Už ani příroda se asi nemohla dívat na toho ohromného hada, který se plazil po úbočích Everestu (8848 m) a byl tvořen stovkami lidí. Loňské zemětřesení, které poznamenalo také nejvyšší z osmitisícovek, odstranilo největší překážku výstupu, vzhledem k normálce, pověstný „Hillaryho výšvih“.
Dvanáct metrů vysoká skalní bariéra o sklonu 50° známá jako „Hillaryho výšvih“ neboli „Hillary Step“ se nachází na jihovýchodním hřebeni zhruba v polovině cesty mezi jižním a hlavním vrcholem, a to ve výšce 8790 metrů. Pro účastníky komerčních expedic představuje z technického hlediska největší problém výstupu.
Zprávu o usnadnění výstupu přinesli první letošní vystupující. Ne, že by byl Hillaryho výšvih úplně srovnán se zemí, ale skála se v důsedku zemětřesení stala mnohem schůdnější, spíše rampou, tvořenou sněhem a ledem.
Dříve bylo toto místo po celou sezónu zajištěno fixními lany v obou směrech, které na tomto úseku natáhly první vystupující v sezóně. I přesto se zde tvořily velké „lidské špunty“, což v této výšce znamenalo obrovský problém.
Dřívější podoba Hillaryho výšvihu
Problém vyřešen bez úsilí a dalších debat
V roce 2014 nepálská vláda navrhla vystavění stálých jistících prvků právě v úseku Hillaryho výšvihu. Mělo se jednat o zajištění pomocí ocelových lan a žebříků. Proti tomu se ohradila UIAA1. V této otázce UIAA dokonce svolala valnou hromadu, kde se hlasovalo o oficiálním vyjádření vzhledem k nepálské vládě. Hlasování samozřejmě dopadlo v neprospěch zajištění úseku. No, teď už může být toto téma smeteno ze stolu.
1 Union Internationale des Associations d’Alpinisme (Mezinárodní svaz horolezeckých asociací)
S využitím David Liano