Pražská plošina – Česko
ne
30 minut
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Ve Slaném, zhruba 30 kilometrů severozápadně od Prahy, vznikl díky Karlu Bělinovi feratový park, který tvoří šest krátkých zajištěných cest. Jmenovitě jsou to Enšpígl (C/D), Slánská promenáda (D/E), Cesta přátelství (B/C), Masochyst (D/E), Richtrovka (B/C) a Spirála (C). Všechny vedou ze severu na vrchol – Slánská hora (330 m).
Místní skála není přílíš vysoká. Překonává převýšení kolem 40 metrů, přesto jsou místní feraty zábavné a určitě mají co nabídnout. Návštěvu tohoto parku můžete pojmout jako pěkný jednodenní výlet, na kterém se vy, anebo vaše děti bezpečně naučíte používat feratové vybavení, otestujete metodiku v praxi a hlavně můžete postupně zvyšovat technickou obtížnost, a to bez nějakých velkých přesunů až do hezké obtížnost D/E.
Určitě se tady zabavíte, ale samozřejě nemůžete očekávat, že zážitek bude stený jako třeba v Dolomitech a tamních legendárních zajištěných cestách. Berte to jako přípravu na takovéto celodenní alpské feraty. Kolem celé Slánské hory navíc vede naučná stezka, kterou můžete svůj výlet ještě zpestřit.
Více informací o feratach na Slánské hoře můžete načerpat na facebooku.
Příjezdové místo
Parkovišť je v okolí Slánské hory několik, zkuste třeba to u „kotelny“ (50.2300650N, 14.0981508E).
Sestup
Z vršku můžete sestoupit po pěšince zpět k parkovišti, anebo se vrátit k nástupu a pokračovat ve „feratování“.
Obtížnost (popis)
Zajištěná cesta Slánská promenáda je nejtěžší trasou v rámci parku. Při pohledu čelně, se nachází úplně vpravo. Tato zajištěná cesta může být chápána jako „páteřní“, jelikož se do ní sbíhají všechny feraty na pravé straně skalního „masívu“. Obtížnost je zapříčiněna především tím, že kromě ocelového lana zde nenajdete téměř žádné „železo“. Musíte prokázat smysl pro techniku a práci se skálou jako takovou. Tak trochu se to blíží klasickému lezení. Z většiny cesta vede v převisu, což jí ještě přidává na obtížnosti a slibuje potřebu silových schopností.
V horních partiích můžete využít oba lanové mosty na levou stranu masívu, anebo lehce nahoru, anebo přes „Summit Bridge“ nalézt do komínu a k vrcholové knize, což je zajímavé zpestření.