Zajištěná cesta Havranka stoupá nad hladinou Vltavy s výhledem na historické centrum města Český Krumlov zapsaného v UNESCO. Ferata obtížnosti C vede na vrchol skalního útvaru Havraní skála a pyšní se nejdelším lanovým mostem v republice.
Český Krumlov – Česko
max 1 hodina
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Havraní skála je oblíbenou lezeckou lokalitou v těsné blízkosti historického centra Českého Krumlova. Nástup na feratu je na pravém břehu Vltavy naproti budově pivovaru Český Krumlov. V současné době je zpřístupněná první trasa ferraty o délce 110 m, která má obtížnost C a jejíž vylezení zabere asi půl hodiny. Po úvodním traverzu následuje kolmá pasáž, která prověří začínající lezce. Třešničkou na dortu je závěrečný 27 metrů dlouhý lanový most, který spojuje dvě skalní věže a nabízí krásná panoramata malebného historického města Jižních Čech.
Český Krumlov láká outdoorové nadšence
Za vybudováním první via ferraty v Českém Krumlově stojí spolek Českokrumlovské ferraty z. s. v čele s horskou průvodkyní Hankou Benešovou. Současná linie feraty Havranka má být jen první vlaštovkou, v příštím roce je v plánu vybudování dalších dvou tras o obtížnosti C a C/D a také cvičné feraty obtížnosti B vhodné i pro děti. Vzniknout tak má areál pro lezce začátečníky i mírně pokročilé, kteří si tu mohou osvojit základní pravidla pohybu po feratách. Po Bechyni, Táboře a Hluboké nad Vltavou je Český Krumlov čtvrtým jihočeským městem, kde si tuto populární alpskou disciplínu lidé mohou vyzkoušet.
Stavbě zajištěné cesty předcházelo devítiměsíční byrokratické kolečko – dohoda s městem i ČHS a získávání různých povolení od památkářů po odbor životního prostředí. Financovat projekt pomohla fundraisingová sbírka na Startovači, většina prostředků však pocházela z vlastních zdrojů. Největší finanční výdaj celého projektu představovalo zajištění sanace skály, především odstranění náletových dřevin a prořezání či odstranění keřů. Autory lezecké linky jsou zkušení a technicky zdatní staviči z Děčína, kde na Pastýřské stěně najdeme jeden z největších feratových areálů v Česku.
Bezpečnost a povinná výbava
Povinné vybavení na ferratu se skládá z horolezecké helmy, sedacího a prsního úvazku, ploché nesešité smyce a ferratové brzdy, doporučujeme rukavice a odsedávací smyci a hlavně kvalitní pevnou obuv. V případě, že ferratové vybavení nemáte, můžete využít na levém břehu Vltavy naproti feratě půjčovnu Surfsport (Pivovarská 27). Půjčit je možné jak celou ferratovou výbavu (350 Kč/den), tak část vybavení na jeden i více dní. V půjčovně si můžete zapůjčit i kola, koloběžky a v letních měsících rafty, kajaky či padleboardy a užít si i další outdoorové zážitky.
Lezení na ferratě je jen pro zkušené ferratisty vybavené řádným ferratovým vybavením a horolezeckou přilbou. Nezkušení lezci mohou na ferratu pouze v doprovodu zkušeného ferratisty, který za ně ovšem nese po dobu lezení osobní odpovědnost. Osoby do 15 let bez doprovodu dospělé osoby mají na ferratu zákaz vstupu. Dospělá osoba za ně na ferratě zodpovídá. Na ferratě jsou úseky, které pro osoby do 15 let a nezkušené jedince mohou být rizikové.
Můžu si ferratu projít s instruktorem?
Pokud s ferratovým lezením začínáte, můžete si objednat instruktora, který s vámi cestu projde a naučí vás správné návyky bezpečného lezení. Instruktor lezení je k dispozici po předchozí telefonické či e-mailové dohodě – Hana Benešová, horská průvodkyně UIMLA, tel.: 724 510 310, e-mail: [email protected]
Další informace o feratě a možnostech vypůjčení vybavení na www.ferratahavranka.cz. Sledovat můžeš také profil na Facebooku: www.facebook.com/ferratahavranka
Příjezdové místo
Dojít je možno pěšky z nádraží vlakového či autobusového. Taktéž i z některého záchytného parkoviště. Pod skálou je možno zajistit jízdní kola či dokonce dorazit i na vlastní lodi!
Výchozí bod
Nástup na zajištěnou cestu je na pravém břehu Vltavy nedaleko pivovaru.
Sestup
Pěšky z vrcholu po pěší cestě.
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieZajímavé vybavení
Zkušenosti čtenářů
Za mě hrozně špatně nastavené odměny na startovači. Chtěl jsem přispět, ale nic mě tam neoslovilo.
Hezké místo. Není úplně lehká, ale i pózováním a focením na všech místech, kde to jde, to zabere maximálně 15min. Když sejdete dolů a vylezete ještě jednou, přiblížíte se té půl hodině, o které se píše v popisu.
Co si budeme povídat, je to zbytečná práce. Patnáctiminutové lezení nad zemí. Chápu, zviditelnit se je třeba.
super!