Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Rychlovýstup na sedmitisícovku Himlung Himal na podporu tygrů
20. 9. 2022
Redakce
Německý extrémní skialpinista a generální manažer značky Dynafit Benedikt „Bene“ Böhm a nepálský horolezec a horský vůdce Prakash Sherpa v cíli: na vrcholu Himlung Himal v Nepálu. Vedle sportovní a duševní výzvy měla expedice za cíl podpořit přátelství a ochranu životního prostředí. Aby upozornili na ohrožený svět zvířat, jako je např. bengálský tygr, zavítali před výstupem společně se zástupci organice Světový fond na ochranu přírody (WWF) do národního parku Chitwan.
Benediktu Böhmovi a Prakashovi Sherpovi se podařil rychlovýstup na Himlung Himal
Uprostřed největšího horského masívu na zemi, Himálaje zazněl 4. září, ve 2:00 h, startovní signál pro nejnovější rychlostní projekt Benedikta Böhma: výstup na 7 126 metrů vysoký Himlung Himal – 2 276 metrů nonstop stoupání a následný sjezd zpět do základního tábora. Po dvoudenním výstupu do základního tábora (4 850 m) a několika dnech aklimatizace zahájil Böhm a jeho přítel a expediční partner Prakash výstup na vrchol. Po první pěší pasáži šli dále na touringových lyžích přes severozápadní hřeben. Po 6 hodinách a 43 minutách dosáhli vrcholu. Po krátké pauze se vrátili opět na lyžích a pěšky do tábora. Vzdálenost 20,12 km zvládli během 9 hodin a 39 minut a mohli tak nastavit novou časovou laťku v Himlung Himal.
Výstup na Himlung zavedl Böhma znovu do Nepálu – země, se kterou má už léta úzké vazby: „Rozmanitost Nepálu mě stále fascinuje. Na jedné straně máte tropické pralesy, zuřící vodopády a neuvěřitelnou flóru a faunu. Na druhé straně jsou obrovské ledovce a nejvyšší hory světa. Lidé v Nepálu jsou neuvěřitelně přátelští, a přestože je Nepál jednou z nejchudších zemí na světě, vyzařuje z nich spokojenost a srdečnost, kterou jsem zažil jen zřídka.“ Od jara 2022 se Böhm zasadil jakožto ambasador WWF o zviditelnění různých iniciativ renomované nadace v Nepálu. Expedicí na Himlung by skialpinista rád upozornil na dopady člověka a změny klimatu i na práci WWF v daném místě. Extrémnímu horalovi nejde ani tak o to, aby zdviženým ukazováčkem upozorňoval na ekologické hříchy lidí, ale spíše o to, aby ukázal, jak je tento svět krásný, a že se vyplatí na něj dávat pozor.
Již v půli srpna startovala společná cesta Benedikta Böhma a Prakashe Sherpy do regionu Terai na jihu země. Společně s delegací WWF navštívili mimo jiné Národní park Chitwan. Díky iniciativám WWF se populace ohroženého tygra bengálského v posledních letech ztrojnásobila. Dnes opět žije v lesích země více než 350 tygrů.
Extrémní kontrast k jinak tolik působivé přírodě Nepálu: obrovské množství odpadků. Okolnost, se kterou se expediční tým potýkal po celou dobu pobytu – jak v hlavním městě Káthmandú, tak i na krajnici při cestě do Koto a dokonce i ve vysokohorském terénu. V táboře, v nadmořské výšce kolem 5500 metrů, narazili Böhm a Sherpa na plechové konzervy a plastový odpad. Pod heslem #CleanerThanBefore tam oba horolezci posbírali několik pytlů odpadků a vyzvali k tomu, aby lidé zanechali přírodu čistější, než ji nalezli, a aby tak přispěli k udržitelnému rozvoji.
Rychlostní výstup
Dva přátelé extrémů dosáhli 7 126 metrů vysokého vrcholu za 6 hodin a 43 minut.
Prakash Sherpa je horský vůdce a zkušený horolozec s úchvatnou historií: vyrostl jako jeden ze šesti dětí v Nepálské vesnici ve výšce 2 500 metrů v regionu Everestu, vzdálené osm dní chůze od sjízdné silnice. Ve svých 15 letech zdolal svoji první šestitisícovku. Dále pak vylezl více osmitisícovek – mezi nimi i Mount Everest, Manaslu a Dhaulágiri – proměnil svoji vášeň ve své povolání. Sherpa patří k několika málo mezinárodním certifikovaným horským vůdcům z Nepálu, vede své vlastní podnikání, je v atletickém týmu DYNAFITu a pravidelně zdolává nejvyšší vrcholy světa. Po několika letech v Evropě dnes žije opět v Nepálu a jakožto nejstarší syn přebírá zodpovědnost za svoji rodinu.
Takzvaná „střecha světa“ je jeho domovina, a přesto expedice do Himlung Himal postavila Prakashe Sherpu před neobvyklou výzvu: „V horách jsem vlastně neměl nikdy strach, ovšem nejsem žádný profesionální lyžař. Byla to pro mě nová situace, ze které jsem měl naprostý respekt a na kterou jsem se musel připravit. O to více mě těší, že vše proběhlo podle plánu a jsem vděčný za tuto mimořádnou zkušenost z mého domova.“
Společným projektem byl dojat i Böhm: „Prakash a já máme naprosto rozdílné zázemí a životní podmínky, a přece nás spojuje nejen přátelství, ale také stejná vášeň k přírodě, hory a sport. On je neskutečně skromný na to, co už doposud zažil a dokázal. Nemohl bych si přát lepšího partnera na tuto expedici.“
Dynafit je značka od sportovců pro sportovce.
Zrozeni v horách, doma na sněhu a technický pokrok je vždy na prvním místě: Historii značky charakterizují zapálení lidé a inovace, které společně umožnily revoluci ve světě horských a lyžařských sportů.