Walliské Alpy – Švýcarsko
Gemmipass – Laukerbad
8 hodin
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Máte-li dost času, neváhejte a přejeďte z Kanderstegu přes hřeben Üschenengrat (nebo jinou stezkou v okolí) do průsmyku Gemmipass. Rázem se ocitneme ve Walliských Alpách. Těm sice největší reklamu dělá Zermatt s Matterhornem, kromě nich je tu ale zase spousta možností jak naložit s volným časem a feratistu čeká těžké rozhodování: Zůstat v Zermattu a z ferraty Mammut Klettersteig se kochat výhledem přímo na masiv Monte Rosy a Matterhornu? Užít si v okolí Saas Fee klasickou zajištěnou cestu na Jägihorn do výšky více než 3200 m? Nebo prozkoumat feraty v okolí nejdelšího evropského kontinentálního ledovce Aletschgletscher?
Mým soukromým tipem ve zmíněném průsmyku Gemmipass je nedelší zajištěná cesta ve Švýcarsku. Jde o hodnotný feratový kousek Gemmi-Daubenhorn Klettersteig (D/E), jehož absolvování si žádá značné úsilí. Ferata je totiž velmi náročná na čas. Je potřeba počítat s osmi hodinami lezení a 1000 metry převýšení. Odměnou je však dobrodružství korunované (když se zadaří) krásným rozhledem z Daubenhornu (2941 m).
Po cestě je opět třeba počítat s dlouhými žebříky či velmi, opravdu velmi vzdušnými pasážemi. Kdo se na takový výkon necítí, může si zkusit kratší variantu (5 hodin) s únikem zpět do údolí. Tak či tak bývá zajištěná cesta kvůli sněhu na Daubenhornu otevřena nejdříve od poloviny července a je lezitelná opravdu jen v případě perfektního počasí.
Příjezdové místo
Laukerbad, příjezd od Sierre či Brigu.
Výchozí bod
Buďto se nechat vyvézt nebo dojít do Gemipassu. Odtud pak lehký sestup k začátku feraty po značce.
Sestup
Po výstupu na Daubenhorn budete směřovat k SZ. Můžete se ještě podívat na Lammerensee, a poté pokračovat na východ, čímž budete jakoby celý Daubenhorn obcházet. Dostanete se do sedla pod vrcholem Daube (2340 m). Tady buď můžete nastoupit na lanovku dolů do Laukerbadu, anebo pokračovat po svých a dostanete se na místo, ze kterého jste na feratu nastupovali, stejnou cestou tedy zpět dolů.