Při použití dětské krosničky bychom si měli být jisti, že dítě je dostatečně vyvinuté, aby bez problému zvládlo sezení v ní. Pediatři jsou v tomto směru hodně opatrní a radí nespěchat. Zeptali jsme se proto na názor odborníka. Na dotazy Světa outdooru odpovídá Doc. MUDr. Jozef Hoza, CSc., přednosta Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Pozn. redakce: článek pojednává výhradně o dětských krosničkách, látková nosítka neřeší.
Co si obecně myslíte o dětských nosítkách?
Dětská nosítka (sedačky, krosničky) jsou prezentovány jako pomůcky pro nošení dětí v ranném věku v situacích, kdy není vhodný jiný prostředek (náruč, kočárek, sáně apod.). Obecně si myslím, že pro krátkodobé nošení dětí je to pomůcka dobrá, pokud sedačka splňuje normy EU a pokud je nosičem dospělá osoba, poučená a fyzicky zdatná, nejlépe rodič. Používat by se měla pouze při chůzi, nikoliv při jízdě na kole, motocyklu, na lyžích, koni apod.
Od kdy je vhodné děti takto nosit? Je správné vymezení dané normou, resp. následně výrobci?
Výrobci nosítek doporučují dolní věk 6 měsíců (nebo schopnost dítěte udržet hlavičku bez opory a samostatně sedět bez držení), horní hranice je dána spíše nosností – kolem 15 kg (eventuálně. věkem 3 let). Domnívám se, že věk 6 měsíců je nízký, v této době už sice kojenec je schopen udržet hlavičku bez opory, ale v klidové pozici, a nikoliv při změnách poloh sedačky včetně rotací. Většina dětí se v 6 měsících udrží v sedě, ale opět v klidu, a i to pouze na dobu několika minut. Podle mého mínění je vhodný věk kolem 9. měsíce u dítěte, které je zdravé, vyvíjí se normálně jak motoricky, tak psychicky.
Může mít používání těchto nosítek nějaké pozitivní nebo negativní vlivy na vývoj dítěte? Na co je případně dobré dát pozor?
Pokud se sedačka používá pouze pro nejnutnější nošení dětí na krátkou dobu, nemůže mít ani negativní, ani pozitivní vliv na vývoj dítěte. Významným negativem je, že nosič na dítě nevidí, to značně omezuje možnost kontroly a komunikaci s dítětem. Bezpečnost je snížena o skutečnost, že dítě je umístěno poměrně vysoko nad zemí a pád nosiče může znamenat pro dítě ohrožení. Jsou bohužel popsány smrtelné úrazy po pádu ze sedačky nebo po pádu nosiče sedačky, kdy hrozí zejména poranění hlavy dítěte. Je popsáno také poškození velkých tepen na krku při extrémních rotacích hlavy, když se dítě např. rychle otáčí. Dítě může v sedačce usnout, může zvracet a vdechnout zvratky apod. Sedačky nejsou vhodné pro mnohahodinové výlety, i kdyby byly časté přestávky.
Je ze zdravotního hlediska vhodné dodržovat nějakou maximální dobu pobytu dítěte v nosítku?
Záleží na věku dítěte a jeho mentalitě. Dítě by nemělo v nosítku usnout. Sedačka dost omezuje dítě v pohybu, takže by nemělo prochladnout. Nemělo by při nošení jíst ani pít. Podle mého soudu by doba strávená v sedačce bez přestávky neměla přesahovat půl hodiny.