Následující výzkum neslouží jen jako zábava pro několik vědců nebo zajímavost do cestovatelských průvodců. Znalost geologické skladby masívu se může v budoucnu stát nástrojem k předcházení nehod v důsledku padajících kamenů.
Pokud se díváte na tu ohromnou jihovýchodní stěnu El Capitan, tak patrně přemýšlíte o tunách té skvělé žuly, ale asi ne v souvislosti s geologií, ale spíš s lezením. Geologicky přemýšlel student univerzity ze Severní Karolíny Roger Putnam, který strávil šest týdnů velmi detailní analýzou výše zmíněného masívu. S moc zajímavou geologickou mapkou si můžete pohrát zde.
Výzkum financoval National Geographic a proto je jasné, že měl hlubší záměr než se jen pobavit a žasnout nad složením žuly. Studie má předejít potenciálním nehodám a to jak v souvislosti s lezci, tak turisty, kteří pod skálou prochází. National Geographic připomíná, že v posledních letech mělo zřícení skály na El Capitan desítky oběti. Na poslední z nich můžeme vzpomenout poměrně nedávno, bohužel. Byl jí 28 let starý Angličan Felix Joseph Kiernan.
Na Putnamově výzkumu pracovalo skoro 30 horolezců. Z jejich výzkumu přichází varování hlavně v souvislosti s místy „King Swing“ a „Boot Flake“, kde je riziko zásahu padající skály velmi vysoké. Ozývají se i takové názory, že by se měla cesta z těchto legendárních pasáží odklonit a borháky usadit jinam. Taková změna cesty na El Capitanovi už v minulosti jednou byla (Death Block).
King Swing pod Boot Flake, asi je to dřina
S využitím planetmountain.com, nationalgeographic.com