Ahoj,
nemáme s treky ve Slovinsku zkušenost, rádi bychom šli Juliana trail, je už na tuto trasu lepší vzít pohory? Docela jsme si teď zvykli na nízké trailové boty, které jsou lehoučké a rychle uschnou. Díky za vaše poznatky.
Alena
Super článek, jen bych dodal:
Na Chachani se dá vystoupit ze severu, nebo z východu - oboje cesty mají svůj "base camp".
Na pláně (4.100 m. n. m.), které jsou pod vulkánem se dá dostat 2 způsoby.
1. Buďto si sjednat odvoz z Arequipy s turistickými cestovkami (dá se usmlouvat cena na 50 Solů ~ 250 Kč - 2024). V případě, že si sednete s řidičem, tak vás určitě vyveze až na parkoviště (5.000 m. n. m.).
2. V Arequipe se dá sehnat coletivo (místní autobus), které jede do Chivay - 20 Solů, nebo do Puno - 25 Solů. Když řidiči řeknete, že chcete vystoupit dříve (na oněch pláních, případně v Patahuasi), tak možná dostanete slevu. Colectiva jedou kolem Yury a tedy severní scénickou cestou. Pěšky to poté na parkoviště můžete vzít buďto napřímo přes pláně mimo cestu (celou dobu jen držíte směr), nebo jít směrem k hlavní cestě, čímž se cesta protáhne o přibližně 4 hodiny.
V případě, že jdete pěšky severní stranu:
- od plání po cestě trvá výstup na parkoviště 6-10 hodin. V případě, že si sjednáte odvoz, tak z Arequipy je to přibližně 3 hodiny jízdy na toto parkoviště. Nic menšího než teréní auto tuhle cestu skutečně nevyjede. Možná na motorce budete schopni se vyhnout výmolům, které zahanbí i naši D1.
- Do základního tábora se z parkoviště jde pěšky přibližně 2 hodiny. Zde bych akorát upozornil na velké kusy kamení, které se musí přelézat. Místní značky v podobě bílých kruhů a šipek jsou jako šafránu a spíše počítejte s tím, že z "cesty" sejdete. V podstatě stačí držet směr a po přelezení všech těch kamenů se podívat na mapu (nejspíše se ocitnete pár metrů pod oficiální cestou).
- Základní tábor je prostorný pro několik skupin. Těchto skupin se občas sejde i 6 během jednoho dne. Obsahuje také něco jako toaletu - jedná se o díru v zemi, která se postupně plní a je umístěna pár metrů na západ od stanoviště. Soukromí zajišťuje kamení naskládané na sebe do výšky přibližně 1.5 metru.
Nejnáročnějším aspektem cesty je skutečně nadmořská výška, technicky se nikde nic neleze. Ze základního tábora je velmi zřetelně vidět vyšlapaná stezka směrem nahoru. Až pár metrů pod vrcholem je náročnější najít cestu, neboť svah je velmi prudký a kameny, po kterých se jde, drží jen na dobré slovo. Když napadne sníh, není vidět nic a musí se jít podle intuice (případně podle stop jiné skupiny). Na vrchol je to ze základního tábora pomalou chůzí 4,5 hodiny. Při občasných zastávkách a napadaném sněhu (3 a více) se doba protáhne na 5 hodin max. Na vrcholu čeká železný křížek a teplé vycházející slunce.
Dolů se jde stejnou cestou, ale může se odbočit na vulkanický písek, po kterém se dá doslova seběhnout zpátky do základního tábora. Cesta dolů trvá 2-3 hodiny.
Zpátky na parkoviště je to opět 2 hodiny a značky přes spadané kamení se stanou neviditelnými. Stačí držet směr a udržet v sobě nadávky na místní značení.
Doporučení: pokud máte čas a prostor, tak cestou na sever (Vacas) jsou přírodní termály uprostřed údolí, kde se dá odpočinout tělu i duši. Bez placeného vstupu, bez cesty a bez turistů. Dvě horká jezírka uprostřed ničeho plné sirovodíku a dalších přírodních smradů.
Nemoci byly , jsou a budou . Tenhle problém nemá jiné řešení než očkování . Opakované lockdowny nikam nevedou - i kdyby se počet nákaz srazil na nulu , přijede sem jeden nakaženej turista a je to tu nanovo . A proočkováno nebude dřív než na podzim 2021 , pokud vůbec . To jako budeme všichni rok a půl ( od jara 2020 ) zavřený doma ? Rok a půl , co celé masy živnostníků budou živořit ? Zachráníme nějaké důchodce nad hrobem , ale na konci budeme sčítat zástupy hospodskejch a kadeřnic , co se oběsej na šňůře na prádlo , protože to prostě nedaj .
Dle slov samotného minista zdravotnictví přímo na covid zemřela jenom asi 1/3 z těch , co v době smrti byli covid pozitivní . Čili v tuto chvíli celkem covid-pozitivních-mrtvých : cca 15 0000 lidí , čili na covid skutečně zemřelo cca 5000 lidí . Dáno do perspektivy : každý rok zemře v čr přirozenou smrtí cca 100 000 lidí .
Ve Švédsku za stejnou dobu pouze 11 000 covid-mrtvých celkem .
Pokud bude sekera státního rozpočtu 500 miliard .... a řekněme , že jsme zachránili 50% těch , co by bez opatření umřeli , tzn. také 5000 lidí ....pak nás jeden zachráněný důchodce ( průměrný věk covid mrtvého 78 let ) vyšel na 100 000 000 Kč pouze na státním dluhu .... + připočtěte odhadem ještě jednou tolik za soukromý sektor . Jestli mi někdo chce tvrdit , že cena života je nevyčíslitelná , tak at se zeptá svojí zdravotní pojišťvny , na kolik si ona cení jednoho roku kvalitního lidskýho života .
Ať už s tim všim jde naše posraná vláda do prdele .
Moje řešení : uvolnit . Všechno . Hned . A kdo má strach , ať si o svojí vlastní vůli dobrovolně nosí respirátor a nebo se zavře doma . Nikdo mu bránit nebude .
Nazdar .
Navrhovala bych rozšířit petici o perspektivu ekonoma a soc. geografa z Katedry environmentu na MU Brno viz
https://a2larm.cz/2020/04/globalni-ekonomika-neni-schopna-celit-koronaviru-natoz-zmenam-klimatu-karantena-je-prilezitost/
Podepsala jsem, ale pokud by petice nehrála na starý dobrý "business as usual", ale na skutečnou transformaci naší konzumní společnosti pomocí konceptů, na kterých se shodne většina inovativně smýšlejících ekonomů, ekologů atd., podepsala bych mnohem raději. (Podepsala jsem proto, že se obvykle se na nic jiného, než na kapitál, jak jej postaru chápeme, neslyší, ale návrat k iluzi "trvale udržitelného růstu", kterou tu praktikujeme za cenu sebezničení a zničení všech ostatních přírodních druhů, není cesta.)
Zdravím,
velmi by mě zajímalo, kde by se daly sehnat ty stoupací pásky na běžky Atomic,
Viděl jsem to u kolegů a fungovalo to velmi dobře řadu let. Bohužel, tam co to kupili to nemají a nedokážou to ani sehnat. Pry to bylo vždy v setu s běžkami Atomic.
Nevíme ani přesné označení těch stoupacích pásků.
moc děkuji za případnou informaci
martin Faltys
Jediné školy o ktrerých vím jsou v severních horách a takovou mobilní dělá Petr Novotný leč se zatim vždy konala v Krkonoších. Možná by bylo zajímavé ho kontaktovat www.telemarkski.cz.
Potom také exzistuje České a Slovenské TMK setkání, kde se tmk vybavení půjčit a lecco okoukat./www.telemark.cz/
Doufám, že jsem prospěl.
Ono to bude asi stále záležať od situácie, ak stretnete mladého medveďa, ktorý o vás stále javí záujem a nechce ustúpiť, sprej môže dobre poslúžiť, no vodiaca medvedica, ktorá si bude brániť potomstvo, to bdue asi o inom už ... našiel som nejakú kanadskú štúdiu, tam mali 92% úspešnosť so sprejom tak to je slušné, no reálne ak sa k tomu pridá stres, málokto ho dokáže správne použiť a hlavne včas ... osobne nosím, mám Sabre ale u nás stojí nejakých 80 eur čo je celkom dosť, potom som ale našiel iné spreje za polovicu na https://www.sprejnamedveda.sk/ , nejaké slovenskej výroby a majú aj viac účinnej látky ako tie Sabre z usa ... no či by som ho v tom momente pri strete stihol vôbec vytiahnuť z puzdra a ešte to nenamieriť na seba, ťažko povedať :D
Ak kempujeme, tak jedlo máme uskladnené v aute. : Před tím v Yellowstonu varují. Má se pověsit nebo dát do "medvědotěsných" kontejnerů, které jsou na tábořištích.