Krásná stokilometrová trasa v hlubokých lesích mimo civilizaci na pomezí Česka a Německa v překrásné přírodě Labských pískovců prochází celou řadou pískovcových skal, stoupá na vyhlídky i na dvanáct stolových hor.
Labské pískovce – Německo
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Forststeig Elbsandstein, v překladu Lesní stezka Labské pískovce, byla otevřena teprve v květnu 2018 a je vedena z naprosté většiny po saské straně Labských pískovců, z malé části po české straně. Spojuje táhlým okruhem lázeňské městečko Bad Schandau a nádraží Schöna, ležící přes řeku naproti Hřensku, nejlepší dostupnost je vlakem přes Děčín.
Hlubokými saskými lesy
Jako start jsme zvolili Bad Schandau a plni očekávání, jak to bude se značením, jsme hned kousek od nádraží narazili na první oficiální značku stezky. Značená je tlustou svislou žlutou čárou. Hned na začátku navštěvujeme jeden z prvních skalních masivů – Kleinhennersdorfer Stein. Tady ještě potkáváme turisty, ale stezka nás sem dovedla lesní, neznačenou cestičkou mimo hlavní trasy. Ihned chápeme záměr Němců při plánování této stezky. Odvést chodce co nejdále od turistických tras, do hlubokých saských lesů.
První den jdeme ještě přes krásnou stolovou horu Papststein, pod kterou narážíme na oficiální rozcestník stezky Forststeig. Ten je ale jeden z posledních. Rozhodně nepočítejte se značením, na které jsme zvyklí z Česka, žádné rozcestníky, ukazatele vzdálenosti nebo času ani šipky tu nehledejte. Budete rádi, když se budete pořád držet žluté značky, která se velmi často ztrácí na rozcestích a v různém houští. Cesta je vedena pouze lesními cestičkami, asfalt uvidíte jedině, když budete muset přejít silnici.
Procházíme přes vyvýšeninu, odkud je krásný výhled na majestátní pevnost Königstein, a pak podél řeky Biela klesáme opět dolů. Den končíme ve skalách kousek od Nikolsdorfu, kde nacházíme krásný bivak pod převisem.
Mapa Forststeig Elbsandstein, v překladu Lesní stezka Labské pískovce,
Bloudění kolem Rosenthalu
Druhý den opět pokračujeme krásnými, hustými lesy a už vůbec nikoho nepotkáváme. Procházíme kolem Bielatalu a stoupáme na krásnou vyhlídku Lampertsstein, odkud je parádní výhled na saskou krajinu. U jezírka Neuteich ztrácíme na rozcestí značku, a i když podle GPS jdeme správně, značení zcela mizí. Objevujeme ho až po několika hodinách pod Rosenthalem. Pravděpodobně tu velká část značení chybí. Od odpoledne prší a ochladilo se, a tak je pro nás lákavá vidina teplé večeře v hospodě Pod Císařem v Ostrově. Tady přespáváme v našich stanech v lese, kousek od kempu.
Po značkách přes Děčínský Sněžník
Od rána pokračujeme okolo Volských kamenů a napojujeme se na E3 – evropskou dálkovou trasu (Atlantik – Černé moře), která u nás vede přes Děčínský Sněžník (723 m), nejvyšší bod naší čtyřdenní cesty. Na české straně oficiální značení stezky zcela chybí a jde se tu jen po klasických turistických trasách. Češi si bohužel s plánováním zajímavější trasy nedali žádnou práci. Nicméně hřebenovka přes Děčínský Sněžník nikdy neomrzí a vždy je to krásný zážitek. Po asfaltu poté pokračujeme na Kristin hrádek, kde konečně přicházíme přímo k česko-německé hranici a po dlouhé době opět objevujeme žlutou značku.
Patníkové radovánky
Pohraniční stezka je fantazie, moc nás to baví. Nikdo tu nechodí, jde se přímo po hraničních patnících a je to ještě neporušená divočina. Den zakončujeme na nejvyšší hoře Saského Švýcarska – Großer Zschirnsteinu (560 m), který je typický protáhlým tvarem a přelomením v půlce. Za náročnější výstup jsme odměněni asi nejhezčím výhledem za celou trasu. Pod horou je pak Bivakhütte, kde přespáváme. Poslední den pokračujeme parádní pohraniční stezkou nad Klopotským vodopádem a vysoko nad Labem se kocháme výhledy na protější českou stranu. Po třech a půl dnech úspěšně stezku dokončujeme a loučíme se s ní u nádraží Schöna.
Lesní stezku Labskými pískovci bych rozhodně doporučil každému, kdo hledá krásnou přírodu a menší dobrodružství mimo civilizaci. Určitě si vás zcela získá!
Ubytování a jídlo
Pro přespávání je podél stezky zřízeno několik tzv. Trekkinghütte a Bivakplatz (10 euro/chata, 5 euro/bivak). Pokud v nich chcete přespávat, tak se musíte zaregistrovat buď na stránkách www.sbs.sachsen.de, nebo si zařídit nocleh v některém centru národního parku v Bad Schandau nebo ve Schmilce. Tyto chatičky jsou zatím zřízeny pouze na saské straně, v Česku nic takového není. Kromě toho je povoleno na těchto místech zdarma stanovat.
My jsme se sbalili tak, abychom byli zcela soběstační. S ultralehkým vybavením, stany, jídlem na čtyři dny a vodou naše batohy vážili asi 8,5 kg. Díky tomu jsme nemuseli nikam odbočovat ze stezky kvůli zásobování. Stezka je vedena mimo vesnice, a tak si pro zásoby musíte hodně zajít anebo si prostě musíte vše nést s sebou. S vodou je to v saských lesích brzy zjara bez problému. Na své výpravy používám vodní filtr, stačí se trochu vyznat v mapě a vodu vždy bez problému najdete. V letní sezóně už ale mohou být prameny vyschlé, a proto doporučuji více nastudovat mapu.
Potřebné vybavení
běžné vybavení pro trek s přespáním
Přístup na začátek
vlakem přes Děčín
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
1. den: Bad Schandau – Kleinhennersdorfer Stein – Papststein – Nikolsdorf
2. den: Nikolsdorf – Bielatal – Rosenthal – Ostrov
3. den: Ostrov – Děčínský Sněžník – Kristin Hrádek – Großer Zschirnstein
4. den: Großer Zschirnstein – nádraží Schöna
Německo nabízí turistické stezky prakticky pro každého: na své si přijdou vyznavači turistiky, geocachingu, nordic walkingu, sněžnic či obyčejných procházek. Přehled nejkrásnějších turistických tras napříč německými regiony najdeš tady: www.germany.travel