Jednalo se o unikátní expedici na Antarktidu, jejíž hlavní postavou byl Xavier De Le Rue. Tedy snowboardista, který se snaží rozšiřovat hranice současného freeridingu.
33 letý Francouz Xavier De Le Rue a jeho tým The North Face se vydali na 20 metrů dlouhé lodi z Falklandů přes Drakeův průliv až na Antarktidu, kde po tři týdny objížděli fjordy a hledali ty nejstrmější linky pro sjezd.
Začátek jako na kolotočích
V polovině prosince přiletěl tým kameramanů, horolezců a freeriderů do Santiaga de Chile. Následně se přesunuli na Falklandy. Kvůli bouři vypluli o jeden den později. Ne že by se počasí nějak výrazně zklidnilo, ale kapitán prostě rozhodl, že se to dá zvládnout a je čas vyjet. Nezbývalo než věřit jeho schopnostem.
Po půl hodině plavby, kdy loď vyjela z ochranné bariéry ostrova, začalo peklo. Byly tak velké vlny, že se nedalo ani ležet. Několikametrové vlny s lodí kymácely, jak se jim zlíbilo.
Xavier říkal, že to byly jedny z nejhorších dnů v jeho životě. Pokud nezvracel, tak jen ležel a byl rád, že žije. Komplikací se najednou stalo i otevření láhve s vodou. V tu chvíli se mu zdálo neuvěřitelné, že by měl za pár dnů stát na prkně a sjíždět panenské svahy Antarktidy. Čtvrtý den plavby se moře naštěstí uklidnilo a všichni mohli začít normálně fungovat.
Po týdnu cestování konečně na prkně!
Už při prvních pohledech na břeh bylo jasné, že tenhle kus země je strmý, bláznivě strmý. Sklon dosahoval u některých linií až 60 stupňů.
Vyšplhat se na příkré svahy Antarktidy byl tím pádem spíše horolezecký počin. Proto byl součástí expedice další sportovec z řad The North Face, Američan Renan Ozturk, což je expert přes horolezectví1. Lezecké cepíny a šrouby se staly stejně důležitou částí výbavy jako prkno či vázání.
„V jednu chvíli jsme objevili opravdový drahokam. Svah mi připadal strmý jako El Capitan v Yosemitech. Okrajová trhlina byla dobře orientovaná a ne moc velká. Téměř žádné objektivní nebezpečí. Ten svah měl asi 460 metrů a z každého pohledu měl 60 stupňů. Byl prostě perfektní. Hned jsem volal na kapitána, aby zastavil loď, ať si to můžeme omrknout.“
Další den se Xavier a zbytek týmu vydali na tzv. „El Capitana“. Při lezení nahoru si Xavier nedokázal představit, jak to sjede dolů a sám sobě říkal: „Vždyť nejsem horolezec, tak co v té stěně dělám?“
Nakonec se mu podařilo úspěšně vydrápat na vrchol a čekal na signál kameramana. To, co se mu zdálo ze spod sjízdné, najednou vypadalo tak, že ho to roztrhá i s prknem. Po signalizaci už se nedalo nic odkládat a Xavier sjel svah stylem, který je pro něj typický. Tedy rychle a nekompromisně. Byla to jeho první úspěšná linie na téhle expedici.
„Ihned po dojezdu jsem hodil prkno na záda a lezl opět nahoru. Našel jsem další skvělou cestu, která byla o něco kratší než ta předchozí.“
Krátké video z expedice Mission Antarctic
V dalších dnech sjel Xavier několik unikátních linií, které kladly čím dál větší nároky na techniku a psychickou odolnost. Také obtížnost výstupů se zvětšovala. Takže kromě snowboardisty se z něj začal stávat i horolezec.
Pokud vás zajímá detailnější průběh expedice, tak se podívejte na oficiální stránky The North Face, na které Xavier přispíval ve formě blogu.
1Renan se v roce 2011 účastnil spolu s Konradem Ankerem a Jimmy Chinem velmi uznávaného výstupu na indický vrchol Meru Peak (6660 m).