Dva ohlasy na zajímavé akce minulého víkendu nám do redakce zavál e-mail a protože není možné stihnout vše, rozhodli jsme se připomenout, co všechno mohli horolezci nebo lyžaři, takže vlastně všichni fandové hor vidět a slyšet v různých koutech Prahy. Smíchovský festival alpinismu a výstavu Snowmania…
Dva ohlasy na zajímavé akce minulého víkendu nám do redakce zavál e-mail a protože není možné stihnout vše, rozhodli jsme se připomenout, co všechno mohli horolezci nebo lyžaři a vlastně všichni fandové hor vidět a slyšet v různých koutech Prahy.
Smíchovský festival alpinismu 2007
Jak už se stalo tradicí, poslední listopadový víkend zaplnili hlavní sál Národního domu na Smíchově fandové alpinismu. Jejich zrak se upnul na velkoplošné plátno, které záhy ožilo barvami vysokých hor z celého světa. Nejzajímavější okamžiky horolezectví posledních let, ale i vzpomínky nestorů na historické milníky vytvořily jedinečnou atmosféru. Ten, kdo ji zažil, nezůstal na pochybách, že Smíchovský festival alpinismu už není jen nejvýznamnější akcí svého druhu v České republice, ale je o něm slyšet už i daleko za hranicemi. Letos dorazilo do Prahy nejvíce zahraničních hvězd v historii celé akce. A co je pro organizátory poctou, většina z nich přijela na doporučení svých kolegů, kteří na festivalu přednášeli v letech minulých.
V pátek odpoledne přivítal diváky v sále moderátor Honza Vesták. V minulých letech již moderoval několik panelových diskusí a letos se pustil do moderování celé akce. Nejen přednášející, ale i on byl ozdobou letošního ročníku. Sám je totiž horolezcem, který mimo jiné stál na vrcholu osmitisícovky. Kombinace bohatých horolezeckých zkušeností s dobrými vyjadřovacími schopnosti a smyslem pro humor je to nejlepší, co může moderátorský post potkat. Z programu vybíráme:
Jedna z největších hvězd letošního festivalu, Hans Kammerlander, přijel s několika filmy a fotografiemi z extrémních výstupů, které v poslední době absolvoval. Vrcholem jeho představení byl zdokumentovaný prvovýstup na sedmitisícovou horu Jasemba. Hans je elitní horolezec, skialpinista, ale na druhé straně velmi přístupný, ochotný a skromný člověk. Jeho počínání na horách je spojeno právě s pokorou a osobní filozofií. Přednáška, po níž Peter Habeler doslova vyletěl ze sedačky, aby mohl Hansovi pogratulovat, by si jistě zasloužila více než cenu za nejlepší sobotní přednášku. Hlavní cena festivalu je ale bohužel jen jedna. V přednášení pokračoval další pozitivně naladěný člověk, český lezec a fotograf Petr Piechowicz (známý jako Pepe). Jeho prezentace z Yosemit přišla po sérii extrémních okamžiků z vysokých hor s velmi odlehčeným pohledem na lezení. Pohodičku na bouldrech vystřídala makačka ve stěně El Capitan a tu pak následný odpočinek u pivka. Sál se několikrát rozesmál a zase ztichl v údivu nad krásou Pepeho fotografií. Kdyby se předávaly ceny za nejhezčí fotky a nejhumornější přednášku, Pepe by byl jasný favorit. Závěr soboty patřil diskusi dvou mužů, které spojuje nejen Mt. Everest, ale horolezectví jako takové. Na pódium přišel Peter Habeler, první člověk na nejvyšším bodě planety bez kyslíku. Vedle něj usedl Pavel Bém, světově první primátor na vrcholu Everestu. Kdo čekal politika, byl na omylu. Pavel Bém přišel jako jeden z členů horolezecké rodiny a politiku nechal za dveřmi odpoledne proběhnuvšího kongresu ODS. Dotazy do diskuse si připravilo i několik diváků. Pavel Bém je všechny zodpověděl a Peter Habeler k nim přidal svůj vlastní pohled, tedy pohled jedné z největších legend horolezectví. Nakonec se diskuse obrátila do zajímavého filozofování o horách a výstupech na ně. Vtom se v hledišti objevil legendární horolezec Kurt Diemberger, kterého za potlesku publika pozval na jeviště Peter Habeler. Tento spontánní okamžik se stal jednou z hlavních ozdob festivalu.
