Horský přechod Romsdalseggen s nezapomenutelnými výhledy
Treky

Horský přechod Romsdalseggen s nezapomenutelnými výhledy

Norsko je místem, které opakovaně láká mnoho cestovatelů na severskou přírodu, její surovost, volnost a nekonečné množství turistických možností. Proto se stále vracíme a objevujeme plni očekávání nové a nepoznané. Sever nás už asi nepřestane přitahovat. Kdo pozná a vydrží nějakou tu kapku deště a nepřízeň počasí, bude se vracet. Jednou z nejhezčích túr Norska je nepochybně právě Romsdalseggen.

Møre og Romsdal – Norsko

Typ
Hřebenovka, Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Norsko
Další státy
Norsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen
Délka
15 km
Nejvyšší bod
1320 m n. m.
Převýšení
1250 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Horský přechod Romsdalseggen je v turisticky velmi vyhledávané lokalitě, v blízkosti známé Trolí stezky (Trollstigen). Přesto se vám může stát, že půjdete uprostřed léta polovinu cesty úplně sami, jako se to poštěstilo nám.

Start trasy není na konci cesty, ale je označený informačními tabulemi, a tak byste jej neměli minout. Z města Åndalsnes, cíle naší túry, jezdí v 9:30 ráno autobus, který vás doveze až do výchozího místa. Takže pokud nemáte parťáka, který pro vás dojede, nebo nepůjdete naproti sobě s předáním si klíčků od auta někde na vrcholcích hor, můžete zvolit tuto variantu.

My přijíždíme už večer autem a stavíme stany na mechu s výhledem na majestátní horu Romsdalshorn s netypickým komínovitým tvarem. Ráno máme tu výhodu, že vyrážíme na túru dříve, než se přikodrcá autobus, takže jdeme úplně sami, navíc s ovesnou kaší s čerstvými borůvkami v žaludku. Mírně stoupáme a užíváme si pohled na černošedě vystínované hory kolem nás. Nad námi se roztrhávají mraky a i přes deštivou předpověď to vypadá, že bychom dnes mohli mít štěstí.

Postupně mizí březový porost a před námi se rozevírá zelená planina posetá kameny, protkaná několika potůčky. Odtud odbočujeme doleva po značené trase do kamenitého terénu a velmi prudce stoupáme vzhůru až na hřeben, po kterém vede většina trasy. Ta námaha ale rozhodně stojí za to! Otevírá se nám nádherný pohled do úzkého údolí rozbíhajícího se do tří stran, na zákruty řeky Rauma lemované, v Norsku velmi netypickými, žlutými políčky, v dáli na město Åndalsnes a fjord Romsdalsfjorden.

Jsme obklopeni tmavými majestátnými horami a na protějších vrcholcích horského masivu se leskne ještě led a sníh, který od zimy nestihl roztát. Pohled kolmo dolů do údolí rozkládajícího se více než tisíc metrů pod námi na úrovni fjordu je fantastický. Údolí je zalité sluncem, přestože nás ze všech stran obklopují dešťové mraky a kousek od nás prší. Nám se ale déšť vyhýbá, jen na pár místech zamrholí, nad námi je modro a tu a tam se objeví duha.

Nadšeni z úžasného výhledu si po výstupu na hřeben zacházíme ještě doleva na horu Blånebba, tyčící se do výšky 1320 m. Pak se vracíme dolů a pokračujeme dál po hřebeni, po kterém stoupáme ještě přes jeden vrchol skalnato-kamenitým terénem, na některých místech zajištěným řetězy. Trasa je ale za sucha dobře schůdná a skalnatá místa tak nejsou překážkou. Na přechodu je nejkrásnější výhled do údolí a na protější hory, který nás doprovází celou cestu po hřebeni, a tak se můžeme kochat téměř pět hodin v kuse.

Podle Norů má cesta trvat 7 až 8 hodin. Nám výstup na hřeben zabral něco přes hodinu a cesta po něm kolem pěti hodin včetně zacházky na Blånebbu. Celkový čistý čas, nepočítám-li desítky přestávek na focení a oběd, byl 6 hodin 20 minut. Doporučuji vyjít ráno a počítat minimálně se sedmi hodinami, protože ten úžasný výhled vás bude nutit tu a tam zastavit a vychutnat si ho.

Na konci trasy nás čeká poměrně prudký sestup asi 700 metrů až na úroveň fjordu. Sestup je ale docela příjemný, protože vede po kamenitých schodech a dřevěných lávkách, a tak tolik netrpí naše kolena a prsty v pohorkách. Trasa končí nedaleko kruhového objezdu v Åndalsnes, kde nás druhá půlka naší norské výpravy vyzvedává autem. Túru doporučuji jít uváděným směrem, protože vycházíte z přírody a směřujete do města, což je příjemné, navíc se vám výhled naskytne až po největším stoupání, zatímco na druhé straně do údolí vidíte postupně a daleko dříve, nastoupáte méně výškových metrů, neboť jich pár už vyjedete autem, a navíc závěrečný sestup po schodech je poměrně nenásilný a vy si můžete vychutnávat všechny ty ještě doznívající zrakové vjemy.

Start: Vengedalen (u dřevěného posezení a pár míst na zaparkování, vchod vrátky u informačních tabulí)

Cíl: Åndalsnes (u kruhového objezdu a benzínové pumpy)

Čas: 7 – 8 hodin

Délka: cca 15 km

Náročnost: střední pro fyzicky zdatné, prudká stoupání, exponovaná místa zajištěná řetězy, (Norové uvádí challenging, expert, ale nám to tak dramatické nepřišlo 🙂 )

Sezóna: červen – říjen (dle Norů, my jsme šli v srpnu)

Povrch: kamenitý, skalnatý

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Výchozí bod naší túry se nachází na odlehlém místě. Sjedete dolů Trolí stezkou a dáte se na Åndalsnes. Odtud odbočíte na silnici 64 doprava, potom na konci fjordu opět doprava na menší cestu, po které pokračujete směr Venjesdalen a poté ještě jednou doprava na prašnou cestu, u které je kasička pro zaplacení drobných za vjezd a snad i cedule, že právě tudy je to na Romsdalseggen.

Základní trasa

Venjesdalen - Blånebba - Åndalsnes

Další možnosti túr v okolí

Výstup na nejvyšší horu Norska – Galdhøpiggen

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: