Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Energie je základ. Bez energie projekt nenaplánujete, neuskutečníte a ani nezdokumentujete na fotkách či videu. A je jedno, jestli se jedná o odpolední výlet na Milešovku, nebo expedici do Himaláje. Dostatek elektrické energie pro člověka, ale také pro foťáky, telefony či vysílačky je velmi důležitým bodem většiny výprav. Přitom za dobrého počasí je elektrická energie všude kolem nás. Jen si ji vzít. Jak na to?
Jak to funguje?
Princip je jednoduchý: solární panely, které – v závislosti na velikosti – můžete připnout na batoh, postavit před stan, či namontovat na střechu auta, během slunných dní budou zpracovávat solární energii a převádět ji do připojené powerbanky. Nemusíte mít obavy z destruktivního kolísání napětí, powerbanky Goal Zero jsou konstruované přesně pro tyto účely. Z powerbanky či powerpacku pak večer dobijete mobilní telefon, baterii fotoaparátu, nebo na ně zapojíte lednici. Zkrátka získáte energii pro chvíle, kdy ji opravdu potřebujete. Ať už jste kdekoli. Samostatnou kategorií jsou pak svítilny Goal Zero, které získanou solární energii efektivně využívají, a navíc některé slouží samy jako powerpacky.
Elektrická zařízení lze napojit přímo na solární panel. Ale nedoporučujeme to. Kolísání napětí způsobené různou intenzitou slunce (např. při střídavé oblačnosti) může poškodit zdroj (baterii, akumulátor) zařízení (mobilu, foťáku). Proto doporučujeme z panelů nejprve nabít powerbanky a powerpacky Goal Zero, které jsou ke kolísání napětí uzpůsobené, a z nich teprve nabíjet koncová elektrická zařízení. Variantou je také vybavit panel speciálním Goal Zero Charge Controllerem, který napětí ohlídá a pak lze panel připojit rovnou například na autobaterii.
Jaké jsou výhody systému Goal Zero?
Oproti tradičním a hojně používaným benzinovým generátorům má systém Goal Zero řadu výhod:
Maximálně ekologické získávání energie z tzv. obnovitelných zdrojů, bez produkce jakýchkoli výfukových zplodin a odpadů
Solární panely a powerpacky josu vyrobeny z lehkých, ale zároveň velmi odolných materiálů. Lze je snadno přenášet (například zavěšené na batohu) a používat i v těch nejextrémnějších podmínkách, tzn. v mrazu, horku, vlhku.
Nepotřebujete žádné doplňkové kabely ani jiné vybavení.
Oproti podobným solárním systémům probíhá nabíjení elektrických zařízení pomocí Goal Zero výrazně rychleji.
Pro koho je Goal Zero určené?
Systém Goal Zero zajišťuje dostatek elektrické energie v místech, kde obvykle není k dispozici. Proto Goal Zero využijí především turisté, horolezci, ale také rybáři, lovci, motoristé, fotografové, ale i profesionální záchranáři. Zkrátka všichni, co často využívají elektrické přístroje mimo civilizaci bez možnosti dobíjení. Výhody Goal Zero oceníte ale také během neočekávaných situací či dokonce živelných katastrof. Náhlý výpadek elektrického proudu může mít v krajních případech až fatální následky. Představte si přírodní katastrofu, která vyřadí elektrickou síť ve městě a přestane fungovat osvětlení, navigace, či zařízení v nemocnicích. Proto je velmi vhodné být alespoň na nezbytně krátkou dobu energeticky soběstačný.
Výhody systému Goal Zero objevili a aktivně je používají i mnohé osobnosti českého i světového outdooru:
Marek „Mára“ Holeček je jedním z nejúspěšnějších a nejzkušenějších horolezců současnostiJako první Čech v historii získal hlavní cenu prestižního ocenění Piolet d’Or 2018 (tzv. Zlatý cepín) za prvovýstup alpským stylem jihozápadní stěnou jedenácté nejvyšší hory světa – Gašebrum I. A o dva roky později také za prvovýstup alpským stylem na Chamlang (7319 m n. m). Jeho výpravy do hor mají podle Máry jednoho společného jmenovatele: „Vyhledávat náročné lezecké terény v maximálním počtu dvou, nanejvýš tří lidí a nést s sebou akorát to, co naše záda unesou. A pokud štěstí dá své svolení, tak vznikne i nová cesta.“ Využívá solární panely GOAL ZERO Nomad a powerbanky Venture a Sherpa.
Petr Jan Juračka je vědec, mikrobiolog, cestovatel, pedagog, fotograf, manžel a otec. Ze svých cest pořizuje je autor bestselleru Ze života fotografa, má vlastní pořad na TV Nova Petrova divočina a seriál Ze života fotografa na Mall.tv. Fotografoval Vyšehrad pro National Geographic Česko, držel světový rekord v létání s dronem v nejvyšší nadmořské výšce na K2, popsal nový živočišný druh hrotnatky Daphnia hrbaceki. Využívá solární panely GOAL ZERO Nomad a powerbanky Venture, Sherpa nebo Yeti.
Jaké produkty Goal Zero nabízí?
Systém Goal Zero se skládá ze tří základních prvků: solárních panelů na sběr energie, powerbank a powerpacků na uskladnění energie a svítilen na využití energie. Produkty je ale možné rozdělit do dalších tří kategorií podle výkonnosti:
Compact – systém solárních panelů a powerbank vhodných pro dobíjení zařízení s malým příkonem, jako jsou mobilní telefony, fotoaparáty, MP3 přehrávače, čelovky apod. Patří sem například panely Nomad 5, Nomad 10 a powerbanky řady Venture.
Mid-size je kategorie pro přístroje se středním příkonem jako notebooky, kamery či tablety. Patří sem panely Nomad 20, Nomad 50 a další, k tomu powerbanky Sherpa 100AC nebo Sherpa 100PD.
Největší zařízení z kategorie Heavy-Duty, jako jsou například panely Boulder 50, Boulder 100 a další a powerpacky řady Yeti. Ty napájejí spotřebiče jako televize, počítače, malé ledničky, ventilátory a mohou fungovat jako záložní zdroj pro celou domácnost.
Historie značky Goal Zero
Na jaře roku 2007 byl pozdější zakladatel značky Goal Zero Američan Robert Workman svědkem těžkých životních podmínek v Demokratické republice Kongo a založil humanitární organizaci TIFIE, která si kladla za cíl naučit chudé vesničany v Africe jednoduchým základům podnikání, které by jim pomohly vymanit se z naprosté chudoby. V rámci programu TIFIE byl o rok později testován první mobilní solární set původně nazvaný GoBe. Na jaře roku 2009 je oficiálně založena značka Goal Zero. Jejím posláním je přivést elektrickou energii i do těch nejchudších oblastí a pomoci vymanit se místním obyvatelům z chudoby.
To vše pod heslem „Zero Apathy, Zero Boundaries, Zero Regrets“ (žádná apatie, žádné hranice, žádné litování).
Po ničivém zemětřesení na Haiti v roce 2010 měli místní obyvatelé na výběr, zda od humanitárních pracovníků přijmou pomoc v podobě pytle rýže, nebo systému Goal Zero. Lidé více sahali po powerpacích a svítilnách. Podobná situace nastala i v Japonsku. Zemětřesení a následná vlna devastovali Zemi vycházejícího slunce a pro stovky rodin se Goal Zero stává jediným zdrojem elektrické energie a světla.
Společnost Goal Zero v roce 2012 spustila kampaň „Buy One, Give One“ a vyslala 9 pracovníků s materiálem Goal Zero v hodnotě 600 000,-USD do oblasti postižené hurikánem Sandy. Další pomoc poskytla obětem ničivého tajfunu Haiyan, dodala solární zařízení do Ghany, Peru, Texasu a Portorika, kde řádí ničivá tornáda. Následně také odstartovala humanitární projekt „Share the Sun“ (Sdílej slunce) pomáhající rozvojovým oblastem.
Společnost představila novou akvizici – společnost NRG Energy – s jejíž pomocí by chtěla dosáhnout cíle: přivést elektrickou energii k všem lidem světa.
Po letech testování a výzkumů Goal Zero představila první přenosnou lithiovou elektrocentrálu. Zahájila tak novou éru technologie přenosných baterií. Lithium je lehčí a nabízí větší odolnost proti rázům než jeho olověný protějšek. V roce 2018 Goal Zero přineslo na trh elektrocentrálu Yeti ovládanou přes WI-FI. Největší novinkou je pátá generace powerpacků Yeti X – odolnější, lehčí a výkonnější.
GOAL ZERO je americká značka vyrábějící mobilní solární panely, powerbanky, powerpacky a svítilny. Tento patentovaný systém umožňuje na cestách získat, uchovat a využít energii zadarmo – přímo ze Slunce. Více info na SAVETHEDAY.CZ