Cestovatel, který překročí rovník a vstoupí na opačnou polokouli planety Země, se sice nemusí obávat návalů krve do hlavy způsobených putováním hlavou dolů u protinožců, ale i tak mu zbývá dost překvapení, se kterými se musí vyrovnat. Běžné turisty možná udiví, kolik letitých návyků Severu tu neplatí.
© Svět outdooru (Malý Průvodce), listopad 2001, text Jiří Červinka, foto a kresba Jiří Červinka a archiv
Pro našince je zcela groteskní vidět v prosinci upocené Santa Klause v červenobílých hávech a v čepici. Silvestra jsem v Austrálii trávil s místními sice stejnou pitkou jako u nás, ale o půlnoci jsme se naházeli v tričkách do bazénu, což si doma lze představit pouze na „kryťáku“. Jo, a na jižní polokouli se hodinky točí proti směru ručiček 😉 !!!
Že víry ve výlevce na jižní polokouli se točí opačně, je jen fáma, nicméně velice životaschopná. Pravda, Coriolisova síla způsobuje, že např. cyklóny nebo oceánské proudy se na severní polokouli točí ve směru hodinových ručiček a na jižní polokouli opačně. Na makroskopické úrovni je však Coriolisova síla zanedbatelně malá, mnohem větší vliv na směr víru má samotný tvar nádoby či nepatrné proudy v kapalině před otevřením výlevky.
(Tomu opačnému kroucení lan bych ale klidně i věřil. Vzhledem k tomu, jak je tato fáma rozšířená, si dovedu dobře představit obchodníka, který bude bohorovně tvrdit, že jeho lana jsou pro jižní polokouli lepší, neb jsou kroucená opačně než u konkurence :)))
Nečekané jevy na jižní polokouli jsou určitě zajímavostí, a proto jsem o nich napsal. Co se týká Coriolisovy síly, souhlasím, že ve výlevce nemá zásadní význam a že „křivá“ výlevka či jiný náhodný faktor může způsobit opačný efekt. Ale protože křivosti i další faktory jsou opravdu náhodné, tak v naprosté většině případů působí proti sobě, a pak se opravdu na jižní polokouli výr točí opačně, proti směru ručiček. Kdo nevěří, ať zkusí zlehka roztočit výr ve své vaně u nás na severu tímhle protihodinkovým či směrem. A uvidí co se stane. Takže v tomto bodě s připomínkou souhlasím s uvedenou výhradou. Nejde o fámu, ale o statisticky prokazatelný jev. Co se týká lan, už v článku jsem psal, že za ten údaj neručím, ale uváděli to v 800 m hlubokých diamantových dolech v JAR, průvodci vypadali věrohodně (doly jsou pořád funkční a průvodci v dole normálně pracují). Rozhodně to není iformace z letáku výrobce lan či obchodního manipulátora :))) Jirka Červinka
Na jižní polokouli jsem nikdy nebyl a nemohu proto posoudit zda se tam výr točí opačně než u nás. U nás jsem výra několikrát pozoroval a točil se oběma směry. Vzhledem k tomu, že na jižní polokouli se výr bězně nevyskytuje ( snad jen v zoologických zahradách), je možné, že je z toho tak zmatený, že se tam točí pouze jedním směrem. A točit výrem ve své vaně jsem nezkoušel – mohlo by to být posuzováno jako týrání zvířat.
No je to pravda, to co říká Radim zní velmi rozumně. Řekl bych dokonce, že by se to mělo trestat. Proto jsem se rozhodl udělit si exemplární trest. Neplač Radime, sám jsi mne na hrubku upozornil. Zůstane pěkně v textu a žádné mazání v redakčním systému. Pro věčnou připomínku, že si člověk má po sobě všechno přečíst. Omlouvám se výrovi, víru, Radimovi i ostatnm. Sám totiž opravuji texty po hromadě lidí a vždycky káravě mhouřím oko, když vidím hrubku (a že jich není málo i v místech, kde by je člověk nečekal). A jak vidím, jsou i na vlastním dvorečku. Dobře mi tak. Jirka
Jižní kříž se hledá pomocí ukazatele. Tím je také zaručeno, že nepoužíváme jiné hvězdy, které jako kj jen vypadají.
http://en.wikipedia.org/wiki/South_Star
Moc by mě zajímalo, kterým směrem vychází slunce na jižní polokouli, když pozorovatel stojí čelem k východu?
Tak jsem se před krátkou dobou vrátil z Austrálie. Zajímavé je, že jsem tam zkusil pozorovat vír ve dvou různých výlevkách a vždy se točil proti směru hodinových ručiček. Od té doby jsem se u nás koukal už na třetí a u všech se vír točil po směru. Možná je to shoda okolností nebo možná v Austrálii vyrábějí jiné výlevky či umyvadla než v Evropě, ale je to tak.
Řekl bych, že s tím vírem je to jak kdy. Zaměřil jsem se na pozorování točení vody ve výlevce a záchodové míse na Zélandu, v Chile i Argentině, dokonce i na nejjižněší výspě tohoto světa na lodi u Hornova mysu a nemohu potvrdit, že by v tom bylo nějaké železné pravidlo z hlediska směru točení vody. Nopak, pozoroval jsem tam početná točení ve směru hodinových ručiček, takže kdo ví?
Téma měsíce: Za sněhem do Skicircus Saalbach
Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: lyžování a freeride snů v obří lyžařské areně v srdci Alp
FIS Alpine World Ski Championships Saalbach 2025: jedinečná podívaná na MS v alpském lyžování v Salcbursku
Zimní dovolená ve Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: Zábava pro celou rodinu
Rady k vybavení
V suchu i za deště. Správná impregnace pohorek
Nejlepší trekové boty a pohorky 2024: výběr testerů Světa outdooru
Jak vybrat nepromokavou bundu?
Knižní tipy
Snow Film Fest 2024: adrenalin, humor, i dojetí na plátnech kin
E-BOOK 1. POMOC NA HORÁCH: zdarma ke stažení
Zajímavé vybavení
Turistický batoh Quechua MH900
Společník na túry - 970g, záda ze síťoviny, 8 kapes
Forclaz nafukovací karimatka MT900
Izolující karimatka (R 5,4) vážící 630 g s hloubkou 9cm
Merino spodní bunda MT900
Z merino vlny (63 %), ideální jako 2. hřejivá vrstva
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Zajímavé túry
Velký Choč s výhledem na čtyři národní parky Slovenska
Hayduke trail: kaňony a pouštěmi na jihozápadě USA
Główny Szlak Beskidzki – polský trail mezi Českou a Ukrajinskou hranicí
Další zajímavosti
Podzimní kolekce značky Columbia nabízí funkční technologie pro pohodové outdoorové zážitky
Poručíme větru, dešti… sněhu? Nová kolekce od Sensoru krotí všechny živly
Barefoot obuv: Do přírody i na horské výšlapy