Tato malá, ale pozoruhodná stavba se nachází na kopci Kolébka nad Koutem na Šumavě, při polní cestě ke Spáňovu.
Údajně připomíná místo, kde kardinál Cesarini ztratil svůj červený klobouk, když prchal s křižáckými vojsky od bitvy u Domažlic. Označení bitva ani není přesné, neboť křižáci se po husitském zpěvu dali na bezhlavý útěk do Bavor, a hloučky opozdilců byly po cestě dobíjeny husity. Legenda o kardinálském klobouku však přetrvala.
Tento gloriet, který nejen názvem, ale i tvarem klobouk připomíná, nechala postavit hrabata Stadionové pravděpodobně na počátku 19. století. Čtyři kamenné sloupy nesou dřevěnou kopuli. Původní altánek však byl celý dřevěný, stával na trochu jiném místě a vedla k němu alej přímo z koutského zámečku.
Dnešní gloriet byl roku 2007 rekonstruován a slouží jako příjemné místo k zastavení a krátkému odpočinku s příjemným výhledem. Je doplněn lavičkami a informační tabulí. I zdálky vypadá pěkně, harmonicky zapadá do krajiny a je dobrým orientačním bodem. Od koutského náměstí je to sem asi 500 m.
Tip na cestu: Při cestě Koutem na Šumavě lze doporučit k pozornosti místní pivovar. Jeho budova je vedle kostela dominantou městečka, přičemž kostel byl vystavěn na starých pivovarských sklepích. Jde tedy o vzácný případ, kdy byl pivovar vystavěn dříve, než kostel. Počátky pivovaru sahají minimálně do poloviny 18. století, po znárodnění r. 1948 však začal postupně chátrat a upadat. Teprve v roce 2006 byl znovu uveden do provozu a začalo se zde vařit pivo podle původní staré receptury. Nově nabízí i exkurze s ochutnávkami, v době od 9 do 15 hodin. Točené „koutské“ lze ochutnat jedině v rodinné restauraci na Vobíralce. Ve všední dny mívají otevřeno až po 15. hodině, o víkendu i dopoledne. Chuť zdejšího piva patří k nejzajímavějším, nejoriginálnějším a nejlahodnějším, určitě stojí za ochutnání. |