Trasa Jižní stezky Via Czechia vede přes Český les, směřuje na nejvyšší vrcholy pohoří a zároveň proniká do opuštěných pohraničních oblastí. Trek je rozdělen na 5 etap v celkové délce 133 km.
Český les – Česko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Český les
Přibližně 80 km dlouhý lesnatý masiv Českého lesa tvoří přirozenou hranici mezi Českou kotlinou a Bavorskem a zároveň evropské rozvodí Severního a Černého moře. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších lesních komplexů v Evropě s mnoha odlehlými místy vzdálenými několik kilometrů od nejbližšího lidského osídlení. Charakterem krajiny se Český les podobá Šumavě, jeho vrcholy však zdaleka nedosahují šumavských výšek a nenajdeme tady tak hluboká údolí jako na Šumavě. Nejvyšší horou je 1042 metrů vysoký Čerchov.
Pohnutou historii Českého lesa ovlivnil zejména totalitní režim, kdy se mnohé oblasti ocitly v pásmu za tzv. železnou oponou a vstup sem byl přísně zakázán. Byly zde zničeny mnohé vesnice, na dlouhá léta oblast opanovala československá armáda a na vrcholcích Čerchova, Velkého Zvonu a Dyleně vyrostly vojenské objekty s rádiovými věžemi, sloužící k odposlechům, protivzdušné obraně a špionážní aktivitě. Málokde jinde v České republice najdeme tolik zaniklých vesnic, z nichž se často dochovaly jen osamělé kříže nebo zarůstající ruiny zdí.
Turistika
Pro svou zvlněnou a nenarušenou krajinu je Český les oblíbený mezi vyznavači přírodních krás. Díky absenci výrazných atrakcí a infrastruktury tu doposud návštěvníci najdou klid bez masové turistiky, snad jen vrchol Čerchova s rozhlednou se někdy zaplní větším množstvím výletníků. Návštěvníci také musejí počítat s faktem, že rozsáhlé oblasti Českého lesa jsou zcela bez možností občerstvení nebo ubytování. Oblastí vede několik značených turistických tras a také četné lesní asfaltky či signální cesty, které jsou perfektní pro cykloturistiku a v zimě pro běh na lyžích.
Jižní stezka Via Czechia
Základní pěší trasa Jižní stezky vede přes celý Český les, směřuje na nejvyšší vrcholy pohoří a zároveň proniká do opuštěných pohraničních oblastí. Civilizaci stezka navštěvuje jen výjimečně, a to převážně z důvodů nocování pod střechou.
Trasa Jižní stezky vstupuje do Českého lesa v České Kubici, odkud stoupá po Hanově cestě na Čerchov. Dále pokračuje po Baarově cestě lesnatým hřebenem přes Haltravu a zříceninu Starý Herštejn do obce Rybník, odkud vede přes zaniklou obec Pleš a Železnou do Rozvadova. V severní části Českého lesa pokračuje Jižní stezka přes zaniklou obec Hraničky a Ostrůvek k bývalé Pavlově Huti, odkud sestupuje do obce Obora. V posledním úseku stoupá trasa z údolí Mže pod Jestřábí vrch, pokračuje do Broumova a přes Chodovskou Huť na vrchol Dyleň. Jižní stezka přes Český les končí ve Starém Hrozňatově s poutním areálem Maria Loreto.
Cyklistická varianta
Díky husté síti asfaltových a lesních cest lze Český les dobře projet na kole. Část trasy vede po tzv. „signálkách“, které za totality sloužily pohraničníkům ke kontrole hranic a podél nichž byly vybudovány signální ploty.
Cyklistická varianta Českým lesem je vůči pěší jen mírně upravená, celkově měří 128 kilometrů a dá se zvládnout za dva dny s ideálním nocovištěm v Rozvadově.
Podrobné informace v knize Jižní stezka – Českem od východu k západu, vybavit se můžeš i Vandrovníkem.
Mapy ke stažení, gpx soubory nebo PDF itinerář najdeš na webu www.viaczechia.cz.
Ubytování a jídlo
Ubytování pod střechou minimálně každých 20-25 km, potraviny možno doplňovat průběžně.
Doporučené ubytování:
Česká Kubice – Rekreační chatky Krásnohorská
Rybník – Rekreační středisko Rybník
Chodovská Huť – Villa Rozmarýn
Starý Hrozňatov – penziony U Stříbrného jelena / Pergola
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
Česká Kubice – Rybník | 28,40 km |
Rybník – Rozvadov | 29,70 km |
Rozvadov – Obora | 30,60 km |
Obora – Chodovská Huť | 16,80 km |
Chodovská Huť – Starý Hrozňatov | 27,20 km |