Gasherbrum II, pohled z výška 5900m, autor: Uwe Gille Základní údaje Gasherbrum II je o 46 metrů nižší sestřička Gasherbrum I, tzn. že měří 8 034 m. Vrcholy jsou od sebe vzdáleny méně než šest kilometrů. Hora leží na hranicích mezi Čínou a Pákistánem. Gasherbrum znamená v překladu „Krásná hora“, někdy nazývaná K4. Hora vyrůstá z masívu Gasherbrum, který patří do pohoří Karákorám. Z masívu Gasherbrum vyrůstá sedm vrcholů, které měří nad 7 000 metrů. Jmenovitě jsou to Gasherbrum I (8.068 m), Broad Peak (8.047 m), Gasherbrum II (8.035 m), Gasherbrum III (7.952 m),Gasherbrum IV (7.925 m),Gasherbrum V (7.321 m),Gasherbrum VI (7.003 m). Jako první na tento pákistánský vrchol v roce 1956 vystoupila rakouská expedice, konkrétně Josef Larch, Fritz Moravec a Hans Willenpart.
Zimní výstup
Je jediný z osmitisícových vrcholů, ležících na pákistánském území v severozápadním Karákorámu, který byl slezen v zimě. Výstup byl uskutečněn 2. února 2011. V mrazivém počasí na vrchol vystoupili Simone Moro, Denis Urubko a Cory Richards. Teploty v noci dosahovaly až -46 stupňů.
Výstupové cesty
Jihozápadní cesta slouží jako klasická. Je také nazývána jako „banana ridge“.
Svůj prvovýstup tady má i polská legenda Jerzy Kukuczka, když s Wojciechem Kurytkou vystoupil v roce 1983 východním hřebenem na vrchol.
Reinhold Messner a Hans Kammerlander v roce 1984 prostoupili novou cestu, když přešli Gasherbrum I a Gasherbrum II bez návratu do základního tábora.
V roce 2007 byla alpským stylem v severní stěně prostoupena nová cesta. Tento prvovýstup provedli tři Italové:Karl Unterkircher, Daniele Bernasconi a Michele Compagnoni .
České výstupy
Prvním zástupcem České republiky na vrcholu Gasherbrum II byla Dina Štěrbová v roce 1988.
Dalšími Čechy na vrcholu byli Oldřich Rypl, Stanislav Šilhán, Petr Skřivánek a Josef Šimůnek (1995).
V roce 1997 vystoupila na vrchol početná česká skupina ve složení Tomáš Bradáč, Ladislav Drda, Zdeněk Hrubý, Ladislav Kamarád, Vladimír Myšík, Miloslav Palacký, Luboš Pavlík, Josef Rybička, Pavel Plšek, Jiří Šmíd. Pravděpodobně se jedná o nejpočetnější český výstup (v jednom dni) na osmitisícový vrchol.
Jan Vesták a Jan Krabec stanuli na Gasherbrum II v roce 2006.
Zatím posledními Čechy na vrcholu byli v roce 2010 Radek Jaroš, Libor Uher a Petr Mašek.
Zajímavosti
Gasherbrum II je po Mount Everestu a Cho Oyu třetí nejvícekrát slezenou osmitisícovkou.
Po Cho Oyu je to druhá „nejbezpečnější“ hora (pokud ji nelezete v zimě), úmrtnost od roku 1990 je zde „jen“ 0,44 %.
1984, první sjezd Gasherbrum II pomocí lyží. Z vrcholu (8 034 m) až do základního tábora (5 200 m), sjeli francouzští horolezci Wim Pasquier a Patrice Bournat.
V roce 2005 sjeli Gasherbrum II na lyžích také Jørgen Aamot (Norsko) a Frederik Ericsson (Švédsko).
Pákistánské zimní osmitisícové výstupy
Výkon, který letos (2011) předvedli Simone Moro, Denis Urubko a Cory Richards je velmi hodnotným výstupem. Při představě teplot kolem -40 stupňů mi běhá mráz po zádech. Nechme se překvapit, co dalšího má Simone Moro v plánu. Pořád zbývají zimní výstupy na čtyři osmitisícovky (všechny v Pákistánu). První krok ke zdolání pákistánského pětibloku byl vykonán. Co bude dál? Nanga Parbat, K2, Broad Peak, Gasherbrum I?