Hiker + a jeho předchůdci

Hiker + a jeho předchůdci

Jedním z vařičů opředených mnoha legendami je benzinový vařič Hiker, výrobek známé švédské firmy Optimus, jehož počátky spadají na přelom 50. a 60. let a pokračují až do současnosti. Po čase tak zveřejňujeme další příspěvek seriálu Ze zaprášeného batohu s cílem poznávat a ocenit vybavení našich otců a dědů.

Jedním z vařičů opředených mnoha legendami je benzinový vařič Hiker, výrobek známé švédské firmy Optimus, jehož počátky spadají na přelom 50. a 60. let a pokračují až do současnosti. Po čase tak zveřejňujeme další příspěvek seriálu Ze zaprášeného batohu s cílem poznávat a ocenit vybavení našich otců a dědů.

První z vařičů řady Hiker, model Optimus 111 – Hiker se začal vyrábět někdy počátkem 60. let a jeho bytelná klasická konstrukce mu do vínku vložila velkou spolehlivost. Byl vybaven tlakovou pumpičkou a i přes svoji větší hmotnost 1550 g a rozměry 17 x 17 x 10 cm se stal vcelku oblíbeným vařičem

Ještě o několik let dříve, na samém konci padesátých let se začal vyrábět model Optimus 8, který neměl pumpičku a svými rozměry 12,5 x 12,5 x 8 cm i příznivější hmotností 660 g měl lepší parametry pro nošení v batohu. Kromě rozměrů mu chyběla pumpička a jeho natlakování muselo obstarat teplo hořáku. V běžných podmínkách hořel bez problému, ve větším chladu mohlo být zapálení obtížnější. Následující modely měly označení Optimus 8R – Hunter a měly několik verzí. Model z roku 1970 měl rozměry 13 x 13 x 8 cm a hmotnost 700 g. Pozdější modely měly i přídavnou pumpičku, která se šroubovala na přetlakový ventil nádržky.

Vařič 8R – Hunter se zvláštní oklikou dostal i k nám do socialistického Československa. Podle švédského originálu se vyráběla věrná kopie v tehdejším SSSR (řekl bych, že o legálním odkoupení licence by se dalo s úspěchem pochybovat), kterou vozili do Čech přátelé a kamarádi, kteří se k návštěvě země úspěchů odhodlali. Teprve po letech, když se otevřely informační i jiné koridory, dozvěděli jsme se, že v tomto případě (stejně jako v mnoha jíných) šlo o úspěch kradený. Vařič se jmenoval tuším „primus turistskij“ lidově „aljoša“ a s rozměry 13 x 13 x 8,5 a hmotností 750 g byl vcelku použitelný. Stejně jako Hunter neměl pumpičku a natlakování nádržky obstarávalo teplo hořáku odstiňované sklopnou krytkou. Abychom ale byli spravedliví, Hunter měl kopii i v USA, vařič se jmenoval Sunmate Thunder.

Vařiče fungovaly všechny stejně. Do vaničky pod hořákem se dal pevný líh nebo nalil tekutý líh či nejčastěji se ulilo trochu benzinu (někteří pomocí injekční stříkačky, jiní cmrndnutím) a zapálil. Tak se předehřál hořák,  benzin začal zplynovat a vařič se s typickým hučením rozjel. Ačkoliv nádržka s benzinem oddělená od hořáku jen posuvnou kovovou krytkou vypadala nebezpečně, provoz býval bez větších problémů. Jak už bylo řečeno, jen s rozjezdem těch netlakovacích modelů bez pumpičky býval ve větší zimě nebo silnějším větru trochu problém.

Také robustnější a bytelnější model Hiker měl několik následovníků. Na počátku nového tisíciletí přišla firma Optimus s několika novinkami, a kromě zajímavých nových vařičů se také vrátila k osvědčenému modelu a pro milovníky retrodesignu připravila jak nový model vařiče Hunter, tak upravený legendární Hiker. Pod názvem Hiker + s novým hořákem v provedení multifuel firma tak nejen potěšila pamětníky, ale výkonem 2850 W byla novinka schopna konkurovat i moderním vařičům. Trochu jinak je tomu s hmotností 1590 g a s rozměry 18 x 18 x 11 cm, které včetně materiálů ctí legendárního předchůdce. Především hmotnost je tak na dnešní vařiče příliš velká a  Hiker plus se dostává do pozice plně funkční retro krásky. Stejně jako jeho předchůdci může sloužit v náročných podmínkách, pokud se nepředpokládá přenášení v batohu. Z hlediska hořáku jde ovšem o novou konstrukci, která dokáže spalovat nejen technický benzin, ale i petrolej, naftu či letecký benzin.

Základem koncepce je vařič, který slouží na celém světě již téměř 60 let! Historie vařičů Hiker a Hunter dokumentuje změny ve vybavení za zmíněné období. Rádi těmto vařičům rezervujeme místo v naší dvoraně slávy outdoorového vybavení. O to zaslouženější, že co do funkčnosti stále může inovovaný Hiker + sloužit v nejtěžších podmínkách i po 50 letech od svého zrození.

© Svět outdooru, červenec 2009, připravil Jiří Červinka, foto autor, motorang com, dutchstovecollectors.nl

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: