Vrchol Dufourspitze, autor: oargi Oblast: Švýcarsko / Itálie-Walliské Alpy
Základní údaje:
Dufourspitze je se svoji výškou 4 634 metrů nejvyšším vrcholem Švýcarska a od Kavkazu na západ druhou nejvyšší horou na území Evropy. Je situována do jižní části Švýcarska, a proto vás nepřekvapí, že tvoří přírodní hranici mezi Švýcarskem a Itálií. Vrchol vyrůstá z masívu Monte Rosa, který tvoří základnu pro 13 dalších vrcholů tyčících se nad hranici 4 000 metrů.
Jsou to Dufourspitze 4 634 m, Ostspitze 4 632 m, Grenzgipfel 4 618 m, Nordend 4 618 m, Zumsteinspitze 4 563 m, Signalkuppe 4 554 m, Silbersattel 4 515 m, Grenzsattel 4 453 m, Parrotspitze 4 432 m, Ludwigshöhe 4341 m, Corno Nero 4 322 m, Vincent-Pyramide 4 215 m, Balmenhorn 4 167 m, Punta Giordani 4 046 m.
Svůj název Dufourspitze dostala po generálovi Guillaume-Henri Dufourovi, který udělal mnoho podrobných map Švýcarska.
V oblasti je několik chat:
Monte Rosa Hütte (2 795 m) – Ubytovat se na chatě je možné od poloviny března do pozdního září, ale jak již bývá v těchto oblastech zvykem, je často obsazená. Doporučuji rezervaci předem. Kapacita je 150 míst.
Rifugio Gnifetti (3647 m) – Na chatě je možno se ubytovat od dubna do září. Oproti výše zmíněné chatě je k dispozici jen 15 lůžek. Rovněž zde platí rada ohledně rezervace.
Další možnosti ubytování jsou například Bivak Marinelli (3 036 m), Rifugio Cittá di Mantova (3 470 m) a Capanna Regina Margherita (4 559 m).
Výstupové cesty:
Na vrchol vedou dvě tzv. normálky. Jedna ze švýcarské strany a druhá z Itálie.
Švýcarská trasa – Pojedete vláčkem z Zermattu směr Gornergrat a vystoupíte na zastávce Rotenboden (2 815 m). Odtud na turistickou chatu Monte Rosa Hütte. Chata leží ve výšce 2 795 metrů a proto je lepší mít s sebou stan a postavit si ho nad hranicí 3000 metrů, protože další den by vás čekalo převýšení více než 1 800 metrů. Cesta nad chatou vás vede po okraji morény. Terén je zde kamenitý až do výšky 3 200 metrů, kdy přecházíte na čistý led a sníh. V této části jsou ledovcové trhliny mnoha tvarů a velikostí.
Dalším stěžejním bodem cesty je sedlo Sattel (4 359 m). Odtud až k vrcholu vede hřeben dlouhý asi jeden kilometr, který obnáší převýšení 300 metrů. Přechod přes hřeben je adrenalinový zážitek, protože z obou stran vás straší pád do neznáma.
Italská trasa – Cesta je zajímavá v tom, že vede kolem vrcholů Signalkuppe, Pyramide Vincent, Punta Giordani a Parrotspitze. Pro tuto trasu je výchozím bodem chata Gnifetti (3 647 m). Odtud povedou vaše kroky přes ledovec Ghiacciao de Lys. Dostanete se do sedla Lysjoch (4 151 m). Tady začíná prohlídka čtyřtisícových velikánů. Pokračujete do sedla Col Gnifetti (4 454 m), které rozděluje Signalkuppe a Zumsteinspitze. Dále půjdete přes vrchol Zumsteinspitze do sedla Col Zumstein
(4 452 m). Z tohoto bodu vás čeká nepříjemná a technicky obtížnější pasáž, která vás dovede až na vrchol.
Prvovýstup:
Vrchol hory byl slezen v roce 1855 početnou expedicí v čele s anglickým dobrodruhem Charlesem Hudsonem, který byl členem další početné expedice, která jako první vylezla na Matterhorn (4 478 m).
Zajímavosti:
Východní stěna Dufourspitze měří více než dva kilometry a to z ní dělá nejvyšší stěnu v Alpách. Odjakživa svým vzhledem hypnotizuje horolezce, kteří se do ní pouští. Jak je krásná, tak je nebezpečná a život zde nechalo už mnoho horolezců. Poprvé tuto stěnu prostoupili Britové Richard Pendlebury, William Pendlebury, James Taylor a horští vůdci.
Chata Monte Rosa stojí na skalním ostrově, který místo vln drží v zajetí obtékající ledovec.
Matternhorn se nachází jen 17 kilometrů od vrcholu Dufourspitze.
Z vrcholu je kromě Matterhornu vidět i na Mont Blanc.
Srdce Walliských Alp:
Masív Monte Rosa leží v samotném středu Waliliských Alp. Umístění hory nabízí horolezcům nádherné výhledy na všechny alpské velikány. Pokud jste zatíženi na horské panorama a nemáte v létě co dělat, měl by být právě masív Monte Rosa vaším novým dobrodružstvím.