit, uznaný objev by přepsal světové dějiny – největší světová pyramida by byla v Evropě, ne v ráji pyramid – Egyptě.
Připomíná mi to osobně spor o Monu Lisu, o níž jedni tvrdí, že se usmívá a druzí, že se mračí, a tyto tábory se nikdy nesmíří – očividně došlo u Visoka k průlomovým nálezům a nebývalému výzkumu, který stojí na nadšení všech objevitelů a vědců. Na druhou stranu je dobře, že jsou ostatní kritičtí a tím přispívají k co nejpoctivějšímu a nejřádnějšímu výzkumu. Nelze tedy bezhlavě zavrhovat předložené důkazy, ale zase je ani ihned glorifikovat. Zřejmě to bude spor, jenž potrvá delší dobu – stejně jako u „úsměvu“ Mony Lisy. Výsledky výzkumu však netrpělivě očekává celý svět.
Až budete, vážení čtenáři, projíždět Bosnou, nebo tam budete plánovat výlet, nezapomeňte zahrnout do itineráře i toto magické a tajuplné místo – údolí Pyramid -, myslím, že rozhodně stojí za navštívení a bude tím nejlepším ozvláštněním návštěvy balkánské země!
Potřebné vybavení
Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.
Přístup na začátek
Jednoduše na Sarajevo. Visoko se nachází cca 30 km SZ směrem.
Základní trasa
Další možnosti túr v okolí
Výstup na nejvyšší vrchol Bosny a Hercegoviny – Maglič