Hřebenovka Bílých Karpat, která unaví nohy a potěší oči
Treky

Hřebenovka Bílých Karpat, která unaví nohy a potěší oči

Krásná houpavá hřebenovka na pomezí Česka a Slovenska: to nabízí přes 100 km dlouhý hřeben Bílých Karpat. Podle svých možností můžete zvolit víkendový přechod nebo až čtyřdenní túru a samozřejmě nevynecháme ani nejvyšší vrchol Velká Javořina.

Bílé Karpaty – Česko

Typ
2-denní, 3-denní, 4-6 denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka, Túra vhodná pro děti
Stát
Česko
Další státy
Česko, Slovensko
Počet dní
4
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
110 km
Nejvyšší bod
970 m n. m.
Převýšení
4000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Z některých pohoří jde strach, respekt a téměř posvátná úcta, jiná naopak vyzařují poklidnou atmosféru toulání a letních vandrů. Přesně mezi ty druhé patří Bílé Karpaty na československé hranici. Místo náročného terénu a sbírání výškových metrů se připravte na poetické luční cesty, polehávání ve vysoké trávě a romantické výhledy do krajiny.

Už nejvyšší bod Bílých Karpat, Velká Javořina, se svými pouhými 970 metry nad mořem napovídá, že se opravdu nejedná o žádné vysoké pohoří. Přesto díky své délce okolo 80 kilometrů dokážou posloužit jako zajímavé místo k vícedennímu přechodu. Hlavním cílem výletů bývá právě hřeben nejvyšší hory, jehož atmosféru možná trošku kazí televizní a rádiový vysílač. Na druhou stranu odtud bývá neopakovatelný výhled na Velkou a Malou Fatru, Nízké Tatry i Beskydy. Občas je viditelnost tak dobrá, že dohlédnete až na Západní Tatry, Hrubý Jeseník či alpské předhůří.

Na vrchol vede hned několik turistických značek ze slovenské i české strany a zázemí při výstupu poskytuje zpravidla Holubyho chata na slovenské straně pohoří. Její základní kámen byl položen už 8. července 1923 a kromě restaurace nabízí také možnost ubytování, což oceníte zejména při vícedenním přechodu.

Přes bělokarpatské devítistovky

Pokud budete chtít poctivě překonat opravdu celý hřeben Bílých Karpat, počítejte s třemi až čtyřmi dny, bude to ale záležet nejen na vaší zdatnosti, ale i na tom, jak moc se budete v průběhu cesty kochat výhledy a upravenými vesničkami. Pokud cestujete vlakem, pohodlně se dostanete do obce Strážnice, odkud vede červená značka do Tvarožné Lhoty a dál přes Šumárník a Kobylu až do Vrbovce či Velké nad Veličkou. Právě tato dvě místa také mají železniční stanici, a tak se můžou stát dalším nástupním místem na trasu přechodu v případě, že máte na celý výlet jen krátký čas.

Až se dostanete na již zmíněnou Velkou Javořinu, budete mít za sebou skoro čtyřicet kilometrů z celkové stovky. Zdatní jedinci se sem ze Strážnice zvládnou dostat i za jeden den, rozhodně si ale nestihnou pořádně užít atmosféru místa. Dalších 12 kilometrů je to na druhý nejvyšší vrchol Bílých Karpat, Velký Loperník (911 m), který turisty přitahuje hlavně dvaadvacetimetrovou rozhlednou, postavenou podle návrhu moravského architekta Svatopluka Sedláčka.

Taje a pověsti obce Žítková

Trasa pokračuje po žluté přes Malý Loperník, Mikulčin vrch a Vyškovec. Za dalších deset kilometrů se dostanete do obce Žítková, která se stala dějištěm mnohých literárních příběhů (př. Želary, Žítkovské bohyně) a natáčelo se tu také několik filmů. Vy se pokochejte hlavně přírodní rezervací Pod Žítkovským vrchem, tvořenou komplexem bývalých pastvin a bělokarpatských luk s lesíky a mokřady.

