Hotel leží v I. zóně KRNAP v sedle mezi Luční horou a Zadní Planinou, kudy v minulosti vedla Stará slezská cesta, spojující Čechy se Slezskem. O zajímavost, co se okolí týče, tedy nouze rozhodně není.
Údajně tu byl v roce 1779 i pozdější rakouský císař Josef II. v doprovodu generála Laudona. V té době tu již stála tzv. Letní bouda, která sloužila k letnímu hospodaření na zdejších pastvinách. V 19. století zde byl provizorní přístřešek nazvaný Geiergucke, který využívali první turisté jako úkryt před nepohodou a mohli tu dostat i malé občerstvení, později zde bylo možné zakoupit i drobné suvenýry nebo pohlednice.
Roku 1926 tu ženijní vojsko postavilo vojenský srub a o dva roky později Havlovu chatu, nesoucí jméno po legionáři a brigádním generálu Františku Havlovi. Chata kromě vojenského využití sloužila i veřejnosti a v roce 1938 jako četnická stanice. Lyžařský odbor Svazu československých důstojníků pak vedle Havlovy chaty nechal postavit roubený horský hotel Výrovka, který byl s Havlovou chatou spojen krytou chodbou.
Během války byly obě boudy pod německou vojenskou správou a sloužily jako výcvikové středisko Vlasovců. Brzy po 2. světové válce obě dřevěné budovy vyhořely nešťastnou náhodu jen několik týdnů po sobě v letech 1946 – 1947. Na místě Výrovky dlouho nic nestálo, ale když nedaleko bývalé Havlovy boudy umrznul lyžař, vyrostla tu v šedesátých letech provizorní noclehárna s bufetem. Ta o něco později (v letech 1988 – 1990) posloužila jako ubytovna polských dělníků, kteří tu vystavěli novou Výrovku. Provizorní dřevěný objekt byl poté zbořen – stával v místech, kde jsou dnes lavičky před Výrovkou.
Současná stavba, majetek KČT, byla postavena v letech 1988 – 1990 podle projektu architekta Vokatého (je také autorem projektu hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou). V nepříliš hezké budově ale stojí za prohlídku dobové fotografie a informace o historii objektu. V těsném sousedství Výrovky se nachází významná křižovatka horských cest ze Špindlerova Mlýna a z Pece pod Sněžkou na Luční boudu, Sněžku a na Liščí horu.
Přístup
Z Pece pod Sněžkou po modré a pak po žluté značce k lanovce na Hnědý vrch (asi 1 km, stoupání je poměrně prudké). Lanovkou na vrchol Hnědého vrchu, kde je rozhledna. Pak od rozhledny vlevo po neznačené štěrkové cestě, v lese mírně vpravo, pak šikmo přes louku přímo k Lyžařské boudě. Odtud po červené vzhůru, krátká odbočka k vyhlídce (pohled na Luční a Studniční horu, Sněžku s Obřím dolem, Růžovou horu, či Pomezní hřeben a dokonce i Rýchory). Stále červená, přes Chalupu na „Rozcestí k Výrovce“. Od Výrovky vpravo – Richtrovy boudy a přes Čertovy schody do Pece pod Sněžkou. Hezký výlet je díky lanovce dlouhý jen 13 km.