Úplně na závěr přišla očekávaná třešínka na dort – Kurt Diemberger, člověk, který psal dějiny horolezectví na osmitisícových vrcholech, člověk, který několikrát unikl smrti jen o vlásek, člověk, který věří na duchy vzduchu a svojí mystičností naplnil i sál Národního domu na Smíchově. Po velmi vtipném úvodu, kdy popisoval například humorné historky kolem filmování na vrcholu Everestu, se pustil do unikátní diashow. Série diapozitivů popisovala začátky jeho kariéry po boku legendy Hermanna Buhla, velmi úspěšné období se spolulezkyní Julie Tullis, která po jeho boku tragicky zemřela při sestupu z K2, ale také jeho angažovanost na horolezeckých projektech a expedicích v době nedávno minulé. Do promítání diapozitivů Diemberger zakomponoval také tři exkluzivní historické filmy – např. z expedice na K2 s Julie a historicky první videonahrávku se zvukovým doprovodem, kterou natočil s francouzskou expedicí na vrcholu Mt. Everestu. Přednáška Kurta Diembergera poodhalila kouzlo průkopnických časů výstupů na osmitisícovky, jejich tehdejší náročnost, krásu, ale i tragické okamžiky, kterých nebylo málo. Ve stejných oblastech fotí a natáčí filmy dodnes, a tak vtipně srovnal například zázemí základního tábora na ledovci Baltoro pod K2 v dobách jeho aktivní kariéry se současností. Koho by tenkrát napadlo, že se zde bude moci někdo osprchovat teplou vodou a potom si zajít na výborné špagety a italské víno do restaurace ve velkém stanu… Na konci svého vystoupení si Kurt Diemberger vychutnal zasloužený potlesk a později si také převzal cenu za nejlepší přednášku dne.
Součástí festivalu byly i dvě tradiční doprovodné akce. Výstava fotografií byla tentokrát rozdělena na dvě části. Jednou z nich byla prezentace finálových fotografií z fotosoutěže s časopisem lidé&HORY. Větší část byla věnována velkoformátovým fotografiím, které pořídil Honza Vesták a Honza Krabec na jejich expedici Lost Horizont Gasherbrumm II., během které se oběma podařilo vystoupit na vrchol. Nejen fotografie, ale i jejich popisky vyjadřovali ducha této povedené dvoučlenné „miniexpedice“.
Snowmania 2007
Po vstupu na návštěvníky čekala velká expozice helem a chráničů páteře. Mohli si vyzkoušet, která helma z celkové stovky jim sedí a sluší nejvíc, případně který páteřák nejlépe padne. Hned vedle byl k prohlédnutí obleček s helmou a lyžema na takzvané speedski (rychlostní lyžování- pokusy o co nejvyšší rychlost při sjezdu svahu. Světový rekord je něco málo přes 250km/h).
Poprvé v ČR zde byly k vidění také Švýcarské lyže firmy Zai Spada, jejichž cena je 100 000kč. Obyčejní smrtelníci si pak mohli prohlédnout hlavně lyže určené do volných terénů a prašanu. Nechyběly ani snowboardy a oblečení. Z toho mě nejvíce zaujaly bundy a svetry značky Bergans of Norway. Výrobky mají do detailů propracované. Velkou část prezentace také zabíral snowkiting- „takové to pouštění velkého draka s lyžemi nebo prknem na nohou“.
Pro toho, kdo neví kam letos vyrazit za sněhem, nechyběla nabídka cestovních kanceláří. A ten, kdo raději zůstane doma v teple u studování teorie, si mohl prohlédnout stánky některých časopisů. Největší zájem byl nejspíš o magazín Snow, protože u jejich stánku byla také možnost si zalyžovat a zasoutěžit. Tentokrát ale jen na trenažéru.
Na závěr ještě zmíním trochu netradiční prezentaci Hydromagazínu u stánku H2Omaniaks. Dost často člověk prošel kolem a až potom si uvědomil, že málem zakopl o kajak. Kromě Hydra, kajaku, pádel a raftingu jsme především prezentovali nový sport snowkayaking. K vidění byly také fotografie a videa, která střídavě pouštěli na plazmových obrazovkách spolu s dalšími. Fotogalerii z nedělní exhibice, další info o naší prezentaci a brzy i video najdete na h2omaniaks.com
Text a foto: Tomáš Mähring