Dvacet let boulderingu v Loučovicích

Dvacet let boulderingu v Loučovicích

Oblast Loučovice je pokladem boulderingového lezení v jižních Čechách. Tento kus pohádkového světa plného kouzelných balvanů není pro většinu českých boulderistů zrovna za humny, ale udělat si sem výlet za kvalitním lezením může být nesmazatelným zážitkem.

Venkovní bouldering v Česku

Bouldering v Česku jako samostatná disciplína se stal alternativou ke skalnímu lezení, kdy se za horšího počasí nedalo v mokrých cestách hýbat vertikálně a na skalách se přelézaly různé traverzy. Posléze lezci zjistili, že se v Americe bouldruje už od šedesátých let a ve Francii s ním začaly už sto let nazpět. A Česko přitom má v tomto směru co nabídnout. Za největšími bouldrovými oblastmi v Čechách a na Moravě se jezdí na broumovský Bor a Ostaš, Děčínský Sněžník a Modřín, bouldery v Moravském krasu, do Petrohradu na Jesenicku a konečně do trochu zapomenutých Loučovic a Vyššího Brodu, které se nachází v jižních Čechách kousek od Lipenské přehrady. Zdejší kameny se nacházejí v lese kolem hory Luč (933 m n. m.). 

Pískaři mají výhodu 

Bouldering v Loučovicích a Vyšším Brodě vyžaduje jisté zapálení a vášeň pro věc, charakter lezení totiž není lezcům z umělých stěn plně nakloněn, spíše se podobá pískovcovému lezení na tření. Místní kvalitní a pevná žula nevytváří příliš chytů, spíš jen tak akorát, aby byl tzv. problém lezitelný, a to v kombinaci se stupy velikosti knoflíku vytváří pocit „lezení po ničem“. To potvrzuje i přední český boulderista z Broumovska Jan Magnus Novák, který nováčkům v oblasti radí: „Nekoukat na čísla a lézt všechno. Myslím, že na Loučky je potřeba si trochu zvyknout, i když pískaři z Ádru mají výhodu.“ 

I nominálně nízké hodnocení boulderu proto často znamená zábavu na hodinu, což je známá věc všem, kdo navštívili Mekku boulderingu Fontainebleau. Podšumavské lesy nejsou tak přístupné jako ty ve Francii, ale krásou se s nimi mohou rovnat, byť v hlavním sektoru nadělal zub kůrovec řádnou paseku. Má to ale i svou výhodu. Otevřela se tím možnost boulderování kromě podzimu a jara i v zimě, kdy na kameny dosahují paprsky slunce a vyhlédnuté linky dříve vysychají.

Parádní les protkaný kulisami balvanů

Krásná příroda a žádní lidé. Loučovice jsou oázou klidu, kde se na bouldry rozhodně nestojí fronty. Kdo tu chce rozbalit bouldermatku, musí ale vychytat podmínku. Léto Loučovicím není nakloněno, těžší problémy se bez tření lézt nedají a lehké těžknou. Lehkých boulderů ve stupnici od 3 do 5C je zde přes pět set, tedy více než půlka všech boulderů v Loučovicích a Vyšším Brodě. Místní lezec Patrik Fabinger doporučuje: „Pro začátek bych se držel s klasou u země a učil se, co tření dovolí. Na to je vhodný sektor Akrobat a okolí a Vyšší Brod Vrchol.“

Jak se v kamenech vyznat? Bouldery jsou na kamenech označeny systémem šipek, kdy barva šipky značí obtížnost boulderu, například modrá pro 5A až 5C, červená 6A až 6C+ atd., ale i tak je lepší mít s sebou skvěle zpracovaného průvodce, kterého v roce 2019 vydal Petr Schwarz. Za pět let jeho existence už v oblasti přibyly zhruba další dvě stovky nových boulderů.  

Oblast Loučovice je pokladem boulderingového lezení v jižních Čechách

Místní highlighty

Každému sedne něco jiného a vyřádit se v Loučovicích může takřka kdokoli. Zkušenějším lezcům lokalita nabízí i highbally, jako je třeba mocný Concord. Patrik Fabinger si podle svých slov cení nejvíc boulderů Sbal si to svý ráno a Malá liána: „Oba za cca 7B/B+ a prvovýstupy samozřejmě. Zub, Lachtan, Opavia či Raketa jsou skutečné dominanty. Nejen výškou, ale i objemem. Krásný kameny.“ Za lehčí a parádní kousky se dají považovat Kulatý banány 4, No hand 3, Vztlaky 5B, Dlaňák 5B nebo Kulatý melouny 5B. Vyšší klasa čítá parádičky typu Stěnka 6A+, Šukalka 6B+, Stupů habaděj 6A, Dobrý den 6B, Díkůvzdání 6C, Piece of my life 6C a pro bušiče se najdou linky jako Runway 7A, Převodník spojitosti 7B nebo Stairway to heaven 7C+. Magnus přitom poukazuje na to, že v Loučovicích není zásadní koukat na čísla: „Jsou tam i šestky, ve kterých jsem se nehnul. Ale určitě potěšil FA boulderů Whalerider 8A a Pravá peruť 8A.“

Loučovický Film boulder fest

Kameny objevil v lese nad Loučovicemi v roce 2003 Miroslav Kadlec. K tomu se vzápětí přidal Patrik Fabinger: „Když jsem tu začínal lézt, lezl jsem i při -12. Ale to už byl nesmysl, kdy jsem měl v nohách stejný cit, jak když máš betonový botky.“ 

Před dvaceti lety zorganizoval Míra Kadlec první boulderové setkání, které se časem přejmenovalo na Film boulder fest (FBF) a lezci z celé republiky i ze zahraničí se na tuto přátelskou akci plnou hecování a se závěrečným posezením u piva v místní hospodě sjíždějí každý podzim. 

Tradice zdejšího boulderingu proto žije dodnes. Přesto Patrik Fabinger vyjadřuje obavu, aby pohádka o loučovickém lezení jednou nepřipomínala království Šípkové Růženky: „Mladých kusů nepřibývá a jednou to vše zaroste a kruh se uzavře… Ale to je asi jedno a je to prostě tak.“ 

Budeme proto zdejším kamenům k dvacátému výročí přát nové prince a princezny v lezečkách namísto střevíčků, kteří sem budou se zapálením pro věc jezdit dál a pečovat o jihočeské bohatství boulderingu i pro příští generace. 

Oblast Loučovice je pokladem boulderingového lezení v jižních Čechách

Infobox

  • Lokalita: jižní Čechy, 3km od vodní nádrže Lipno
  • Průvodce: Průvodce Bouldering Loučovice -Vyšší Brod od Petra Schwarze, 2019
  • Sezona: jaro, podzim, zima
  • Možnosti spaní: místní kempy nebo luxusnější ubytování v okolí Lipna
  • Doprava: autem, možnost parkování u vlakového nádraží Loučovice nebo vlakem přes České Budějovice
  • Obtížnost: od lehčích boulderů ve stupnici od 3 po 8A+ 
  • S sebou: bouldermatku, mágo, sílu a drátěný kartáč

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: