Kapesní ohřívač Vaude je jedním z ohřívačů, které se označují jako gelové. Jsou to ohřívače určené pro opakované použití, založené na principu vývoje tepla při krystalizaci. Podle údajů výrobce se sáček ohřeje cca na 50 ºC a doba chladnutí je přibližně jedna hodina. Použitý ohřívač se …
Údaje výrobce:
- Rozměry: 9x13x1 cm
- Hmotnost: 205 g
- Infocena: 130 Kč
- Dodává: Zastoupení Vaude v ČR se právě mění
Kapesní ohřívač Vaude je jedním z ohřívačů, které se označují jako gelové. Jsou to ohřívače určené pro opakované použití, založené na principu vývoje tepla při krystalizaci. Kapesní ohřívač Vaude je kapsa ze silného PVC bleděmodré barvy s rozměry 9x13x1 cm o hmotnosti 205 g naplněná čirým gelem, ve kterém plave kulatý prohnutý plíšek velikosti pětihaléře. Ohřívač se aktivuje prohnutím plíšku, který přitom lupne a zahájí krystalizaci, během níž se uvolňuje teplo. Podle údajů výrobce se sáček ohřeje cca na 50 ºC a doba chladnutí je přibližně jedna hodina. Použitý ohřívač se po vychladnutí pro reaktivaci vloží na několik minut do vařící vody, dokud se všechny krystaly nerozpustí. Tuto operaci je možné prakticky neomezeně opakovat, životnost je omezena v podstatě opotřebením obalu.
Praktické zkušenosti
Testování ukázalo, že se ohřívač nechová vždy podle uvedených informací, a že se všechny kusy nechovají stejně. Testovali jsme dva vzorky, oba byly dodány ve stavu připraveném k použití. První ohřívač nejdřív nechtěl „nastartovat“ – plíškem bylo třeba lupnout několikrát, než se krystalizace spustila. První test probíhal za pokojové teploty. Ohřívač se výrazně zahřál, uváděná teplota kolem 50 ºC je reálná. Chladnutí probíhalo také přibližně podle údajů výrobce, tedy hodinu, ale posledních patnáct minut byl ohřívač už jen vlažný.
Množství tepla, které se krystalizací uvolní, je omezené, takže teplota, na kterou se ohřívač zahřeje a doba, po kterou ohřívač teplo vydává, jsou závislé na výchozí teplotě ohřívače a okolní teplotě. Proto jsme dále testovali použití ohřívače za různých teplot. Obecně platí, že čím je nižší výchozí teplota ohřívače, tím nižší je teplota, na kterou se zahřeje, a tím kratší je doba, po kterou je použitelný. Při teplotě pod nulou už je použitelnost značně omezená, ohřívač je pouze teplý a vychladne během cca 30 minut. Při teplotě mezi mezi -10 a -15 ºC dokonce začne krystalizace probíhat samovolně, což je poměrně zásadní informace, ale nikde není uvedena. Ohřívač se přitom zahřeje jen zcela minimálně.
Při testování chování ohřívače za těchto extrémně nízkých teplot se nám podařilo první vzorek zničit. Po vytažení ohřívače z mrazáku (teplota asi -15 ºC), jeho ohřátí na pokojovou teplotu a reaktivaci ve vařící vodě jsme zjistili, že je sáček na dvou místech prasklý a teče. Druhý vzorek startoval bez problémů, dokonce až příliš snadno – nebylo plíškem ani třeba lupnout, stačilo jej lehce stisknout, a krystalizace začala probíhat. K tomu by mohlo dojít i omylem v batohu nebo kapse. Závislost na teplotě a výkon odpovídaly prvnímu vzorku. I druhý vzorek jsme otestovali v mrazáku, také došlo k samovolně krystalizaci, ale tentokrát bez poškození sáčku.
Z uvedených informací je asi jasné, co můžeme od ohřívače očekávat, a jak s ním zacházet. Rozhodně jej nelze brát jako prostředek, který nám může zachránit život při bivaku ve sněhové bouři, na to není množství vyvíjeného tepla ani doba použitelnosti dostačující. Navíc je třeba s ním zacházet poměrně opatrně, v mraze jej nosit pod oděvem a chránit před fyzickým poškozením. Ideální bude pro rybáře, lovce nebo třeba fotografy kteří tráví dlouhou dobu bez pohybu v chladu a potřebují se zahřát. Jeho výhodou je nenáročnost použití, možnost opakovaného použití. Oproti palivovým ohřívačům je výhodou nezávislost na palivu a zdroji ohně a čistota provozu. Je to prostě prostředek, který zpříjemní pobyt v přírodě, nic víc, nic méně.