Horolezecká lana – základní informace

Horolezecká lana – základní informace

Horolezecké lano slouží nejen k zachycení pádu, ale také ke slaňování, šplhání po laně, manipulacím s materiálem a mnoha dalším činnostem. Prvotním účelem však zůstane bezpečné zachycení pádu…

První zmínky o používání lan v Evropě při výstupu jsou z 1. století před naším letopočtem. Ze středověku jsou písemné doklady o používání provazů v horách. O jištění ve smyslu, jak ho známe dnes, nemohla být v té době ani řeč, šlo spíše o usnadnění postupu a možnost dostat se do míst jinak nepřístupných. Historie moderního lana se začala psát v roce 1865, kdy bylo poprvé použilo konopné lano při výstupu na Matterhorn nejen pro usnadnění postupu, ale pro především jištění. Výkřik tehdejší technologie – kroucené konopné lano vydrželo plnit funkci horolezeckého lana ještě před několika desetiletími. Dnes už si to neumíme ani představit – těžké nasákavé lano, u kterého jste nevěděli, jestli pád vydrží nebo ne. Dnes považujeme za samozřejmost komfort syntetických lan s opletem a parametry o jakých by se mohlo našim předchůdcům horolezcům jen zdát.

Horolezecké lano je tvořeno jádrem a opletem z nekonečných vláken polyamidu. Jádro je tvořené z vláken stočených do přaden a to levo i pravotočivých. Ty jsou zastoupeny v přibližně stejném množství. Oplet má do 30 procent hmotnosti lana a závisí na něm nejenom vzhled, ale především životnost lana. Oplet zabraňuje poškození jádra při tření, zabraňuje pronikání nečistot do jádra, určuje tuhost lana, chrání vlákna jádra před UV zářením a mnoho dalšího. Opletu i jádra se týká úprava proti vodě. Lana si můžete koupit bez úpravy, s impregnací opletu nebo celkově „voděodolná“. Každá firma má svůj způsob označování úprav lan a různé technologie. Ty jistě pokročily, ale není to tak dlouho, co „voděodolná“ lana potom co nasákla vodou nechtěla vůbec schnout. Voda jde špatně dovnitř, ale taky ven. Současné metody úpravy už tento nešvar odstranili, aspoň do určité míry.

Lana se podle standartu UIAA (mezinárodní horolezecká asociace) rozdělují podle způsobu použití. Jednoduchá lana označovaná číslem 1 v kroužku, poloviční lana ½ v kroužku a dvojitá lana dvěma spojenými kruhy. Každé z těchto lan má specifický způsob používání při lezení.

Jednoduchá lana (single-rope), se používají v jednom prameni. Jsou nejčastěji v rozmezí průměru 9 až 11 milimetrů a jsou vhodná pro skalní lezení, lezecké školy, umělé stěny a všude tam, kde nehrozí přeseknutí lana o ostrou hranu. Existují i jednoduchá lana, která jsou testovaná pro pád přes ostrou hranu, ale o tom později.

Poloviční lana (půlky, half ropes) jsou určená k použití ve dvou pramenech a střídavému zapínání do postupového jištění. Jsou průměru od okolo 8 do 9 milimetrů.

Různé způsoby použití a druhy lan s sebou přinášejí různé nároky a z toho vyplývající testování. Jednoduché a poloviční lano musí být schopné zachytit bezpečně pád v jednom prameni a dvojčata ve dvou pramenech. Poslední dobu je snaha o preferování dvojitých lan nejen při horském (kde by mělo být použití dvojitých pramenů, nebo alespoň speciálních jednoduchých lan samozřejmostí), ale i při skalním lezení z důvodu větší bezpečnosti. Další výhodou dvou pramenů je v možnosti slanění celé délky (délka slanění u jednoduchého lana je polovina délky lana použitého napůl).

Výhoda jednoduchého lana je hmotnost a snadná manipulace s jedním pramenem, ale nebezpečí poškození nebo přetržení lana při pádu přes hranu je obecně vzato vyšší než při použití lan ve dvou pramenech.

Současná lana většinou vysoce převyšují požadavky norem UIAA. Počet zachycených normovaných pádů pro lana je 5. Rozdíl je v hmotnostech testovacích závaží, jednoduchá lana jsou testována se závažím 80 kg, poloviční lana v jednom prameni s 55 kg. Dvojitá lana ve dvou pramenech s 80 kg.

Normy udávají také maximální záchytný náraz v kN, prodloužení lana, posuv opletu a další parametry. Vysoký počet zachycených pádů je důležitý také proto, že mokré nebo zmrzlé lano ztrácí schopnost zachytit 1 až 2 pády ze své kapacity a hned se dostáváme do oblasti 2 nebo 3 normovaných pádů nového lana.

Ukázka jednoduchých lan:

Ukázka polovičních lan:

Ukázka dvojitých lan:

Nejde říci, že lano je nejdůležitější částí horolezecké výzbroje, selhání jakéhokoliv článku jistícího řetězce může způsobit tragédii, přesto je lano ta část, která celý řetěz spojuje a přivádí k životu. Proto dokud nebude vynalezen nějaký druh antigravitačního zařízení (to by bylo pěkný :)) budeme stále závislí na „špagátu“.

© Svět outdooru 2008, text Pavel Jirsa, foto redakce

Placené odkazy k tomuto článku:
Lana, karabiny, smyce, mačky, cepíny a další horolezecké vybavení koupíte na www.Makalu.cz
za rozumné ceny s pohodlným dodáním až domů. Nakupujte u expertů na outdoor!
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Zkušenosti čtenářů

bobo

trosku prehladnejsieho clenenia by nezaskodilo ….

RUMcajs

Orientaci v textu by pomohlo, kdyby byl kazdemu druhu lana venovan vlastni odstavec.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: