DOSTAVENÍČKO HORSKÝCH VŮDCŮ V PRAZE

DOSTAVENÍČKO HORSKÝCH VŮDCŮ V PRAZE

Česká Asociace Horských Vůdců (ČAHV – www.horskyvudce.com ) uspořádala světovou valnou hromadu horských vůdců IFMGA (International Federation of Mountain Guides Associations) / UIAGM v Praze. Po několika letech se opět zástupci jednotlivých národních asociací horských vůdců sešli v Praze a to ve dnech 17. 11. – 23. 11. 2024. První takové setkání před mnoha lety v Praze vyšlo na jedničku a čeští horští vůdci ani letos nezklamali.

PROGRAM

KONFERENCI MEZINÁRODNÍ ASOCIACE HORSKÝCH VŮDCŮ IFMGA 2024 HOSTÍ PRAHA – Česká asociace horských vůdců

PŘEDSTAVENÍ UNIKÁTNÍHO LEZENÍ NA PÍSKU

ZÁVODY V LEZENÍ NA OBTÍŽNOST

HISTORIE IFMGA – MEZINÁRODNÍ FEDERACE HORSKÝCH VŮDCŮ

IFMGA, založená v roce 1965 horskými vůdci z Rakouska, Francie, Švýcarska a Itálie, je mezinárodní organizací zastřešující asociace horských vůdců z více než 20 zemí Evropy, Asie, Severní a Jižní Ameriky a Oceánie, které sdružují celkem téměř 7 000 horských vůdců. Každá národní asociace zastupuje všechny horské vůdce dané země, kteří jsou kvalifikovaní podle směrnic IFMGA.

CÍLE FEDERACE

  • regulovat profesi horského vůdce v celosvětovém měřítku.
  • zastupovat zájmy horských vůdců vůči vládám.
  • podporovat standardizované zákony a předpisy pro profesi horského vůdce.
  • určovat závazné mezinárodní standardy odborné přípravy.
  • zavést vzájemné uznávání kvalifikace IFMGA.
  • podporovat bezplatnou profesní činnost horských vůdců.
  • podporovat stávající národní asociace horských vůdců a rozvíjet nové.
  • poskytovat služby a pomoc horským vůdcům.
  • reagovat na změny klimatu.

ČESKÁ ASOCIACE HORSKÝCH VŮDCŮ (ČAHV / CMGA)

V roce 1998 ji založili Vít Novák, Ladislav Jirásko a Josef Šimůnek. První kontakty byly vedeny s tehdejším předsedou UIAGM Italem Carellem.

V roce 2002 vytvořil a představil Dušan Stuchlík systém vzdělávání českých horských vůdců na mezinárodním kongresu IFMGA (Mezinárodní federace asociací horských vůdců) v Bledu ve Slovinsku.

V roce 2004 byla CMGA přijata mezi kandidátské země IFMGA, a to na kongresu v polském Zakopaném ve Vysokých Tatrách. Jako partnerská země bylo určeno Rakousko, které prostřednictvím svých lektorů dohlíželo na první vzdělávací běh českých horských vůdců.

Na základě těchto úmluv byl otevřen v roce 2004 první výcvikový kurz.

Cílem ČAHV/CMGA je sjednotit výcvik, pravidla, etiku a odpovědnost horských vůdců České republiky tak, aby tato profese odpovídala mezinárodním, všeobecně uznávaným pravidlům IFMGA. ČAHV/CMGA chce nabídnout především českým klientům profesionálně vycvičené horské vůdce, kteří zaručují standart IFMGA při vedení ve skalních, ledových, horských, vysokohorských a skialpinistických terénech ve všech zemích světa. Dále chce ČAHV/CMGA do budoucna podniknout takové kroky, aby licence „Horský vůdce IFMGA“ byla v ČR jedinou platnou licencí pro vedení klientů ve výše uvedených terénech a zároveň byla zakotvena v Živnostenském zákoně.

KDO JE HORSKÝ VŮDCE?

Horský vůdce s licencí IFMGA je někdo, kdo má nejvyšší kvalifikací na světě pro vedení lidí v horách, ať už při lyžování, lezení či alpinismu. Horští vůdci mají mnoho různých podob – co však mají všichni společné je jejich nadšení pro hory. Alpinistická průprava horského vůdce se upevňuje tvrdým výcvikovým a hodnotícím kurzem, který trvá od přijetí po závěrečnou zkoušku 3 roky, resp. maximálně 5 let. Výukový program se skládá z jednotlivých bloků, kde každý frekventant skládá z těchto bloků zkoušky. Výcvik pak pokračuje dílčí zkouškou – aspirant horského vůdce. Po této zkoušce je pak každý aspirant povinen pracovat pod přímým anebo nepřímým dohledem horského vůdce. Důvodem těchto aspirantských túr je po dobu minimálně jednoho roku získání zkušeností a praxe přímo při vedení hostů v terénu. Po této zkušební době a absolvovaní několika dalších bloků výuky je aspirant připraven vykonat závěrečnou zkoušku s titulem horský vůdce UIAGM. Pravidelný výcvik zaměřený na profesionální růst udržuje u horských vůdců přehled o nejnovějších technikách a standardech. Zkrátka, horští vůdci jsou mezinárodní odborníci, co se týče hor.

ROZDÍL MEZI HORSKÝM VŮDCEM A PRŮVODCEM

PROČ ČEŠI BEZ ALP MAJÍ HORSKÉ VŮDCE?

Proč Češi mají horské vůdce? Bez hor. Je to jednoduché. I přesto, že nemáme hory, tak Češi mohou poskytovat českým klientům skvělý servis, který odpovídá standardům IFMGA po celém světě. Navíc spolupráce mezi vůdci může přinášet i vzájemnou důvěru při sdílení klientů a poskytování servisu v dané zemi. Je to výzva, ale i příležitost.

HORSKÉ VŮDKYNĚ

Dalším důležitým bodem jednání bylo a je malý, avšak neustálý nárůst žen vykonávajících povolaní horského vůdce. Globálně tvoří ženy cca 3 % z celkového počtu horských vůdců. V Česku má Česká asociace horských vůdců momentálně 2 ženy – horské vůdkyně aspirantky.

KLIMATICKÉ ZMĚNY A TÁNÍ LEDOVCŮ

Mezinárodní federace musí reagovat na změny klimatu. A jak? Je nutné hledat nové cesty a nové přístupy k vrcholům. Cesty a přístupy k horám se mění, a i horští vůdci na to musí reagovat. Je nutné změnit zažité vzorce chování. Více diverzifikovat nabídku služeb. Nejenom pro mezinárodní federaci se jedná o vážné téma. Dotýká se to každého horského vůdce.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: