Osm hodin poctivého a velmi vzdušného lezení obtížnosti D/E, to je nejdelší zajištěná cesta ve Švýcarsku Gemmi-Daubenhorn.
Máte-li dost času, neváhejte a přejeďte z Kanderstegu přes hřeben Üschenengrat (nebo jinou stezkou v okolí) do průsmyku Gemmipass. Rázem se ocitneme ve Walliských Alpách. Těm sice největší reklamu dělá Zermatt s Matterhornem, kromě nich je tu ale zase spousta možností jak naložit s volným časem a feratistu čeká těžké rozhodování: Zůstat v Zermattu a z ferraty Mammut
Klettersteig se kochat výhledem přímo na masiv Monte Rosy a Matterhornu? Užít si v okolí Saas Fee klasickou zajištěnou cestu na Jägihorn do výšky více než 3200 m? Nebo prozkoumat feraty v okolí nejdelšího evropského kontinentálního ledovce Aletschgletscher?
Mým soukromým tipem jsou dvě dokonalé feraty ve zmíněném průsmyku Gemmipass, z nichž jedna se pyšní titulem nejdelší zajištěné cesty ve Švýcarsku. Jde o hodnotný feratový kousek Gemmi-Daubenhorn Klettersteig (D/E), jehož absolvování si žádá značné úsilí. Ferata je totiž velmi náročná na čas. Je potřeba počítat s osmi hodinami lezení a 1000 metry převýšení. Odměnou je však dobrodružství korunované (když se zadaří) krásným rozhledem z Daubenhornu (2941 m).
Na pohora.cz máme velké množství článků, které se věnují zajištěným cestám. Co třeba ty, které jsou v Česku? |
Po cestě je opět třeba počítat s dlouhými žebříky či velmi, opravdu velmi vzdušnými pasážemi. Kdo se na takový výkon necítí, může si zkusit kratší variantu (5 hodin) s únikem zpět do údolí. Tak či tak bývá zajištěná cesta kvůli sněhu na Daubenhornu otevřena nejdříve od poloviny července a je lezitelná opravdu jen v případě perfektního počasí.
Článek o zajištěné cestě Gemmi-Daubenhorn jste si mohli přečíst ve druhém letošním čísle časopisu Svět outdooru. Kromě toho časopis obsahuje rozhovory s osobnostmi jako jsou Jakub Šedivý (kajak), Libor Uher(horolezec) nebo Tomáš Sobotka (lezec). Zajímavým čtením je také příprava Radka Jaroše na expedici K2, anebo článek ocestování Ladakem na kole. Číslo bylo z velké části věnováno zajištěným cestám, které jsou letním cílem mnoha dovolených. Očekávejte tedy také zahraniční tipy, kam za ferátami vyrazit a co si s sebou přibalit. Celý časopis Svět outdooru si můžete stáhnout zde. |
Hřiště ve vertikále
Skvělou alternativou je případně hravý a adrenalinový Erlebnis Klettersteig (C). Tohle hřiště ve vertikále nabízí opravdu skvostné vyžití. Kromě klasického lezení čeká návštěvníka i mnoho zábavných prvků – 65 m dlouhý lanový most, 20 m dlouhý točitý žebřík, překonávání zavěšených dřevěných špalků či lezení po síti. Ferata není extrémně fyzicky náročná, prověří ale naši odolnost vůči závratím.
Už jen samotný úvod po lanovém mostě houpajícím se ve větru vanoucím z průsmyku provede mezi adepty selekci. K tomu všemu ještě připočtěte výhledy na celé Walliské Alpy v čele s masivem Monte Rosy, Matterhornem, Domem a dalšími velikány. Pořád váháte? Jak už jsem psala v úvodu, Gemmipass nabízí „all-inclusive“. Stačí proto sjet lanovkou či sejít zpět 1000 výškových
metrů do městečka Leukerbad, kde velkolepý výstup můžete zakončit třeba v úžasných termálních lázních. No není to dokonalé?
Grand Tour of Switzerland – 1643 km autem nebo na motorce, 5 alpských průsmyků, 22 jezer, 12 míst zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO. Dalších 68 nejaktraktivnějších zastávek na trase speciálně připravených pro outdoorové nadšence najdete na webu www.MojeSvycarsko.com/GrandTourOutdoor. Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com. |
Eliška Pastuszková: Regulérní nadšenkyně pro všechno švýcarské – od čokolády přes sýry až po hory. V sezoně provází horské zájezdy ve Švýcarsku pro CK Kudrna a pokud se s ní nepotkáte právě tam, máte i tak velkou šanci potkat ji v horách. V těch švýcarských. Má to tam totiž opravdu ráda…