Stezky mimo hlavní trasy, po kamenech i štěrku, vysokou rychlostí a adrenalinem proudícím tělem. I za tím vyráží milovníci horských flow trailů do Švýcarska.
„Flow je stav, ve kterém se zastaví čas. Jste jen vy, kolo a stezka. Vše bezvadně plyne, pohyb má dynamiku, nečekají vás záludná místa a můžete se zcela odevzdat stezce a svému bajku,“ popisuje první polovinu slovního spojení „flow trail“ server Trail Hunter. Trail pak znamená upravenou cestu, příkrou, vedoucí v lese mezi stromy nebo po úbočí hory, na štěrku či blátě. Prostě ráj milovníků adrenalinu.
Prohlédněte si další fotografie k článku…
Čtyři kilometry plné vzrušení
Sjezd z hory Corviglia ve Svatém Mořici patří mezi jedinečné zážitky švýcarských flow trailů. Cesta částečně kopíruje trasu tamější lanovky a vede od její horní stanice přes Sass Runzöl a Alp Nova až ke stanici Chantarella. Svojí náročností je vhodná nejenom pro rozehřátí náročnějších jezdců, ale i pro rodiny s dětmi a začátečníky. Fanoušci flow trailů mají možnost využívat dopravní systém ze Sv. Mořice do střediska Corviglia.
Na cyklisty čeká 4 000 metrů dlouhá stezka (Corviglia Flowtrail Freeride 696), jejímž úkolem je nejenom poskytnout vzrušení, ale i bavit jezdce. Jezdci naklesají celkem 480 výškových metrů.
Bernina jako na dlani
Na Corviglii je možné ale nalézt i těžší sjezdy. Foppettas Flow Trail začíná přímo na vrcholku hory ve výšce 3 056 m n. m. Zde je, kvůli aklimatizaci (ale i krásným výhledům), dobré udělat si krátkou přestávku. Pak je již možné hnát se úchvatnou rychlostí strmou rampou k chatě Alpina, dále pak skrze Munt da San Murezzan, průsmykem Suvretta, a lesem nad Champfèr.
Cestou je možné kochat se výhledy na čtyřtisícové vrcholy masivu Bernina, magické průsmyky, strmé sjezdovky i další prvky alpského vysokohorského terénu. Trasa dlouhá 2 kilometry s klesáním 274 výškových metrů není vhodná pro začátečníky, ale zkušený jezdec by s ní neměl mít problémy.
Jak vypadá Foppettas Flow Trail z pohledu jezdce se mrkněte ZDE
Švýcarsko je možné objevovat celou řadou způsobů a pro někoho může být překvapením, že cestování zde nemusí být drahé. Po celé zemi se dají najít kvalitní kempy i mládežnické ubytovny. |
S výhledem na jezera
Nádherné výhledy poskytuje také švýcarská hora Monte Tamaro, která se tyčí nad Luganským jezerem. Se svými 1962 metry nepatří k nejvyšším alpským vrcholům, přesto se počítá mezi perly Luganských Alp.
Desetikilometrový sjezd začíná ve stanici lanovky Rivera, pokračuje přes Monte Cenari a končí v Alpa Foppa. 100% „dirt road“ naklesá 1000 metrů a rozhodně není vhodná pro začátečníky. Od restaurace ve stanici lanovky Alpa Fopp je možné pokračovat a sjet do městečka Rivery. Třiatřicetikilometrová trasa vede již částečně po asfaltu (20%), stezkách (40%) a cestách pro pěší (40%).
Box: Národní cyklistické trasy Je jich devět, společně měří 3 300 km a ukrývají se pod čísly 1 až 9. Národní cyklistické trasy Švýcarska jsou značeny červenými značkami a ke každé je vydán průvodce v němčině a francouzštině, společně s mapou v měřítku 1:100 000. 1. Rhone Route vede z Andermattu do Ženevy údolím Walliských hor a průsmykem Furkapass. Celkem měří 309 kilometrů, z toho je 29 po nezpevněných cestách, a nastoupá úctyhodných 4360 metrů. 2. Rhine Route se vine skrze krásnou švýcarskou krajinu a spojuje města Andermatt a Bazilej. Přestože většinu svých 424 kilometrů sleduje řeku Rýn, vyšplhá se i do sedla Oberalppas ve výšce 2046 m.n.m. 3. North – South Route je cesta z Bazileje do Chiasso. 363 kilometrů dlouhá trasa vede přes Jury a Mitteland až do jižní části Švýcarska. 4. Alpine Panorama Route je spíše pro zkušenější jezdce s velice dobrou fyzičkou. 483 kilometrová trasa spojuje St. Margrethen s Aigle. 5. Přestože Mittelland Route prochází i některými většími městy, většinu času cyklista stráví na malých silničkách s minimálním provozem. Může si tak užít 369 kilometrů z Roman Hornu do Lausanne nádhernou přírodou. 6. Kantonem Graubünden prochází Graubünden Route a jejích 260 kilometrů vede přímo k hranici s Rakouskem. 7. Z Bazileje se dá vyrazit do Nyonu po Jura Route. Na 275 kilometrech je možné potkat divoké koně, kochat se krásou Ženevského jezera a užít si trochu drsnějšího terénu. 8. Sledovat říčku Aare na její cestě do Rýna je možné při Aare Route, jejích 305 kilometrů turistu provede švýcarskou lesní krajinou. 9. Nejdelší cestou, meří bez tří, půl tisíce kilometrů, je Lakes Route. Spojuje Montreux a Rorschach. Na trase leží několik krásných jezer jako Bodensee, Alpnachersee, Sihlsee a další. |
Jirka Kalát se za posledních několik let podíval po všelijakých místech světa, externě pracoval pro různé noviny i časopisy a přednášel na nejednom místě. Jeho boty stály na půdě Spojených států amerických (zvláště dlouho pak na Aljašce), Guatemaly, Mexika, Turecka, Íránu, Laosu, Gruzie i Nového Zélandu. Několik měsíců se mu poštěstilo žít v Estonsku a rok ve Svaté zemi. V každém státě či městě se vždy zajímá o obyčejné lidi, jejich zvyky a životy. Jeho prvním úkolem je vždy poznat zemi, kudy prochází a pochopit lidi, které potkává. |
Bližší a aktuální turistické informace o Švýcarsku naleznete na webu MojeSvycarsko.com, kde si také můžete zdarma objednat poštou brožury. Nezapomeňte sdílet Vaše zážitky ze Švýcarska a akcí Switzerland Tourism na Instagramu s hashtagem #MojeSvycarsko – ty nejzajímavější fotografie budou uveřejněny v nadcházejícím vydání tištěného magazínu SWISSmag. |