Od Žítkové to budete mít přes vrchol Javorník (782 m) ještě asi 30 kilometrů do Valašských Klobouk, ale teď už bude záležet spíš na vás, kde přechod ukončíte. Nabízí se možnost nastoupit na vlak už v Brumově, nebo naopak pokračovat až do Střelné.

Popis treku vyšel v časopise Svět outdooru – s výhodným předplatný ani vám žádné novinky z hor a zajímavé tipy na treky neutečou!

DOPORUČUJEME: Nejširší nabídku průvodců a  map Bílých Karpat (turistických, cyklistických i jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo na e-shopu KnihyNaHory.cz

Ubytování a jídlo

Holubyho chata na slovenské straně Velké Javořiny. Její základní kámen byl položen už 8. července 1923 a kromě restaurace nabízí také možnost ubytování, což oceníte zejména při vícedenním přechodu.

Další chaty přímo na hřebeni nenajdeme, možný je bivak (pod širákem/plachtou/stanem) nebo využití nouzových přístřešků – např. U Tří kamenů (pod Kobylou), na Velkém Lopeníku apod.

Penziony jsou ve Strání, Žítkové apod.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Dále pak věci na spaní (stan, spacák, karimatka) a vaření (ešus, vařič, plynová kartuše atd.)

Přístup na začátek

Pokud cestujete vlakem, pohodlně se dostanete do obce Strážnice, odkud vede červená značka do Tvarožné Lhoty a dál přes Šumárník a Kobylu až do Vrbovce či Velké nad Veličkou. Právě tato dvě místa také mají železniční stanici, a tak se můžou stát dalším nástupním místem na trasu přechodu v případě, že máte na celý výlet jen krátký čas.

Přístup z konce

Stanice Střelná leží na trati rychlých vlaků přes Olomouc na Prahu.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Trasa vede na území CHKO.

Základní trasa

Tvarožné Lhoty - Velká Javořina - Velký Lopeník - Malý Lopeník - Mikulčin vrch - Vyškovec - Střelná

Orientační rozpis po dnech

1. den: Strážnice (bus, vlak) – Tvarožná Lhota – Kobyla (584 m) – Šance/Vrbovce (vlak) – Vysoký Vršek CZ/SK: 26 km

2. den: Vysoký vršek CZ/SK – Velká Javořina (970 m) – Květná (Strání – bus) – Velký Lopeník: 26 km

3. den: Velký Lopeník (911 m) – Mikulčin vrch – Starý Hrozenkov (bus) – Žítková (bus) – Javorník (783 m): 25 km

4. den: Javorník (783 m) – (možná odbočka cca 6 km do Brumova – bus/vlak) – Vlárský průsmyk (278 m), bus/vlak – Sidonie (bus) – Brezová kaplnka – Končitá – Střelná (bus/vlak): 33 km

Další možnosti túr v okolí

Přechod hlavního hřebene Moravskoslezských Beskyd není žádný med.

Zkušenosti čtenářů

Jiří Havránek

Dobrý den, měl byh dotaz. Rozhodl jsem se na základě Vašeho článku o přechodu Bílých Karpat, že tuto trasu letošní rok absovluji, kdy se ke mě přidá stenjně nadšený bratr. Otázka se týká přespání v Karpatech. Psal jsem na CHKO Bílé Karpaty ohledně nocování, kdy mi bylo řečeno, že spaní ve stanu, rozdělávání ohně a jiné táboření není v CHKO povoleno, přespání – bivak – pod širákem můžeme. Vy však v článku uvádíte – Potřebné vybavení „(stan, spacák, karimatka). Rozumím tomu tak, že jste noc strávila ve stanu a nebyl s tím problém.
Děkuji za odpověď.

Natálie
Jiří Havránek:

Pěkně popsaná problematika táboření a bivakování je zde: https://www.4camping.cz/clanky/poradna/nocuji-nebo-uz-taborim-jak-legalne-prespat-v-prirode/
Jinak vybavení je myšleno orientačně, každý podle toho, jak je zvyklý a kde plánuje spát.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: